fbpx
Ana sayfa » Yurtdışında Lisans Eğitimi » Güney Kore’de Lisans Eğitimi

Güney Kore’de Lisans Eğitimi

Güney Kore 1970li yıllar itibariyle eğitim, teknoloji, sanayi gibi alanlara yatırım yapmış ve günümüzde Samsung, Hyundai gibi teknoloji devi markalara…

22 Ocak 2020

Güney Kore 1970li yıllar itibariyle eğitim, teknoloji, sanayi gibi alanlara yatırım yapmış ve günümüzde Samsung, Hyundai gibi teknoloji devi markalara sahip bir uzak doğu ülkesi. Hem eğitim kalitesi hem de popüler K-pop kültürü ile dünyanın dört bir yanından yabancı öğrencilerini ağırlamaya devam ediyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Eğitim Süreci Nasıl?

Türkiye’deki üniversitelerin birçoğu Kore’deki üniversitelerle değişim programı anlaşmalarına sahip, 6 aylık veya bir senelik programlar ile ücretsiz eğitim almak mümkün. Güney Kore’de eğitim dili Korece fakat İngilizce dersler ile de değişim öğrencilerinin tercih sebebi oluyor. Üniversitelerde Korece dil dersleri de açılıyor. Değişime giden bir öğrencinin bir yandan Korece öğrenerek hem günlük hayata hem de akademik hayata uyum sağlaması mümkün. Hem Koreli hem de diğer değişim öğrencileriyle sosyalleşirken İngilizcenizi geliştirebilirsiniz ve Korece dil dersleri alırken edindiğiniz Koreli arkadaşlarınızla dil pratiği yapabilirsiniz.

Ders Sistemi Nasıl?

Üniversiteler lisans alanları açısından gayet zengin: mühendislik, iktisadi idari bilimler, eğitim fakülteleri, çeşitli dil bölümleri, tıp ve de güzel sanatlar. Dönem müfredatları öğrencinin derse katılımına büyük önem veriyor, grup ödevleri, sunumlar ve final sınavları her derse göre değişkenlik gösterse de öğrencilerin ve akademisyenlerin disiplinli olduğu bariz. Her ne kadar Kore’de yaşam pahalı denilse de üniversiteler kendi öğrencilerine ve değişim öğrencilerine karşılanabilir fiyatlarda yurt olanakları sunuyor. Kampüs etrafındaki stüdyo daire tarzındaki yurtlar öğrenciler için hem rahat hem de sosyalleşebilecekleri bir dönem fırsatı sunuyor.

Hangi Üniversiteler Öne Çıkıyor?

Kore’deki bazı üniversiteler: Seul Ulusal Üniversitesi, Sungkyunkwan Üniversitesi, Hongik Üniversitesi, Yonsei Üniversitesi, Hanyang Üniversitesi, Suwon Üniversitesi ve Pusan Ulusal Üniversitesi. Türk öğrenciler için kendi üniversitelerinin değişim programı çerçevesinde anlaşmalı olduğu üniversitelere gitmek veya gerekli dil koşullarını sağladıktan sonra bireysel olarak Güney Kore’deki üniversitelere başvurmak iki ayrı alternatif. Güney Kore, Türk vatandaşlarına vize açısından rahat imkanlar tanıyan bir ülke. Ek olarak, Türkiye Kore Savaşında destek vermiş bir ülke olduğu için çoğu özel kuruluş Türk öğrencilere eğitim bursu vermek istiyor ve diğer öğrencilere göre öncelik sağlıyor. Bu kuruluşlardan biri olan Samsung her sene eğitim bursu adı altında bir başvuru açıyor ve seçilen öğrencilerin eğitim masraflarını karşılamasına destek oluyor. Güney Kore’de lisans eğitimi uluslararası bir çevrede sosyalleşmenize ve eğitime çok önem veren bir ülkede iyi okullarda akademik olarak gelişmenize imkân sağlar. Daha detaylı bilgi için lütfen üniversitelerin web sitelerini ziyaret edin ve öğrenci işleri ile iletişim kurun. İyi şanslar!

 

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

10 + 9 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest