İngiltere’de Üniversite Eğitimi

Yurtdışında eğitim almak isteyen kişilerin seçtiği ülkelerden bir tanesi şüphesiz İngiltere’dir. İngiltere’nin kendine özel bir eğitim sistemi vardır. Lisans eğitimini İngiltere’de tamamlamak isteyen öğrenciler, gerekli şartları yerine getirdikten sonra başvurularını gerçekleştirebilirler. O halde İngiltere’de üniversite eğitimi alabilmek için hangi adımları izlemek gerekir? Birlikte inceleyelim. 

İngiltere Üniversitelerine Başvuru ve Kabul Şartları Nelerdir?

İngiltere öğrencilerin bireysel gelişimlerini arttırabilmeleri adına son derece sağlam bir eğitim sistemine sahiptir. İngiltere’deki üniversiteleri doğrudan giriş şartları şu şekildedir. 

 • Belirli bir seviyenin üzerinde lise diploması ve not ortalaması
 • İyi düzeyde İngilizce Dil Seviyesi (IELTS skoru)
 • A+ ve IB Diploması 
 • Ders dışındaki aktiviteler ve Özgeçmiş 
 • Yetenek gerektiren alanlara başvuranlar için detaylı portfolyo dosyası 
 • Öğrencinin lise dönemine ait not transkripti 

İngiltere’de burslu bir şekilde üniversite okumak ise tamamen öğrencinin elinde. Öğrenci yeterli bir not ortalaması ile başvuru yaptığı takdirde burs imkânlarından yararlanabilirler. Ayrıca lise eğtimini yüksek ortalamalarla bitiren ve akademik İngilizce seviyesine sahip öğrenciler hazırlıktan muaf tutularak 1.sınıftan başlayabilirler. Türkiye’de İB diploma alan ya da İngiliz Eğitim Seviyesinde A level diploma veren liseler bu listenin içerisindedir. 

İngiltere’nin En İyi Üniversiteleri 

İngiltere lisans eğitimi açısından oldukça zengin bir yelpazeye sahiptir. Devlet üniversitelerinden özel üniversitelere kadar pek çok seçenek mevcuttur. QS Ranking’in 2018 yılındaki yaptığı sıralamaya göre, University Of Cambridge birinci sırada yer alır. İkinci sırada ise yine İngiltere’nin dünya çapında tanınan üniversitelerinden University Of Oxford gelir. University College London, Imperial College London, King’s College London ve Uniersity of Edinburgh’da bu sıralamayı takip eder. 

İngiltere’de Üniversite Eğitimine Başvuru Öncesi Önemli Noktalar

Yurtdışında eğitim almak öğrencinin tüm geleceğini etkileyecek derecede hayati bir karardır. Bu yüzden öğrencinin kafasını kurcalayan konuları önceden planlaması gerekir. Neticede hepimizin hedefi mezuniyetten sonra okuduğumuz alanla ilgili iyi bir işe girmektir. O halde öğrenci yurtdışı eğitim başvuru öncesi hangi soruları sormalıdır?

 • Başvurduğu üniversiteden mezun olanlar ne iş yapıyor?
 • Üniversitenin ya da bölümün sunduğu kariyer imkânları nelerdir? 
 • Öğrencinin seçtiği bölümün sektörle bağlantıları var mı? 

İngiltere yurtdışı eğitim kategorisinde öne çıkan ülkelerden biridir. Öğrencinin sadece kendi istek ve hedefleri doğrultusunda doğru üniversiteyi seçmesi önemlidir. 

ABA Eğitim Başvuru Sürecinde Size Nasıl Yardımcı Olur? 

İngiltere’de toplamda 142 üniversite vardır. Bu üniversitelerin hepsi her öğrencinin tercihine uygun olmayabilir. Dolayısıyla ABA Eğitim İngiltere başvuru sürecinde de öğrencilere destek sağlar. 

 • Hangi okul hangi bölümde başarılı?
 • Seçtiğiniz okulun mezuniyet sonrası artıları nelerdir?
 • Bölüm dersleri öğrenci için yeterli mi?

ABA Eğitim yukarıda örnek verdiğimiz sorular ve daha fazlası üzerinden öğrencilere danışmanlık hizmeti verir. İngiltere’de üniversite eğitimi almak ve doğru kurumu seçmek istiyorsanız ABA Eğitim ayrıcalığından yararlanabilirsiniz.