GMAT Sınavı Nedir Ve Kimler Bu Sınava Girmelidir?

Geleceğinizi etkileyen fırsatlar sunan GMAT puanınız sayısal, sözel ve analitik problem çözme becerilerinizin yanı sıra İngilizceyi akademik ve profesyonel anlamda kullanabilme seviyenizi kanıtlamanıza yardımcı oluyor. 2000 civarında kurum ve 6000’in üzerinde program tarafından resmi olarak tanınması nedeniyle niyeti yurt dışında lisansüstü eğitim almak isteyen öğrenciler için bir zorunluluk haline geliyor.

GMAT, Graduate Management Admission Council (GMAC) tarafından yönetilir ve Pearson VUE tarafından gerçekleştiriyor. Lisansüstü eğitimini yurtdışında almak isteyen işletme yüksek lisans (MBA) öğrencisi olmaya aday kişilerin GMAT sınavına girmesi gerekir.

GMAT sınavının içeriği nedir?

GMAT (Graduate Management Admission Test); sayısal, sözel, analitik yeterliliği ölçmeye, İngilizceyi akademik ve profesyonel olarak kullanma becerinizi ölçmeye odaklanan bir sınavdır. Bu öğrencilerin İngilizce yeterlilik seviyesi ve akademik bilgileri bu sınav ile belirlenir.

gmat

GMAT sınavı, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de bilgisayarda uygulanıyor. “Computer-Adaptive Test (CAT)” adı verilen bu uygulamada kağıt-kalem yerine, tüm sorular bilgisayar karşısında, klavye ve mouse yardımıyla cevaplanıyor. GMAT’a bir kişi yılda en fazla 5 kez girebiliyor ve bu sınavlar arasında 16 gün bekleme gibi bir durum da söz konusu. Diğer taraftan tatmin edici bir sonuç almanız durumunda, GMAT sınavı puanınızı 5 yıl boyunca kullanabiliyorsunuz.

Diğer pek çok sınavdan farklı olarak GMAT’ta sorular, bir önceki soruda verdiğiniz cevabın doğruluğuna göre önünüze geliyor. Bu nedenle ilk soruya zaman ayırıp doğru cevaplandırdığınızda, önünüze gelecek bir sonraki soru yanlış cevap verdiğiniz duruma göre daha yüksek puanlı oluyor. Yani, sınavda soruların zorluk seviyesi getireceği puanı de etkiliyor.

GMAT sınavı, Sayısal (Quantitative), Sözel (Verbal) ve Yazma Becerisi (Analytical Writing Assessment) olarak 3 ayrı çoktan bölümden oluşuyor.

1- Sözel Bölüm (Verbal) :
Sözel Bölüm Cümle Düzeltme (Sentence Correction), Eleştirel Akıl Yürütme (Critical Reasoning), Okuduğunu Anlama (Reading Comprehension) olarak 3 alt bölümden oluşur ve 75 dakika süreniz bulunuyor. Bu bölümde cevaplamanız  gereken soru sayısı 41’dir.

2- Sayısal Bölüm (Quantitative) :
Sayısal Bölüm Veri Yeterliliği (Data Sufficiency) ve Problem Çözme (Problem Solving) olarak 2 alt bölümden oluşur ve 75 dakika süreniz bulunuyor. Bu bölümde cevaplamanız  gereken soru sayısı 37’dir.

3- Analitik Bölüm (Analytical Writing Assessment) :
Yazma becerinizin ölçüldüğü testtir ve yaklaşık 30 dakika süreniz bulunuyor.

Share this post