Hollanda’da Üniversite Eğitimi

Yurtdışı eğitim dediğimizde aklımıza gelen ülkelerden bir tanesi Hollanda’dır. Hollanda lisans eğitimini yurtdışında tamamlamak isteyen pek çok öğrencinin ilk tercihleri arasındadır. Çünkü eğitim kalitesinin yüksek olması dışında Avrupa’nın en güvenilir ülkelerinden biridir. Öyleyse Hollanda’da üniversite eğitimi almak isteyen kişiler hangi adımları takip etmeli? Sırayla inceleyelim. 

Hollanda Üniversitelerine Kabul Koşulları Nelerdir? 

Hollanda üniversitelerine kabul koşulları kurumdan kuruma değişiklik gösterir. Ama genellikle şartlar diğer Avrupa ülkeleri ile benzer maddeler içerir. 

  • Geçerli bir lise diplomasına sahip olmak.
  • Notlarınızın yer aldığı transkript belgesi. 
  • Öğrenci vizesi. 
  • Özgeçmiş ve niyet mektubu. 
  • 6.0 ya da üzeri puan alınmış İELTS sınav sonucu 
  • Başvurduğunuz okula göre lise notlarınızın yeterli olması. 
  • Portfolyo 

Neden Hollanda’da Üniversite Okumalıyım? 

Neden Hollanda’da üniversite okumalıyım? Lisans eğitimini yurtdışında tamamlamak isteyen kişilerin zihnini kurcalayan bir sorudur. Her şeyden önce Hollanda yüksek ve kaliteli yaşam standartlarına sahiptir. Aynı zamanda Avrupa genelinde İngilizce dilinde en çok sayıda yükseköğretim programı sunar. Yenilikçi fikirlere açık biriyseniz, Hollanda’da üniversite eğitimi almanın size fayda sağlayacağını bilmelisiniz. Öğrenci odaklı ve pratik bir sistemi olması dolayısıyla, öğrenciler eğitimleri boyunca hem sunum yapma hem de kendilerini gösterme fırsatı elde eder. 

Hollanda’da üniversite eğitimi almak İngiltere ve Amerika gibi ülkelere nazaran daha ekonomiktir. Ayrıca okurken part-time çalışabileceğiniz gibi, mezuniyet sonrası en az 1 sene ülkede kalabilirsiniz. Bu sürece kalıcı iş fırsatları da yakalayabilirsiniz. Hollanda konumu dolayısıyla da yurtdışı eğitim kapsamında tercih edilen bir ülkedir. Diğer Avrupa ülkelerini rahatlıkla gezip görebilirsiniz. 

Hollanda Üniversiteleri Nasıl Bir Sisteme Sahip? 

Hollanda üniversiteleri araştırma ve uygulama olarak iki sınıfa ayrılır. Araştırma kapsamındaki üniversiteler daha teorik eğitim verir. Uygulama ağırlıklı üniversiteler ise mezuniyet sonrası öğrencilerin direk çalışmasını hedefleyen pratik bir sistemi benimser. Araştırma üniversitelerinde lisans süresi genellikle 3 yıldır. Çünkü öğrencilerin tamamlaması gereken kredi oranı 180’dir. Uygulama odaklı üniversitelerde ise lisans süresi 4 yıldır. Çünkü öğrencinin vereceği kredi oranı burada 240’a yükselir. Her iki üniversite eğitimini bitirdikten sonra öğrenciler lisans diploması alırlar. 

Hollanda’nın En Başarılı Üniversiteleri Hangileri? 

Yurtdışı eğitim kategorisinde Hollanda iyi bir seçimdir. Hollanda’da üniversite eğitimi almak isteyen her öğrenci okulların başarı sıralamasını merak eder. Hollanda’nın en başarılı üniversiteleri arasında University of Amsterdam birinci sıradadır. 7 adet fakülteye sahip olan kurum özellikle hukuk ve tıp alanında öne çıkar. İkinci sırayı ise HAS University of Applied Sciences alır. Hollanda’nın en iyi uygulamalı bilimler okulu olan kurum daha çok pratik derslere yoğunlaşır. Üçüncü sırada eğitimin yanında sosyal olanaklar da sağlayan Leiden University gelir. Listenin dördüncü ismi de Avrupa’nın en iyi 11. Üniversitesi olma unvanı taşıyan Utrecht Üniversitesi’dir. Okulun bilim dalında sayısız başarısı vardır.