Hollanda foundation programı öğrencilerin üniversitelere geçiş sürecini kolaylaştıran bir hazırlık programı olarak biliniyor. Hollanda üniversite eğitimi için Avrupa’nın en çok tercih edilen ülkeleri arasında yer alıyor. Elbette bunun pek çok farklı nedeni var. Hollanda, başarılı üniversiteleriyle dikkatleri üzerine çeken bir Avrupa ülkesi olarak tanınıyor. Tıp, mühendislik, beşeri bilimler, sosyal bilimler gibi pek çok alanda Hollanda ön plana çıkıyor. Hollanda üniversiteleri her yıl, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almayı başarıyor. Üniversiteler genel akademik başarılarının ve donanımlarının yanında belirli bölümlerde de en iyiler arasında bulunuyor.

Hollanda’nın tercih edilmesindeki bir diğer sebep İngilizce eğitim veren üniversite ve bölümler oluyor. Aslında; Hollanda foundation programı tam da bu kapsamda devreye giriyor. Hollanda anadili İngilizce olan ülkelerden sonra; İngilizce eğitimin en yaygın olduğu ülkelerden biri olarak biliniyor. Amerika, İngiltere, Kanada gibi ülkelere oranla daha düşük ücretli eğitim olanakları sunması Hollanda’nın tercih edilmesini sağlıyor. Hollanda, eğitim sonrası kariyer olanakları ve StartUp’lar açısından bakıldığında da Avrupa’nın öncü ülkelerinden biri oluyor.

Hollanda, foundation programının uygulandığı Avrupa ülkelerinden biri olarak biliniyor. Uluslararası öğrenciler bu programa katılarak üniversitelerin talep ettiği koşullar konusunda kendilerini geliştirebiliyor. Çünkü Hollanda’da üniversite okumak için belli koşulları sağlıyor olmak gerekiyor. Bu program ile öğrencilerin akademik ve dil yeterliliği anlamında istenilen düzeye ulaşabilmesi amaçlanıyor. Peki; Hollanda’da hangi üniversiteler foundation programı uyguluyor? Program içeriği nasıl? Kimler foundation programına başvuruda bulunabiliyor?

Hollanda Foundation Programı Hangi Üniversitelerde Uygulanıyor?

Foundation programı, Hollanda’da birçok üniversitede uygulanıyor. Hollanda’da üniversite okumak isteyen uluslararası öğrenciler bu programa katılabilmek için üniversitelere başvuruda bulunabiliyor. Foundation programının uygulandığı Hollanda üniversiteleri şu şekilde sıralanıyor;

  • University of Groningen
  • Vrije Universiteit Amsterdam
  • Tilburg University
  • University of Twente
  • Radboud University
  • Wittenborg University
  • Hanze University of Applied Sciences
  • The Hague University of Apllied Scineces
  • Wittenborg University Amsterdam
  • Erasmus University Rotterdam

Üniversiteler kendi bünyelerinde foundation programı düzenleyebiliyor. Bununla birlikte; uluslararası kurum ve kuruluşlarla ya da özel kuruluşlarla beraber bu programı yürütebiliyorlar. Hollanda’da; Holland International Study Centre ve ONCampus gibi kuruluşlar da foundation programı sunuyorlar.

Hollanda Foundation Programı İçin Kabul Koşulları Nelerdir?

Hollanda foundation programına kabul edilebilmek için çeşitli şartlar bulunuyor. Program uluslararası öğrenciler için düzenleniyor ve yalnızca uluslararası öğrenciler başvuruda bulunabiliyor. Hollanda, üniversitelere kabul sürecinde, öğrencilerin AP ve IB gibi diploma programalarına katılmış olmalarını bekliyor. Bu öğrencilerin akademik hayata başlamak için yeterli olduklarının bir göstergesi olarak kabul ediliyor. Aynı zamanda dil yeterliliği Hollanda üniversite eğitimi için bir diğer önemli kural olarak karşımıza çıkıyor.

Öğrenciler, IB diplomasına sahip değilse veya AP kapsamında çeşitli dersler almamışsa foundation programına başvurmaları tavsiye ediliyor. Üniversitelerin doğrudan başvuru için talep ettiği IELTS skoru minimum 6.0 olarak biliniyor. Foundation programlarına kabul edilebilmek için ise IELTS sınavından minimum 5.0 puan almış olmak gerekiyor. Bu konuda daha detaylı bilgiye aba Eğitim aracılığıyla ulaşılabiliyor.

Foundation programı öğrencilerin dil ve akademik yeterlilik anlamında eksiklerini gidermelerine yardımcı olmayı amaçlıyor. Aynı zamanda öğrencilerin Hollanda eğitim sistemine alışmaları ve yükseköğrenime uyum süreçlerinin kolaylaşması da sağlanıyor. Program iki ya da üç akademik dönemi kapsayacak şekilde sunuluyor. Program ücretleri de süreye bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor.

Hollanda foundation programı hakkında daha fazla bilgi edinmek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Yurt dışı eğitim hakkında daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.