Blog

Yurtdışı MBA Programlarına Kabul Almanın 5 Yolu

Yurtdışı MBA programlarında eğitim almak için yapacağınız başvuru çok önemli. Hayatınızı değiştirecek bir deneyim için hazırlanırken, başvuru dosyanızın eksiksiz olması gerekiyor. Farklı okulların farklı bilgi ve belgeler isteyebileceği bu başvuru sırasında size yardımcı olmak için küçük bir liste hazırladık.

Aşağıdaki yolu izlediğinizde yurtdışı MBA programlarına bir adım daha yaklaşabilirsiniz!

1. Araştırmanızı iyi yapın

Öncelikle yapmanız gereken MBA programları hakkında mümkün olduğunda araştırmalarda bulunmak olacak. Bu sayede, hangi ülke ve okullardaki MBA programlarına ilgi duyduğunuzu bulmanız kolaylaşır. Araştırmalarınız ne kadar detaylı olursa, o kadar iyi olur. Çünkü başkaları tarafından yapılan araştırmalar her zaman güvenilir olmayabilir ve en iyi MBA programları sıralaması sizi yanıltabilir.

Bilgiye ilk elden ulaşmak için üniversitelerle doğrudan iletişime geçin veya üniversitenin öğrencileri veya bölüm mezunlarıyla internet üzerinden bağlantılar kurmayı deneyin.

2. Essay’iniz hakkında düşünmeye başlayın

Gelecekle ilgili plan ve projelerinizi anlattığınız “essay”ler, MBA programlarına kabul edilmenizde büyük önem taşır. Kendinizle ilgili hazırlayacağınız bu yazıyla kendinizi ön plana çıkarabilirsiniz. Essay’lerinizi ne kadar önceden yazmaya başlarsanız, tekrar tekrar gözden geçirmeniz için o kadar fazla vaktiniz olur.

Yazınızı en son bir başkasına okutarak onun fikrini alın, hatta mümkünse ana dili İngilizce olan birinden yardım alarak, ifadelerinizi güçlendirmeyi deneyebilirsiniz.

yurtdışı MBA

3. GMAT ve TOEFL sınavlarına hazır olun

Sayısal ve sözel bölümlerden oluşan toplamda 3 saat 20 dakikalık bir sınav olan GMAT ve yabancı dil seviyenizi gösteren TOEFL sınavı, MBA için mutlaka başarıyla verilmesi gereken sınavlar. Bu sınavlardan ne kadar çok yüksek puan alırsanız, diğer güçlü adaylar arasında o kadar şansınız artacaktır.

Bu sınavlara hazırlanmayı bu yüzden ciddiye almalısınız. Seviyenizi öğrenmek için hemen kendinizi bir sınava tabi tutun ve sınav pratiğinizi gerçek sınavdan önce arttırın.

4. Referanslarınıza önem verin

MBA başvurularınızda, referans mektupları büyük önem taşır. Akademisyenlerden veya yakın zamanda çalıştığınız şirkette unvanı en yüksek kişilerden alacağınız referans mektupları, hedeflediğiniz okula kabul edilmenizi epey kolaylaştırır. Referans sayısı ne kadar çok olursa, sizin açınızdan o kadar iyi olur.

Ancak sizi yeterince iyi tanımayan kişilerden de referans almaktan kaçınmalısınız. Çünkü, size referans olan kişinin sizin hakkınızda sorulan sorulara inandırıcı cevaplar vermesi beklenir.

5. Hedefe iyi odaklanın

Ve son olarak, şunu unutmayın: Kendinden emin insanlar, başkalarını her zaman daha iyi ikna eder. Bunun için kendinize şu soruyu sorun: Neden MBA yapmak istiyorum? Bu soruya kendi içinizde vereceğiniz yanıt MBA başvurularında yaşanan zorlu süreçte kolay kolay pes etmemenizi ve odaklanmanızı sağlacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir