fbpx
Ana sayfa » Blog » IELTS ve TOEFL İçin Seçim ve Hazırlık Süreci Hakkında Temel Bilgiler

IELTS ve TOEFL İçin Seçim ve Hazırlık Süreci Hakkında Temel Bilgiler

İngilizce bilgi ve becerilerinizi ölçen IELTS ya da TOEFL, Türkiye’de ve dünyada pek çok üniversitenin kabul ettiği sınavlar arasında yer…

26 Kasım 2017

ielts-toefl-hazırlık

İngilizce bilgi ve becerilerinizi ölçen IELTS ya da TOEFL, Türkiye’de ve dünyada pek çok üniversitenin kabul ettiği sınavlar arasında yer alıyor. Öğrenciler özellikle yurtdışında bir üniversiteye başvurmak üzere hazırlanırken hangi sınava girmesi gerektiğine karar vermekte zorlanabiliyor. Bu aşamada, IELTS ve TOEFL söz konusu olduğunda başvurulacak üniversitenin hangisini talep ettiğine dikkat etmek gerekiyor.

Türkiye’de bazı üniversiteler TOEFL kabul ederken diğerleri IELTS istiyor. IELTS’i özellikle İngiltere, Kanada ve Avustralya talep ederken TOEFL Amerika’ya ait bir sınav olarak burada geçerliliğini sürdürüyor. Ancak bu kategoriler, iki sınavdan birinden yüksek bir puan aldığınızda kategori dışında bir ülkede yer alan üniversitelerin tanımayacağı anlamına gelmiyor.

Hangi sınava girmeniz gerekiyor?

Burada önemli olan mesele, bu geçerlilik şansına güvenmektense girilecek olan üniversitenin özellikle talep ettiği bir sınav olup olmadığını iyi öğrenmek. Bunun için web sitelerine ya da FISKE’ye göz atabilirsiniz. 2018 yılı için hazırlanan ‘FISKE Guide To Colleges’e Aba Eğitim üzerinden ücretsiz ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

TOEFL ve IELTS

IELTS ve TOEFL için nasıl hazırlanmalısınız?

Her iki sınav için de özel olarak hazırlanmanız gerekiyor. İngilizce seviyenize bağlı olarak çok uzun bir sürece ihtiyacınız olmayacağı gibi, bazı durumlarda stratejik ve disiplinli bir hazırlık süreci şart. IELTS ve TOEFL sınavları İngilizce yeterliliğinizi ölçtüğü için özellikle listening, reading, writing ve speaking becerilerinize bakılıyor. Öncelikle her iki sınav için de writing becerilerinizi geliştirdikçe speaking becerilerinizin de gelişeceğini bilmenizi işinizi kolaylaştırabilir. Bunun yanı sıra reading becerilerinizi geliştirmek listening becerileriniz için faydalı olur.

Özellikle IELTS’te genel ortalama alındığı için listening, writing ve speaking bölümlerine ağırlık vererek çalışmak kolaylaştırıcı bir etkiye sahip. En yüksek puanı almak için kelime bilginizi arttırmanız ve hızlı okuma taktiklerini öğrenmeniz gerekiyor. Hızlı okuma ve paraphrasing tekniklerini bildiğinizde her iki sınavda da başarılı olabilirsiniz.

Hazırlık aşamasında mümkünse gramer becerilerinizi geliştirmeye özen gösterin. Ayrıca noktalama ve diğer yazım kurallarına hakim olduğunuz zaman başarı şansınızın artacağını unutmayın. 24 ay boyunca geçerli olan bu sınavlar için stratejik ve sistemli hazırlanmaya gerek var.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

15 + 12 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest