Blog

İngiltere’de Üniversite Okumak İçin Yapmanız Gerekenler

Birleşik Krallık, dünyanın en eski, en köklü en saygın yüksek öğrenim kurumlarından bazılarına ev sahipliği yapıyor olması sebebiyle her zaman öğrencilerin ve ailelerin gözdesi olagelmiştir. Bunda elbette en büyük pay kökeni 1209 senesine dek uzanan Cambridge Üniversitesi ile 1096 senesinde eğitim vermeye başlayan Oxford Üniversitesi’ndedir.

Akademik Yeterlilik

İngiltere’de üniversite okumak istiyorsanız, AP (Advanced Placement), A Level (Advanced Level) ya da IB (Uluslararası Bakalorya) denkliklerinden birine sahip olmalısınız.

AP sınavlarından alacağınız skor ile yurtdışında üniversite eğitiminize çok avantajlı bir şekilde başlayabilir, kredi kazanabilir ve bazı durumlarda sömestr atlayabilirsiniz.

A Level, İngiltere’de lise’den mezun olarak GCSE (General Certificate of Secondary Education) sertifikası alan gençlerin devam ettikleri eğitim düzeyidir. Türkiye’de bir liseden mezun olduğunuzda, İngiliz üniversitelerine başvuruda bulunabilmek için siz de 2 yıl süren A Level eğitimini tamamlamalısınız.

Benzer bir program olan ve uluslarası geçerliliği olan IB de İngiliz üniversiteleri tarafından kabul görmektedir.

A Level programının hızlandırılmış bir alternatifi olarak anılabilecek Foundation programları ise 1 senelik bir zaman zarfında gerekli yeterliliği kazanabilmenizi sağlasa da Cambridge ve Oxford Üniversiteleri tarafından kabul edilmemektedir.

Başvuru ve Kabul Süreci

İngiltere’de üniversite başvuru süreci UCAS (Universities and Colleges Admission Service) adlı kurum tarafından yürütülür. UCAS sistemi aracılığıyla üniversitelere iletilen başvurular üniversiteler tarafından kabul ya da red edilir. Bütün bu süreçte her üniversitenin farklı başvuru tarihleri olduğunu ve başvuruların genellike 1 yıl kadar önceden yapılması gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Başvurunuzun üniversite tarafından kabul görmesi durumunda bir sonraki aşama sözlü mülakat olacaktır.

Vize Başvurusu

İngiltere’de bir yüksek öğrenim kurumuna kabul edildiğinizde başvuracağınız vize türü Tier 4’dur. Tier 4 vizesi için gerekli evraklar ve yaşam masraflarınız için banka hesabınızda (ya da ailenizin banka hesabında) bulunması gereken paranın miktarı size eğitim danışmanlarımız tarafından bildirilecektir.

İngiltere’de Yaşam

İngiltere’de üniversite eğitimi aldığınız süre boyunca yasal olarak yarı zamanlı çalışma iznine sahip olursunuz. Ayırıca İngiltere, üniversiteden mezun olan gençlere mezuniyetlerinin ardından tam zamanlı çalışma izni de sağlamaktadır.

YÖK Denkliği

İngiltere’de eğitim vermekte olan bütün üniverstilerin YÖK denkliği bulunmaktadır.

İngiltere’de üniversite eğitimiyle ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki form yardımıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir