Blog

TOEFL Sınavına Gireceklerin Bilmesi Gerekenler

İngilizce yeterlilik durumunuzu resmi olarak belgelemeniz gerekiyorsa, TOEFL sınavına girmek sizin için doğru seçenek olabilir. Genellikle IELTS’e alternatif olarak görülen TOEFL sınavına girmeye karar vermeden önce bazı temel bilgileri edinmenizde fayda var.

Okuma, Dinleme, Konuşma ve Yazma bölümlerinden oluşan TOEFL sınavına dair bilmeniz gerekenleri bu yazımızda bir araya getirdik. Bu bilgilerle aklınızdaki soru işaretlerine bir son verin ve ilk fırsatta hazırlıklarınıza başlayın.

TOEFL IBT ve TOEFL PBT nedir?

İnternet aracılığıyla düzenlenen TOEFL IBT (Internet-Based Test), süre olarak 3 saat 10 dakika ile 4 saat 20 dakika arasında değişir. Katılımcılar ayrıca Okuma ve Dinleme aşamalarından sonra 10 dakikalık bir ara verebilirler. TOEFL IBT sınavları yıl içerisinde 50’den fazla düzenlenir.

Kağıt üzerinde yapılan TOEFL PBT (Paper-Based Test), süre olarak 2 saat 20 dakika ila 2 saat 30 dakika arasında değişir. TOEFL PBT sınavı, teknolojik gelişmeler sebebi ile yavaş yavaş kullanımdan kaldırılıyor.

Sınav toplamda 4 farklı bölümden oluşuyor. Şimdi bu bölümlere hızlıca göz atalım:

toefl

Okuma

İngilizcede telaffuz önemlidir. Stres ve zaman kaygısının sizi durdurmasına izin vermeyin. Zaten size birkaç metin verilecek. Yalnızca onu okuyup, sorulabilecek soruları tahmin etmeniz gerekebilir. Sorulan sorulara metni okuduysanız cevap verebilirsiniz. Bunun için günlük hayatınızda İngilizce kitap, gazete veya dergi okumayı alışkanlık haline getirmenizde fayda var.

Dinleme

Bu bölümde size okunacak olan metni almanız ve soruları uygun şekilde cevaplamanız istenecek. Cevap süresi soru sayısına göre elbette ki değişecektir. Bunun için ise İngilizce dizi ve filmleri ingilizce alt yazı ile izleyerek kulak aşinalığı sağlayabilirsiniz.

Konuşma

Tam 20 dakikanız var. Kısa evet ama şöyle düşünün; kısa bir sürede konuşacaksınız, saatler sürmeyecek. Zaten bildiğiniz bir konu üzerine konuşmanızı isteyecekler. Karşınızda bilgisayar olacak, evet biraz gerginlik verici bir durum. Ama rahatlamak için daha önce evinizde bilgisayara karşı herhangi bir konu hakkında konuşma yapabilirsiniz.

Yazma

Yazı yazmak birçok kişinin en çok zorlandığı bölümdür. Ama 50 dakikanız var ve sizden bildiğiniz bir konuda kompozisyon yazmanızı isteyecekler. Hatalardan kaçınmak için belki de en çok pratik yapmanız gereken kısım burası olabilir. Kelime dağarcığınız geniş olmalı.

Sonuç

TOEFL’da başarılı olmak, İngilizce becerilerinizi geliştirmek ve bu sınavdan iyi bir puan almak için düzenli ve sistemli çalışmanız şart. Ayrıca daha önceki sınavlardaki konulara ve sorulan örnek sorulara göz atarak pratik yapabilir, kendinizi asıl sınava hazırlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir