fbpx
Ana sayfa » Blog » İngiltere’de Üniversite Eğitimi

İngiltere’de Üniversite Eğitimi

  İngiltere hem prestijli üniversiteleri hem de hareketli öğrenci hayatı ile her öğrencinin hayalini süsler. Ülkenin ekonomik yapısı ve kullanılan…

30 Temmuz 2018

 

İngiltere hem prestijli üniversiteleri hem de hareketli öğrenci hayatı ile her öğrencinin hayalini süsler. Ülkenin ekonomik yapısı ve kullanılan dil sebebiyle İngiltere’de eğitim alan öğrenciler dünyanın her köşesinde avantajlıdır. Özellikle lisans ve yüksek lisans programlarının sayısı bir hayli fazladır. Köklü üniversiteleri ve öğrencilere sunulan yaşam fırsatları sebebiyle İngiltere her zaman ilk tercihler arasında yer alacaktır. 

İngiltere’de Üniversite Okumanın Avantajları 

The Times Higher Education World University Rankings 2018 listesini incelediğimiz ilk sırayı Oxford, ikinci sırayı Cambridge Üniversitesi’nin aldığını görebiliriz. İlk 200’de ise tam 31 adet Birleşik Krallık Üniversitesi yer alır. (1) Pek çok başarılı üniversiteye sahip olan bu ülke eğitim kalitesinde bir dünya lideridir. İngiltere’den alınan lisans ve yüksek lisans derecesi dünyanın herhangi bir ülkesinde yapacağınız bir iş başvurusunda sizi öne çıkaracaktır.

İngiltere Üniversitelerine Nasıl Başvuru Yapılır?

İngiltere’de tüm lisans başvurularını değerlendiren bir merkez mevcuttur. UCAS (University and College Admissions Service) olarak adlandırılan bu merkez hem ülke içi hem de ülke dışı başvuruları değerlendirir. Başvuru yapabilmek için UCAS’ın internet sitesine kayıt olmak gerekir. İnternet sitesi öğrencilere nasıl başvurmaları, başvurularını nasıl takip etmeleri ve seçtikleri üniversitelere nasıl cevap vermeleri gerektiğine dair detaylı bilgiler sunmaktadır. Ayrıca uluslararası öğrenciler için vize, burs, oturma izni gibi detayların yer aldığı kapsamlı bir rehber de mevcuttur. 

UCAS içinde başvuru yaptıktan sonra seçtiğiniz üniversitelere ve kurumlara bilgileriniz gönderilecektir. Eğer kabul alırsanız kurum bir teklif gönderecektir. Koşullu kabul durumunda sizden istenen kriterleri karşılamanız beklenecektir, koşulsuz kabul durumunda ise kriterleri karşıladığınız belirtilecektir. Başarısız başvuru durumunda ise üniversite size teklif sunmaz. Eğer beş üniversiteye kabul edilmediyseniz veya başvurudan vazgeçtiyseniz başka seçenekler de ekleyebilirsiniz.

Yüksek lisans programları, dil okulları ve başka eğitim kurumları için merkezi bir sistem yoktur. O yüzden başvurmak istediğiniz kurum ile doğrudan iletişime geçmeniz gerekir. Bu işlemi genelde her kurumun internet sitesinden yapabilirsiniz.

Uluslararası Öğrenciler İçin İngiltere’de Yaşam 

Her yıl 440 binden fazla uluslararası öğrenciyi ağırlayan Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri’nin ardından en çok uluslararası öğrenci ağırlayan ikinci ülkedir. (2) 2016 Haziran ayında yapılan Avrupa Birliği’nden çıkış referandumuna rağmen İngiltere üniversiteleri dünyanın dört bir köşesinden öğrencileri kabul etmeye devam etmektedir. Pek çok üniversite kampüsü ve ortamı bu çeşitlilikle öğrencileri cezbetmektedir. 

Gerek metropol şehirleriyle gerek kırsal kesimleri ile İngiltere hem doğa tutkunlarına hem de kültür meraklılarına çok çeşitli fırsatlar sunar. Londra, Manchester, Liverpool gibi büyük şehirlerin yanı sıra Yorkshire bölgesi gibi kırsal kesimler de öğrencileri cezbedebilir. İngiliz film yapımcıları, aktörler, müzisyenler ve yazarlar dünya çapında tanındığı için ülke çapında kültür-sanat etkinlikleri sıklıkla düzenlenir. Bunun yanı sıra İngilizlerin ulusal spor tutkunluklarına (futbol, kriket) ülkenin her yerinde şahit olmanız muhtemeldir.  Üst düzey eğitim kalitesine sahip İngiltere üniversiteleri yurt dışı eğitim planlamanızda ilk sıralarda yer almalıdır.

Kaynakça:

1-)https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/2018/world-ranking#!/page/0/length/25/locations/NL/sort_by/rank/sort_order/asc/cols/scores

2-)https://www.topuniversities.com/where-to-study/europe/united-kingdom/guide#tab=2

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

5 + 11 =

Whatsapp

Sor
Ara
Menu
AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest