fbpx
Ana sayfa » IB » IB ve AP Programları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

IB ve AP Programları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

AP (Advanced Placement) ve IB (International Baccalaureate) programları, öğrencileri henüz lise eğitimleri devam ederken üniversite sistemine hazırlamayı ve üniversitelere kabul…

5 Temmuz 2020

AP (Advanced Placement) ve IB (International Baccalaureate) programları, öğrencileri henüz lise eğitimleri devam ederken üniversite sistemine hazırlamayı ve üniversitelere kabul sürecinde onları rakiplerine göre daha avantajlı konuma getirmeyi amaçlayan eğitim programlarıdır.

AP programı; üniversite düzeyinde, farklı alan derslerinde öğrencilerin daha detaylı bilgi sahibi olmasını ve öğrencileri üniversite yaşantısına hazırlamayı hedefleyen bir programdır. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa başta olmak üzere dünyanın pek çok noktasında AP’den elde edilen yüksek bir skor öğrencileri üniversite başvurularında rakiplerinin önüne taşımaktadır.

IB Programı ise tıpkı AP gibi üniversite öncesi bir eğitim programıdır. Program kapsamında, lise düzeyindeki öğrencilerin, sosyal becerilerinin geliştirilmesi, araştırma ve analiz yeteneği edinmeleri; bir anlamda üniversite müfredatına hazır olmaları amaçlanır.

IB mi ve AP mi?

AP programı , farklı alan derslerinden sınavlara girip, sertifika alabildiğiniz bir eğitim programı. AP sınavına girebilmeniz için AP derslerine katılmış olmanız gerekmiyor. Sınav başvuruları şubat ayında, sınavlar ise mayıs ayında gerçekleşiyor. Aldığınız sertifikalar üniversiteye kabulde sizi rakiplerinizin önüne geçireceği gibi, AP programına katılarak aldığınız derslerden üniversite eğitiminiz sırasında muaf olmanız da mümkün olabiliyor.

IB’ye gelince… Öncelikle şunu belirtmekte yarar var. IB ile anlaşmalı bir lisede eğitim görmüyorsanız IB programına katılmanız mümkün olamıyor. IB programı 11. ve 12. sınıflarda dahil olabileceğiniz bir diploma programı. Belirli alanlarda dersler alıyor bu aldığınız dersler kapsamında ödev ve projeler hazırlıyor ve programdan mezun olmaya hak kazanıyorsunuz. Program belirli bir müfredat çerçevesinde ilerliyor.

Hangisini Tercih Etmeli?

Her iki program da öğrencileri üniversite hayatına hazırlama noktasında son derece önemli ve avantajlı ve her iki program da dünyanın önde gelen, kaliteli ve seçkin üniversiteleri tarafından kabul görüyor.

AP öğrencilere programa katılmadan doğrudan sınavlara girme imkanı veriyor. IB’de belirli bir müfredatı takip etmeniz gerekiyor. Buna ek olarak; IB programına dahil olabilmeniz için anlaşmalı bir lisede hali hazırda eğitim alıyor olmanız gerekiyor.

Hangisinin tercih edilmesi gerektiği aslında tamamen öğrencinin çalışma sistemi, üniversitede tercih edeceği ülke, bölüm ve üniversite yaşantısına dair beklentileriyle ilgili. Ancak; her iki programda neticesinde elde edeceğiniz yüksek bir skor üniversiteye başvurularda şansınızı büyük oranda arttırıyor ve olumlu cevap alma ihtimalini yükseltiyor. Üniversiteye hazır ve diğer öğrencilerin bir adım önünde başlamanıza yardımcı oluyor.

ABA Academy olarak, IB ve AP hakkında merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık. Daha detaylı bilgi ve destek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

14 + 11 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest