Hemen Bilgi Al

Tiyatro ve Sinema Okumak İçin Hangi Okullar Tercih Edilmeli?

Yurt dışında tiyatro ve sinema okumak için neler yapmak gerekiyor? Tiyatro ve sinema eğitiminde hangi okullar ön plana çıkıyor? Bu alanlarda eğitim alabilmek için hangi becerilere sahip olmak gerekiyor? Sanat eğitimi almak isteyenler için yurt dışında pek çok seçenek olduğu biliniyor. Avrupa’da ve Amerika’da sinema ve tiyatro eğitimi veren pek çok konservatuar ve sanat okulu bulunuyor. Avrupa’da İngiltere, Almanya, Çekya gibi ülkeler bu alanlarda ön plana çıkıyor.

Elbette bu okullara kabul almak için pek çok gereksinimi yerine getirmek gerekiyor. Söz konusu sanat alanı olduğunda öğrencilerin akademik başarılarının yanı sıra yeteneklerini de sergilemeleri gerekiyor. Peki; dünyanın en iyi sinema okulları ve konservatuarlarında eğitim almak isteyenler neler yapmalı? Başvuru süreci nasıl ilerliyor? Kabul almak için nelere dikkat etmek gerekiyor?

Yurt Dışında Tiyatro ve Sinema Okumak İçin Neler Yapılmalı?

Sinema okulları ve konservatuarlar için başvuru süreci nasıl şekilleniyor? Kabul sürecinde öğrencilerin hangi özellikleri dikkate alınıyor? Hangi sınavların alınması ve hangi belgelerin sunulması gerekiyor? Her ülke ve her okul öğrenci kabulü söz konusu olduğunda kendi şartlarını belirliyor. Bu anlamda talepler ve koşullar ülkeden ülkeye ve üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebiliyor. Ancak elbette tüm okullar akademik başarıyı dikkate alıyor. Bu anlamda elbette başvuru sürecinde not ortalamasına önem veriliyor. Bunula birlikte; sinema ve tiyatro eğitimi, almak isteyen öğrencilerin dil yeterlilikleri kritik bir öneme sahip… Özellikle tiyatro eğitimi için konuşma ve yazma anlamında ileri seviyede dil bilgisine ihtiyaç duyuluyor.

Okullar kabul sürecinde öğrenci adaylarının konuşma ve düşünme becerilerine odaklanıyorlar. Ekip çalışmasına yatkınlık, odaklanma becerisi, bedensel yeterlilik, müzik kulağı, ritim duygusu gibi özellikler dikkate alınıyor. Bazı okullar portfolyo talebinde bulunabiliyor. Bununla birlikte birçok okul özellikle tiyatro eğitimi için öğrencileri yetenek sınavına tabi tutuyor. Öğrencilerin kısa bir sahne performansı sergilemesi talep edilebiliyor. Az önce de belirttiğimiz gibi okulların talepleri farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle başvurulacak okulun başvuru şartları ve taleplerinin dikkatle incelenmesi gerekiyor.

Tiyatro ve Sinema Okumak: The Juilliard School

The Juilliard School, Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde bulunan özel bir konservatuar olarak biliniyor. Yurtdışında tiyatro okumak isteyenler için dünyanın en prestijli okullarından biri olarak kabul ediliyor. The Juilliard School, 1905 yılından beri varlığını sürdürüyor. Kurum; dans, drama, müzik alanlarında lisans ve lisansüstü eğitim veriyor. Bunun yanı sıra; kolej öncesi bölümü ile ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde öğrencileri de ağırlıyor. Okulun yaklaşık bin öğrencisi bulunuyor. Kurumun drama bölümünün, 1968 yılında aktör John Houseman ve Michel Saint-Denis tarafından kurulduğu biliniyor. Oyunculuk programları kapsamında lisans ve 2012 yılından beri yüksek lisans dereceleri sunuluyor.

The Juilliard School kabul aşamasında not ortalaması ve referanslara önem veriyor. Bazı ana dallar için ayrıca, ilgili bölüme yönelik performanslarının kayıtlarını sunmaları talep ediliyor. Bu aşamaları başarıyla tamamlayan adaylar seçme için davet ediliyor. Seçmelerde başarı gösteren adaylar program yöneticileriyle görüşme için yeniden davet ediliyorlar. Başvuru süreci uzun ve zorlu bir süreci kapsıyor. Rekabetin son derece yüksek; kabul oranının ise %7 olduğu biliniyor. Başvurular her yıl Eylül ayında gerçekleştiriliyor. Kurumun yıllık eğitim ücreti ise 45 bin dolar olarak biliniyor.

University of California Los Angeles, School Of Theatre, Film & Television

Yurtdışında sinema okumak isteyen öğrenciler için bir diğer önemli kurum; University of California Los Angeles… Kurum, Amerika'da sinema televizyon okumak isteyenler için benzersiz bir deneyim sunuyor. University of California Los Angeles, dünyanın en iyi sinema okulları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Aynı zamanda kurum bünyesinde verilen tiyatro eğitimi de dünyanın en iyileri arasında kabul ediliyor. UCLA Tiyatro, Film ve Televizyon Okulu, farklı ve yenilikçi seslere yer vermeyi hedefliyor. Daha iyi bir dünya için harekete geçiren ve ilham veren sanatçılar yetiştirmeye odaklanıyor. Hikaye anlatıcıları, endüstri liderleri ve akademisyenler yetiştiren, disiplinlerarası bir okul olarak hizmet veriyor.

University of California Los Angeles, tiyatro ve sinema okumak isteyenler için birçok avantaj sağlıyor. Kurum, hızla değişen dünyayla uyum içinde gelişen ve yapılanan bir müfredat sunuyor. Kurum bünyesinde Tiyatro ve Film, Televizyon ve Dijital medya olmak üzere iki anasanat dalı sunuluyor. Kurumun öğrencileri Amerika’nın en iyi oyuncu ve sinemacılarından eğitim alma, birlikte çalışma şansı yakalıyorlar. Bu kariyer olanakları anlamında da pek çok fırsat yakalayabilmeleri anlamına geliyor. Kurumun mezunları arasında James Dean, Ben Stiller, Francis Ford Coppola gibi dünyaca ünlü isimler bulunuyor. Ortalama yıllık eğitim ücreti ise yaklaşık 45 bin dolar olarak biliniyor.

Royal Academy of Dramatic Art

Royal Academy of Dramatic Art, İngiltere’nin başkenti Londra’da yer alıyor. Tiyatro, sinema, televizyon eğitimi veren bir drama okulu olarak biliniyor. Kurum, Drama Okulları Federasyonu'nun kurucu üyeleri arasında yer alıyor. 1904 yılından beri varlığını sürdürüyor. Yurtdışında sinema okumak isteyenler için en doğru tercihler arasında yer alıyor. Dünyanın en iyi sinema okulları ve konservatuarlarından biri olarak kabul ediliyor.

Royal Academy of Dramatic Art, lisans ve lisansüstü kurslar sunuyor. Öğrencilere, ışık, ses, kostüm ve makyaj, sahne yönetimi, prodüksiyon ve video tasarımı alanlarında eğitim veriliyor. Kurum bünyesinde aynı zamanda oyuncular ve tiyatro teknisyenleri için kısa kurslar programları sunuluyor. Kurum öğrenci adaylarını dört aşamalı bir seçme sürecine tabi tutuyor. Seçmeler yalnızca Londra’da değil; New York, Los Angeles, Dublin’de de gerçekleştiriliyor. Başvuruların Şubat ayı içerisinde yapılması gerekiyor. Kurumun yıllık öğrenim ücreti yaklaşık 15 bin dolar olarak biliniyor.

Kurum bünyesinde eğitim alan öğrenciler dünyanın en iyi oyuncu ve yönetmenleriyle çalışma fırsatı bulabiliyor. Kurumun önemli mezunları arasında Ralph Fiennes, Tom Hiddleston gibi isimler yer alıyor. Kurumun kısa süreli kurs programlarında Maggie Gyllenhaal, Emma Watson gibi isimlerin eğitim aldığı biliniyor.

The Royal Conservatoire of Scotland

Tiyatro ve sinema okumak isteyenler için öne çıkan bir diğer kurum The Royal Conservatoire of Scotland The Royal Conservatoire of Scotland, Glasgow kentinde bulunan bir dans, drama, müzik, film okulu olarak biliniyor. 1847’de kurulan okul her yıl 500’ün üzerinde halka açık performans sergiliyor. Bu anlamda İskoçya’nın en önemli sahne sanatları merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Kurum 2011 yılına kadar Royal Scottish Academy of Music and Drama adıyla biliniyordu. Eylül 2011'den itibaren ise İskoçya Kraliyet Konservatuarı olarak anılmaya başladı. Kurumun günümüzde sadece müzik ve tiyatro eğitimi vermemesi nedeniyle daha kapsayıcı bir isimle adlandırılması uygun görüldü. Konservatuarın, çeşitli performans alanlarını da içeren bir dizi tesise sahip olduğu biliniyor. Ledger Room, Stevenson Hall, Chandler Studio Theatre, New Athenaeum Theatre bunlardan bazıları olarak sıralanıyor. The Royal Conservatoire of Scotland aynı zamanda, birçok alanda lisans ve lisansüstü dereceler sunuyor.  Bu alanlardan bazıları ise şöyle sıralanıyor;

 • Oyunculuk
 • Klasik ve Çağdaş Metin
 • Çağdaş Performans Uygulaması
 • Sinema
 • Prodüksiyon Sanatları ve Tasarımı
 • Prodüksiyon Teknolojisi ve Yönetimi
 • Müzikal Tiyatro
 • Müzikal Tiyatro Yönetmenliği
 • Modern Bale

Kurumun yetiştirdiği birçok dünyaca ünlü sanatçı bulunuyor. James McAvoy, Patrick Doyle, Richard Madden, Sam Heughan bu isimlerden bazıları olarak biliniyor. Öğrenciler için sayısız avantaj sunan kurumun yıllık öğrenim ücreti ise yaklaşık 17 bin Sterlin…

Universität der Künste Berlin

Almanya, Berlin'de bulunan Universität der Künste Berlin Avrupa'nın en büyük sanat okulu olarak biliniyor. Üniversite sanat ve tasarım alanında dünyanın en önemli kurumları arasında gösteriliyor. Tiyatro ve sinema okumak isteyenler için benzersiz bir deneyim sunuyor. Universität der Künste Berlin, güzel sanatlar, mimarlık, medya ve tasarım, müzik, sahne sanatları alanlarında eğitim veriyor. Almanya'da sinema televizyon okumak isteyenler için en önemli üniversitelerden biri olarak öne çıkıyor. Kurum 4 farklı fakültede yaklaşık 3 bin 500 öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda;  her akademik yıl kurumsal anlaşmalar temelinde 100 değişim öğrencisini ağırlıyor. Öğrencilere 40’tan fazla program sunuluyor. Üniversite, lisans ve yüksek lisans derecelerinin yanı sıra; doktora ve doktora sonrası eğitim de sunuyor.

Universität der Künste Berlin, tüm fakültelerinde verdiği kaliteli eğitim ve seçkin akademik kadrosuyla dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra; yenilikçi müfredatı, öğretim kavramlarının sürekli gelişimi kurumun önemli özellikleri arasında yer alıyor. Kurumun hemen hemen tüm eğitim programları asırlık bir geleneğin parçalarını oluşturuyor. Bu özellikleriyle; Almanya'da sinema televizyon okumak isteyenler için en doğru tercihlerden biri oluyor. Üniversitenin önemli mezunları arasında Günter Grass, Bruno Walter, Josephine Meckseper gibi isimler yer alıyor. Üniversitenin yıllık öğrenim ücreti ise yaklaşık 600 Euro olarak biliniyor.

Tiyatro ve Sinema Okumak: Academy of Performing Arts in Prague

Academy of Performing Arts in Prague,  Çek Cumhuriyeti'nin Prag kentinde bulunan bir üniversite olarak biliniyor. Okul; müzik, dans, drama, film, televizyon alanlarında eğitim veriyor. Yaklaşık 2 bin öğrenciye ev sahipliği yapan okulda 350’den fazla eğitimci ve araştırmacı görev alıyor. Academy of Performing Arts in Prague, Çek Cumhuriyeti'ndeki en büyük sanat okulu olarak biliniyor. Yurtdışında tiyatro okumak ve sinema eğitimi almak isteyenler için pek çok avantaj sunuyor. Kaliteli eğitiminin yanında donanımlı akademisyenleriyle de dikkat çekiyor.

Üniversite üç fakülte etrafında şekilleniyor. Bu fakülteler; Film ve Televizyon Okulu; Müzik ve Dans Fakültesi, Tiyatro Fakültesi olarak sıralanıyor. Kurum sunduğu lisans ve lisansüstü derecelerin yanı sıra; sanatsal araştırmalar da yürütüyor. Kurum için başvurular her yıl şubat ayında gerçekleştiriliyor. Çekya’da okuyan öğrencilerin Çekçe bölümler için ücret ödemesi gerekmiyor. İngilizce bölümlerin yıllık öğrenim ücreti 2 bin ile 10 bin Euro arasında değişiklik gösteriyor.

Guildhall School of Music and Drama

Guildhall School of Music and Drama, Londra’da bulunan bir konservatuar ve drama okulu olarak biliniyor. Tiyatro ve sinema okumak isteyenler için önemli eğitim merkezleri arasında yer alıyor. 1880 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Okul, drama ve prodüksiyon sanatlarının yanı sıra müzik alanında lisans ve lisansüstü programlar sunuyor. Guildhall School of Music and Drama, yaklaşık 70 farklı ülkeden bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Okulun önemli mezunları arasında Daniel Craig, Ewan McGregor, Orlando Bloom, Joseph Fiennes gibi isimler bulunuyor. Okulun yıllık eğitim ücretleri ise yaklaşık 20 bin Sterlin olarak biliniyor. Kurum başvuruları Ocak ayı içerisinde kabul ediyor.

Tisch School of the Arts

Tisch School of The Arts, Amerika'da sinema televizyon okumak isteyenler için önemli kurumlar arasında bulunuyor. New York University’nin bir parçası olarak 1965 yılında kurulduğu biliniyor. Tisch School of The Arts yaklaşık 4 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Önemli sinema oyuncularının yanı sıra; Broadway oyuncularını da yetiştirdiği biliniyor. Kurumun önemli mezunları arasında Woody Allen, Philip Seymour Hoffman, Martin Scorsese gibi isimler yer alıyor. Kurumun yıllık öğrenim ücreti ise yaklaşık 50 bin Dolar olarak biliniyor.

Tiyatro ve sinema okumak hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitim ve üniversitelere dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

Ücretsiz Open Day Günlerimize Katılmak İçin Aşağıdaki Formu Doldurun

Açık bilgilendirme günlerimizde tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation

Tiyatro ve Sinema Okumak İçin Hangi Okullar Tercih Edilmeli?

Yurt dışında tiyatro ve sinema okumak için neler yapmak gerekiyor? Tiyatro ve sinema eğitiminde hangi okullar ön plana çıkıyor? Bu alanlarda eğitim alabilmek için hangi becerilere sahip olmak gerekiyor? Sanat eğitimi almak isteyenler için yurt dışında pek çok seçenek olduğu biliniyor. Avrupa’da ve Amerika’da sinema ve tiyatro eğitimi veren pek çok konservatuar ve sanat okulu bulunuyor. Avrupa’da İngiltere, Almanya, Çekya gibi ülkeler bu alanlarda ön plana çıkıyor.

Elbette bu okullara kabul almak için pek çok gereksinimi yerine getirmek gerekiyor. Söz konusu sanat alanı olduğunda öğrencilerin akademik başarılarının yanı sıra yeteneklerini de sergilemeleri gerekiyor. Peki; dünyanın en iyi sinema okulları ve konservatuarlarında eğitim almak isteyenler neler yapmalı? Başvuru süreci nasıl ilerliyor? Kabul almak için nelere dikkat etmek gerekiyor?

Yurt Dışında Tiyatro ve Sinema Okumak İçin Neler Yapılmalı?

Sinema okulları ve konservatuarlar için başvuru süreci nasıl şekilleniyor? Kabul sürecinde öğrencilerin hangi özellikleri dikkate alınıyor? Hangi sınavların alınması ve hangi belgelerin sunulması gerekiyor? Her ülke ve her okul öğrenci kabulü söz konusu olduğunda kendi şartlarını belirliyor. Bu anlamda talepler ve koşullar ülkeden ülkeye ve üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebiliyor. Ancak elbette tüm okullar akademik başarıyı dikkate alıyor. Bu anlamda elbette başvuru sürecinde not ortalamasına önem veriliyor. Bunula birlikte; sinema ve tiyatro eğitimi, almak isteyen öğrencilerin dil yeterlilikleri kritik bir öneme sahip… Özellikle tiyatro eğitimi için konuşma ve yazma anlamında ileri seviyede dil bilgisine ihtiyaç duyuluyor.

Okullar kabul sürecinde öğrenci adaylarının konuşma ve düşünme becerilerine odaklanıyorlar. Ekip çalışmasına yatkınlık, odaklanma becerisi, bedensel yeterlilik, müzik kulağı, ritim duygusu gibi özellikler dikkate alınıyor. Bazı okullar portfolyo talebinde bulunabiliyor. Bununla birlikte birçok okul özellikle tiyatro eğitimi için öğrencileri yetenek sınavına tabi tutuyor. Öğrencilerin kısa bir sahne performansı sergilemesi talep edilebiliyor. Az önce de belirttiğimiz gibi okulların talepleri farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle başvurulacak okulun başvuru şartları ve taleplerinin dikkatle incelenmesi gerekiyor.

Tiyatro ve Sinema Okumak: The Juilliard School

The Juilliard School, Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde bulunan özel bir konservatuar olarak biliniyor. Yurtdışında tiyatro okumak isteyenler için dünyanın en prestijli okullarından biri olarak kabul ediliyor. The Juilliard School, 1905 yılından beri varlığını sürdürüyor. Kurum; dans, drama, müzik alanlarında lisans ve lisansüstü eğitim veriyor. Bunun yanı sıra; kolej öncesi bölümü ile ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde öğrencileri de ağırlıyor. Okulun yaklaşık bin öğrencisi bulunuyor. Kurumun drama bölümünün, 1968 yılında aktör John Houseman ve Michel Saint-Denis tarafından kurulduğu biliniyor. Oyunculuk programları kapsamında lisans ve 2012 yılından beri yüksek lisans dereceleri sunuluyor.

The Juilliard School kabul aşamasında not ortalaması ve referanslara önem veriyor. Bazı ana dallar için ayrıca, ilgili bölüme yönelik performanslarının kayıtlarını sunmaları talep ediliyor. Bu aşamaları başarıyla tamamlayan adaylar seçme için davet ediliyor. Seçmelerde başarı gösteren adaylar program yöneticileriyle görüşme için yeniden davet ediliyorlar. Başvuru süreci uzun ve zorlu bir süreci kapsıyor. Rekabetin son derece yüksek; kabul oranının ise %7 olduğu biliniyor. Başvurular her yıl Eylül ayında gerçekleştiriliyor. Kurumun yıllık eğitim ücreti ise 45 bin dolar olarak biliniyor.

University of California Los Angeles, School Of Theatre, Film & Television

Yurtdışında sinema okumak isteyen öğrenciler için bir diğer önemli kurum; University of California Los Angeles… Kurum, Amerika'da sinema televizyon okumak isteyenler için benzersiz bir deneyim sunuyor. University of California Los Angeles, dünyanın en iyi sinema okulları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Aynı zamanda kurum bünyesinde verilen tiyatro eğitimi de dünyanın en iyileri arasında kabul ediliyor. UCLA Tiyatro, Film ve Televizyon Okulu, farklı ve yenilikçi seslere yer vermeyi hedefliyor. Daha iyi bir dünya için harekete geçiren ve ilham veren sanatçılar yetiştirmeye odaklanıyor. Hikaye anlatıcıları, endüstri liderleri ve akademisyenler yetiştiren, disiplinlerarası bir okul olarak hizmet veriyor.

University of California Los Angeles, tiyatro ve sinema okumak isteyenler için birçok avantaj sağlıyor. Kurum, hızla değişen dünyayla uyum içinde gelişen ve yapılanan bir müfredat sunuyor. Kurum bünyesinde Tiyatro ve Film, Televizyon ve Dijital medya olmak üzere iki anasanat dalı sunuluyor. Kurumun öğrencileri Amerika’nın en iyi oyuncu ve sinemacılarından eğitim alma, birlikte çalışma şansı yakalıyorlar. Bu kariyer olanakları anlamında da pek çok fırsat yakalayabilmeleri anlamına geliyor. Kurumun mezunları arasında James Dean, Ben Stiller, Francis Ford Coppola gibi dünyaca ünlü isimler bulunuyor. Ortalama yıllık eğitim ücreti ise yaklaşık 45 bin dolar olarak biliniyor.

Royal Academy of Dramatic Art

Royal Academy of Dramatic Art, İngiltere’nin başkenti Londra’da yer alıyor. Tiyatro, sinema, televizyon eğitimi veren bir drama okulu olarak biliniyor. Kurum, Drama Okulları Federasyonu'nun kurucu üyeleri arasında yer alıyor. 1904 yılından beri varlığını sürdürüyor. Yurtdışında sinema okumak isteyenler için en doğru tercihler arasında yer alıyor. Dünyanın en iyi sinema okulları ve konservatuarlarından biri olarak kabul ediliyor.

Royal Academy of Dramatic Art, lisans ve lisansüstü kurslar sunuyor. Öğrencilere, ışık, ses, kostüm ve makyaj, sahne yönetimi, prodüksiyon ve video tasarımı alanlarında eğitim veriliyor. Kurum bünyesinde aynı zamanda oyuncular ve tiyatro teknisyenleri için kısa kurslar programları sunuluyor. Kurum öğrenci adaylarını dört aşamalı bir seçme sürecine tabi tutuyor. Seçmeler yalnızca Londra’da değil; New York, Los Angeles, Dublin’de de gerçekleştiriliyor. Başvuruların Şubat ayı içerisinde yapılması gerekiyor. Kurumun yıllık öğrenim ücreti yaklaşık 15 bin dolar olarak biliniyor.

Kurum bünyesinde eğitim alan öğrenciler dünyanın en iyi oyuncu ve yönetmenleriyle çalışma fırsatı bulabiliyor. Kurumun önemli mezunları arasında Ralph Fiennes, Tom Hiddleston gibi isimler yer alıyor. Kurumun kısa süreli kurs programlarında Maggie Gyllenhaal, Emma Watson gibi isimlerin eğitim aldığı biliniyor.

The Royal Conservatoire of Scotland

Tiyatro ve sinema okumak isteyenler için öne çıkan bir diğer kurum The Royal Conservatoire of Scotland The Royal Conservatoire of Scotland, Glasgow kentinde bulunan bir dans, drama, müzik, film okulu olarak biliniyor. 1847’de kurulan okul her yıl 500’ün üzerinde halka açık performans sergiliyor. Bu anlamda İskoçya’nın en önemli sahne sanatları merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Kurum 2011 yılına kadar Royal Scottish Academy of Music and Drama adıyla biliniyordu. Eylül 2011'den itibaren ise İskoçya Kraliyet Konservatuarı olarak anılmaya başladı. Kurumun günümüzde sadece müzik ve tiyatro eğitimi vermemesi nedeniyle daha kapsayıcı bir isimle adlandırılması uygun görüldü. Konservatuarın, çeşitli performans alanlarını da içeren bir dizi tesise sahip olduğu biliniyor. Ledger Room, Stevenson Hall, Chandler Studio Theatre, New Athenaeum Theatre bunlardan bazıları olarak sıralanıyor. The Royal Conservatoire of Scotland aynı zamanda, birçok alanda lisans ve lisansüstü dereceler sunuyor.  Bu alanlardan bazıları ise şöyle sıralanıyor;

 • Oyunculuk
 • Klasik ve Çağdaş Metin
 • Çağdaş Performans Uygulaması
 • Sinema
 • Prodüksiyon Sanatları ve Tasarımı
 • Prodüksiyon Teknolojisi ve Yönetimi
 • Müzikal Tiyatro
 • Müzikal Tiyatro Yönetmenliği
 • Modern Bale

Kurumun yetiştirdiği birçok dünyaca ünlü sanatçı bulunuyor. James McAvoy, Patrick Doyle, Richard Madden, Sam Heughan bu isimlerden bazıları olarak biliniyor. Öğrenciler için sayısız avantaj sunan kurumun yıllık öğrenim ücreti ise yaklaşık 17 bin Sterlin…

Universität der Künste Berlin

Almanya, Berlin'de bulunan Universität der Künste Berlin Avrupa'nın en büyük sanat okulu olarak biliniyor. Üniversite sanat ve tasarım alanında dünyanın en önemli kurumları arasında gösteriliyor. Tiyatro ve sinema okumak isteyenler için benzersiz bir deneyim sunuyor. Universität der Künste Berlin, güzel sanatlar, mimarlık, medya ve tasarım, müzik, sahne sanatları alanlarında eğitim veriyor. Almanya'da sinema televizyon okumak isteyenler için en önemli üniversitelerden biri olarak öne çıkıyor. Kurum 4 farklı fakültede yaklaşık 3 bin 500 öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda;  her akademik yıl kurumsal anlaşmalar temelinde 100 değişim öğrencisini ağırlıyor. Öğrencilere 40’tan fazla program sunuluyor. Üniversite, lisans ve yüksek lisans derecelerinin yanı sıra; doktora ve doktora sonrası eğitim de sunuyor.

Universität der Künste Berlin, tüm fakültelerinde verdiği kaliteli eğitim ve seçkin akademik kadrosuyla dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra; yenilikçi müfredatı, öğretim kavramlarının sürekli gelişimi kurumun önemli özellikleri arasında yer alıyor. Kurumun hemen hemen tüm eğitim programları asırlık bir geleneğin parçalarını oluşturuyor. Bu özellikleriyle; Almanya'da sinema televizyon okumak isteyenler için en doğru tercihlerden biri oluyor. Üniversitenin önemli mezunları arasında Günter Grass, Bruno Walter, Josephine Meckseper gibi isimler yer alıyor. Üniversitenin yıllık öğrenim ücreti ise yaklaşık 600 Euro olarak biliniyor.

Tiyatro ve Sinema Okumak: Academy of Performing Arts in Prague

Academy of Performing Arts in Prague,  Çek Cumhuriyeti'nin Prag kentinde bulunan bir üniversite olarak biliniyor. Okul; müzik, dans, drama, film, televizyon alanlarında eğitim veriyor. Yaklaşık 2 bin öğrenciye ev sahipliği yapan okulda 350’den fazla eğitimci ve araştırmacı görev alıyor. Academy of Performing Arts in Prague, Çek Cumhuriyeti'ndeki en büyük sanat okulu olarak biliniyor. Yurtdışında tiyatro okumak ve sinema eğitimi almak isteyenler için pek çok avantaj sunuyor. Kaliteli eğitiminin yanında donanımlı akademisyenleriyle de dikkat çekiyor.

Üniversite üç fakülte etrafında şekilleniyor. Bu fakülteler; Film ve Televizyon Okulu; Müzik ve Dans Fakültesi, Tiyatro Fakültesi olarak sıralanıyor. Kurum sunduğu lisans ve lisansüstü derecelerin yanı sıra; sanatsal araştırmalar da yürütüyor. Kurum için başvurular her yıl şubat ayında gerçekleştiriliyor. Çekya’da okuyan öğrencilerin Çekçe bölümler için ücret ödemesi gerekmiyor. İngilizce bölümlerin yıllık öğrenim ücreti 2 bin ile 10 bin Euro arasında değişiklik gösteriyor.

Guildhall School of Music and Drama

Guildhall School of Music and Drama, Londra’da bulunan bir konservatuar ve drama okulu olarak biliniyor. Tiyatro ve sinema okumak isteyenler için önemli eğitim merkezleri arasında yer alıyor. 1880 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Okul, drama ve prodüksiyon sanatlarının yanı sıra müzik alanında lisans ve lisansüstü programlar sunuyor. Guildhall School of Music and Drama, yaklaşık 70 farklı ülkeden bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Okulun önemli mezunları arasında Daniel Craig, Ewan McGregor, Orlando Bloom, Joseph Fiennes gibi isimler bulunuyor. Okulun yıllık eğitim ücretleri ise yaklaşık 20 bin Sterlin olarak biliniyor. Kurum başvuruları Ocak ayı içerisinde kabul ediyor.

Tisch School of the Arts

Tisch School of The Arts, Amerika'da sinema televizyon okumak isteyenler için önemli kurumlar arasında bulunuyor. New York University’nin bir parçası olarak 1965 yılında kurulduğu biliniyor. Tisch School of The Arts yaklaşık 4 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Önemli sinema oyuncularının yanı sıra; Broadway oyuncularını da yetiştirdiği biliniyor. Kurumun önemli mezunları arasında Woody Allen, Philip Seymour Hoffman, Martin Scorsese gibi isimler yer alıyor. Kurumun yıllık öğrenim ücreti ise yaklaşık 50 bin Dolar olarak biliniyor.

Tiyatro ve sinema okumak hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitim ve üniversitelere dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

Ücretsiz Open Day Günlerimize Katılmak İçin Aşağıdaki Formu Doldurun

Açık bilgilendirme günlerimizde tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation