fbpx
Ana sayfa » Essay Yazımı » Harvard Başvuru Essaylerinde Nelere Dikkat Edilmeli

Harvard Başvuru Essaylerinde Nelere Dikkat Edilmeli

1636 yılında kurulan ve dünyanın en iyilerinden biri olan Harvard, Amerika’nın Boston şehrindeki özel bir üniversitedir. 15 milyondan fazla kitabın…

1 Şubat 2019

Harvard Başvuru Essaylerinde Nelere Dikkat Edilmeli

1636 yılında kurulan ve dünyanın en iyilerinden biri olan Harvard, Amerika’nın Boston şehrindeki özel bir üniversitedir. 15 milyondan fazla kitabın bulunduğu kütüphanesi dünyanın en büyük akademik kütüphanesi unvanına sahiptir. Aynı bölgede bulunduğu MIT ile ortaklaşa çalışmaların yapıldığı Harvard Üniversitesi, bilim ve sanat alanlarında öğrencilerine büyük imkanlar sunuyor. Ana kampüsü Cambridge merkezde olan üniversitenin bir de Boston’da kampüsü bulunmaktadır. Temel bilimler alanlarında yoğunlaşan Harvard Üniversitesi bölümleri ile 11 fakültede eğitim veriyor. Ayrıca öğrencilerine %80 oranında burs imkânı da sağlıyor.

Öğrenci seçiminde oldukça titiz davranan okul akademik başarı yanında sosyal başarıyı da göz önüne almaktadır. Harvard üniversitesi kabul şartları olarak ilk önce yüksek SAT ve TOEFL puanlarının gerekli olduğu söylenebilir. Ayrıca aday öğrencilerden bir de başvuru essayi göndermeleri bekleniyor. Kabul aşamasında oldukça etkili olan essayi yazarken nelere dikkat etmek gerektiğine bakalım. 

Heyecanınızı Yansıtın

Kabul jürisi tarafından okunacak yazınızın her şeyden önce istekli olduğunuzu göstermesi gerekiyor. Bu nedenle yazıyı yazarken okuyan kişiyi etkilemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Öte yandan yazınızın giriş cümlesi ve konunuz ilgi uyandırıcı olmalıdır. Farklı ve merak uyandırıcı bir giriş jürinin dikkatini çekecektir. Bu durum birçok aday arasında göze çarpmanızı sağlayacaktır. 

Kendinizi İyi İfade Edin

Yaşadığınız olağanüstü bir durumla nasıl mücadele ettiğiniz, bir seyahat deneyiminiz, gelecekteki oda arkadaşınıza bir mektup yazsanız neler söylemek istediğiniz, akademik hedeflerinizin ve gelecek planlarınızın neler olduğu gibi konularda yazmanız istenebilir. 

Yazınız sizin yerinize jüri önünde bir nevi konuşma yapacaktır. Bu nedenle yazınızda kendinizi, duygu ve düşüncelerinizi iyi bir şekilde ifade edebilmeniz gerekiyor. Bu yazılar Harvard Üniversite kabul aşamasında her şeyden önce kabul komitesinin sizi tanımak için istediği metinlerdir. Bu yüzden yazılar kendinize ait, etkili, güçlü, ilgi çekici ve içten olmalıdır. 

Farklı Görüşler Alın

Yazınızı değerlendirmesi ve yazım hatalarınızı kontrol etmesi için öğretmeniniz veya bir yakınınızdan yardım alabilirsiniz. Ancak yazınızı okuyan kişiler sizin kişiliğinizi tanıyan kişiler olmalı ve yazınızı düzeltirken bu noktayı göz önünde bulundurmalıdır. 

Harvard’ın Beklentilerine Uyun

Harvard Üniversitesi eğitim sistemi yanında köklü bir kurum olarak sosyal değerlere de sahiptir. Aday öğrencilerin de aynı şekilde üniversite değerlerine uyan ve bu değerlere katkıda bulunan bireyler olmalarına özen gösterir. Liderlik, sosyallik ve entelektüellik oldukça önemli meziyetlerdir. Yardım organizasyonlarına katılmış, sosyal aktivitelere giden, öğrenci kulüplerinde görev almış adaylar her zaman bir adım öndedir. Bu nedenle seçeceğiniz yazı konusuna uygun olarak sosyal yönlerinizden mutlaka bahsetmelisiniz. 

Kaynak

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

13 + 6 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest