fbpx
Ana sayfa » Sınavlar » SAT Sınavında Sizi Neler Bekliyor?

SAT Sınavında Sizi Neler Bekliyor?

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da okumak birçok gencin en büyük hayali. Bu hayale giden yolda karşımıza çıkan en önemli sınavlardan…

23 Ocak 2019

SAT Sınavında Sizi Neler Bekliyor?

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da okumak birçok gencin en büyük hayali. Bu hayale giden yolda karşımıza çıkan en önemli sınavlardan biri de SAT. Dilerseniz SAT konusuna biraz daha yakından bakalım.

İlk olarak 1926 yılında The College Board tarafından düzenlenen sınavın açımı bu yıllarda “Scholastic Aptitude Test” olarak anılırken, ilerleyen yıllarda bu açılım yerini “Scholastic Assessment Test” açılımına bıraktı. SAT 1 (Reasoning) ve SAT 2 (Subject) olmak üzere ikiye ayrılan test, 2016 yılında yaşadığı önemli bir dönüşümle önceki yılların aksine okuma ve pasaj temelli bir yapıya bürünmüştür.

Daha çok lise son sınıf öğrencilerinin başvurduğu SAT sınavına, lise mezunu öğrenciler de başvurabiliyor. “Upper Intermediate” İngilizce yeterlilik seviyesi arayan sınav, son derece seçici bir yapıya sahip. 2016 yılında değişen yapısıyla birlikte uzun pasajların yer aldığı sınavda yanlışlar yaptığınız doğruları götürmüyor.

SAT-1 Reasoning

Öğrenciler SAT-1 sınavında, okuma-analitik, analitik yazma-dil bilgisi ve matematik-geometri konularına ait sorulara (neredeyse 10’a yakın uzun pasaj sorusunun da olduğunu hatırlamak gerek) kendilerine tanınan 3 saat 45 dakika içerisinde yanıt vermek zorundalar. Türkiye’den yapılan başvurularda her üç bölümde başvuru kriterleri arasında yer alırken, Türkiye’de okumak isteyen yabancı uyruklu öğrenciler bu gereksinime tabi tutulmuyor.

SAT-2 Subject

Öğrenciler SAT-2 sınavında ise kendilerine tanınan 5 saatlik süre zarfında İngilizce, Tarih, Matematik, Fen Bilimleri ve Dil alanında akademik konulu testlerden oluşmakta. Öğrencilerin yeterliliklerini ölçen bu sınav, Türkiye’de okumak isteyenler yabancı uyruklu öğrenciler için aranan kriterler arasında yer almıyor. Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde okumak isteyen öğrenciler için ise büyük önem taşıyan SAT-2 sınav sonuçları, özellikle prestijli okullar tarafından dikkatle takip ediliyor.

Bir yıl içerisinde Amerika’da 7, diğer ülkelerdeyse 6 defa düzenlenen SAT sınavları, Türkiye’de Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Mayıs ve Haziran aylarında İzmir, İstanbul, Bursa, Ankara, Tarsus ve Erzurum’da yer alan okullarda düzenleniyor. SAT sınavına yine bu şehirlerde yer alan başvuru merkezlerinden müracaat edebileceğiniz gibi başvurunuzu internet yoluyla da yapabilirsiniz.

SAT sınavına girecek öğrencilerin, sınav tarihinden bir dönem önce SAT sınavı hazırlık kurslarına katılım göstermelerinde büyük fayda var. Farklı seviyelerde alınacak testler, öğrencinin sınav esnasında karşılaşabileceği soru yelpazesi ve türü hakkında fikir sahibi olmasında büyük rol oynuyor. Bunun yanı sıra öğrenciler özel ders alarak sınav formatı ve stretejisi hakkında önemli bilgilerin sahibi olabilirler.

Kaynak

  • https://www.collegeboard.org

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

1 + 13 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest