fbpx
Ana sayfa » Blog » Yurtdışı MBA Programlarına Kabul Kriterleri

Yurtdışı MBA Programlarına Kabul Kriterleri

Master of Business Administration (MBA) programları rekabetçi iş dünyasına vizyonu ve misyonu gelişmiş, sorumluluk sahibi yöneticiler yetiştirmeyi hedefler. Öğrencilerini genellikle…

2 Şubat 2018

yurtdışı mba

Master of Business Administration (MBA) programları rekabetçi iş dünyasına vizyonu ve misyonu gelişmiş, sorumluluk sahibi yöneticiler yetiştirmeyi hedefler. Öğrencilerini genellikle ekonomi, finans, muhasebe, pazarlama, organizasyon ve yönetim gibi alanlarda özelleştiren bu programlar, yurtdışında sıkça tercih edilmektedir. Bu da rekabeti arttırdığından yurtdışı MBA programlarına kabul almak isteyen öğrencilerde iyi nitelikler aranır.

MBA programlarının bazı standart başvuru kriterleri vardır. Dört yıllık lisans bölümlerinden mezun olmak ya da son sınıf öğrencisi olmak, en az 2.2 genel not ortalamasına sahip olmak, başvurulan okulun eğitim diline yönelik belli belgelere sahip olmak bunlar arasında başta gelir. Ancak bu kriterler sadece başvurabilmek içindir, iyi bir okuldan kabul almak için daha detaylı bir hazırlık sürecinden geçmek gerekir.

Yurtdışı MBA programlarına kabul almak için ne yapmalısınız?

ABD ve Avrupa’daki çoğu üniversite, MBA programlarına kabul almak isteyen öğrencilere GMAT (Graduate Management Admission Test) adlı sınavı şart koşuyor. Bazı okullar opsiyonel olarak GRE (Graduate Record Examination) adlı sınavı da isteyebilirler, bu ilkine kıyasla daha genel bir testtir. Örneğin, Amerika’da bulunan ve dünyanın en iyi işletmecilik okullarından olan MIT Sloan, beş yıl geçerliliği olan bu iki testten herhangi birini kabul eder.

yurtdışı mba

Adayların yurtdışı MBA programlarına kabul alma şansını yükseltecek skorlar okuldan okula değişiklik gösterir. Bu bilgiler başvurulmak istenen okulların internet sitelerinde kolaylıkla bulunabilir.

Lisansı iyi bir ortalamayla bitirmenin avantajı yüksektir. İyi bir yüksek lisans bitirmiş olmak da prestijli okulların tercih ettiği bir niteliktir. Ortalama, diploma gibi teorik faktörlerin yanında pratik başarıya da bakılır. Pek çok okul en az 2-3 yıllık iş tecrübesi talep eder.

Akademisyenlerden alınacak en az iki referans mektubu ve Statement of Purpose denen, neden o okulda MBA programınıza katılmak istediğinizi anlattığınız bir niyet mektubu da başvuru kriterlerindendir. Bunların özenle hazırlanması oldukça önemlidir. Hatta yaratıcılığa ve özgüvene önem veren bazı okullar sizden kısa bir video yüklemenizi de talep edebilir.

Dil yeterliliği de bir yurtdışı MBA programına kabul almak için önemli bir faktördür. Eğitim dili İngilizce olan üniversitelerin TOEFL’dan 87 puanlık ya da IELTS’ten 6.5 puanlık bir sonuç istemesi muhtemeldir. Programa başlamadan önce dil okuluna gitmek kaydıyla şartlı kabul gibi alternatifler de vardır.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

12 + 13 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest