Advanced Placement Nedir?

Advanced Placement ya da AP (İleri Düzey Yerleştirme) Programı sayesinde yurtdışında üniversite eğitiminize çok avantajlı bir şekilde başlayabilir, kredi kazanabilir ve bazı durumlarda sömestr atlayabilirsiniz.

AP Programı Amerika Birleşik Devletleri kökenli bir program olup, ABD dışında 60’ın üzerinde ülkedeki üniversiteler AP sonuçlarını tanır. AP Programı ABD ve Kanada’daki üniversitelerin %90’ında fazlasında ve Oxford, Cambrdige gibi seçkin İngiltere üniversitelerinde geçerli kabul edilir.

AP grafiğini büyütmek için üzerine tıklayınız

Yurtdışında üniversite eğitimi düşünüyorsanız

Her bir dersten ayrı ayrı alınan AP skorları, özellikle üniversitenin birinci senesinde o derslerden muaf tutulma, kredi olarak sayılma gibi avantajlar sağlar. Bu sayede öğrenciler yurtdışı üniversite eğitimlerini daha erken tamamlayabilecekleri gibi, çift anadal yapmak isteyen öğrencilerin ders yükleri de ciddi oranda azalır.

AP skoru size ne sağlar?

  • AP sınav notlarıyla başta ABD, Kanada ve İngiltere olmak üzere, dünyanın pek çok ülkesindeki seçkin üniversitelere kabul alma olasılığınız artar.
  • Girdiğiniz bölümde ders / kredi muafiyeti kazanabilirsiniz.
  • Lise eğitimi süresince AP dersleri almış ve AP sınavlarından iyi notlar kazanmış bir öğrenci, üniversiteler tarafından akademik eğitime hazır ve niyetli olarak değerlendirilir.
  • Türkiye’de Koç ya da Sabancı gibi kimi üniversiteler de AP dereceleri olan öğrencilere burs sağlar.

AP sınavları ve sonuçları

AP Sınavları her sene 1 defa, Mayıs ayında yapılır. Her bir dersin AP sınavı ayrı ayrı uygulanır, dolayısıyla her bir başlık için ayrı bir sınava girmeniz gerekir. AP sınavlarına başvurular Şubat ayında başlamaktadır.

AP sınavlarına hazırlık süreci

Bir dersin AP sınavından başarılı not alınamaması durumunda, bir sonraki sene Mayıs ayında aynı dersin AP sınavına tekrar girilebilir.

AP Sınavlarına girmek için AP dersi almış olma zorunluluğu yoktur. Önemli olan sınav skorudur. Öğrenciler okullarındaki AP hazırlık programına katılabilecekleri gibi sınava kendileri de hazırlanabilirler ya da kişiselleştirilmiş AP derslerine katılabilirler.

Akademik durumunuzun değerlendirilmesi, AP sınavları için yol haritanızın çizilmesi ve eksiklerinizin tesbiti için eğitim danışmanlarımızla irtibata geçebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için: apstudent.collegeboard.org

İhtiyaç ve eksiklerinize göre hazırlanacak AP hazırlık derslerimiz hakkında bilgi almak içimn aşağıda yer alan formu doldurabilirsiniz: