fbpx
Ana sayfa » Eğitim » Geleceğin Eğitim Teknolojileri

Geleceğin Eğitim Teknolojileri

Geleceğin eğitim teknolojileri neler olacak? Yakın gelecekte eğitim teknolojileri nasıl bir değişime uğrayacak? Eğitim teknolojilerinde yaşanacak değişim eğitim kademelerini nasıl…

18 Şubat 2021

aba-egitim-gelecegin-egitim-teknolojileri

Geleceğin eğitim teknolojileri neler olacak? Yakın gelecekte eğitim teknolojileri nasıl bir değişime uğrayacak? Eğitim teknolojilerinde yaşanacak değişim eğitim kademelerini nasıl etkileyecek? Eğitimde dönüşümün başlaması öğretmenleri nasıl etkiliyor? Öğretmenlerin değişime ayak uydurabilmesi için ne yapması gerekiyor? İçinde bulunduğumuz bu zaman itibariyle eğitim dönüşmeye başladı. Elbette bunda dijital dönüşümün payının büyük olduğunu söylemek mümkün… Eğitimin yapısı değişiyor ve öğrenme süreçleri yeniden yapılanıyor. Geleneksel eğitim anlayışı yerini yeni bir anlayışa bırakıyor. Eğitimde farklı bir çağın kapıları aralanıyor. Tüm bu gelişmeler neticesinde yakın gelecekte bizi daha büyük değişimler bekliyor. Peki, geleceğin eğitim teknolojileri neleri içeriyor? Bu teknolojiler eğitimi nasıl şekillendirecek? Hemen başlayalım…

Geleceğin Eğitim Teknolojileri: Dijital Platformlar

Öncelikle öğrenciler yeni bilgiler edinirken artık geleneksel yöntemlere bağlı kalmıyor. Yani birçok öğrenci bir öğrenme aracı olarak YouTube gibi platformları tercih ediyor. Bu anlamda bilgiyi yalnızca öğretmenler aracılığıyla elde etmeleri söz konusu olmuyor. Günümüzde teknolojinin hızlı ilerleyişi ve dijital dönüşüm eğitimi de etkiliyor. Eğitim ve öğrenme süreçleri artık zamanın ve mekanın dışına taşıyor. Öğrenciler yeni platformlar aracılığıyla ve yeni yöntemlerle öğrenmeyi tercih ediyor.

Öğretmenler bu değişimin farkında olarak farklı anlatma teknikleri kullanıyorlar. “Motion Graphics” bir diğer adıyla “Hareketli Grafikler” buna örnek olarak gösterilebilir. Artık öğrencilerin eksiklerini dijital platformlar aracılığıyla tespit etmek de mümkün olabiliyor. Asıl dönüm noktası da aslında burada başlıyor. Standardize testleri yerini yavaş yavaş dijital platformlar alıyor.

Machine Learning ve Artificial Intelligence

Bu hızlı gelişime herkesin ayak uydurması gerekiyor. Artık şirketlerin en önemli ajandalarından biri  “Machine Learning” (Makine Öğrenmesi) ve “Artificial Intelligence” (Yapay Zeka) kullanmaya başlıyor olmaları…  Peki; bu nasıl bir fayda sağlıyor? Machine Learning ve Artificial Intelligence (Yapay Zeka) öğrencilere daha iyi bir öğrenme deneyimi sunuyor. Bu özellikle online eğitim için geçerli bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Geleceğin Eğitim Teknolojileri: Sanal Laboratuvarlar

Bu noktada; dikkat çeken bir diğer önemli konu sanal laboratuvarlar… Biyoloji, kimya, fizik çalışmalarına elverişli laboratuvarların yüksek ücretlere mal olması söz konusu oluyor. Bu nedenle tıpkı üniversitelerde olduğu gibi sanal laboratuvarlar daha yaygın kullanılmaya başlıyor. Öğrencilerin artık bilgiyi sınıf veya laboratuvar ortamının ötesinde evinde, odasında elde etmesi, kavraması mümkün oluyor. Peki; bu durum neden avantajlı? Bu durum; özellikle maddi yetersizlik yaşayan okulların öğrencilere hızlı ve kaliteli öğrenme sunmasına olanak veriyor. Bu durum eğitimde herkes için ulaşılabilirliğin önünü de açıyor.

Eğitimde Dönüşüm ve K12

Eğitimdeki dönüşüm, K12’den çıkan öğrencinin dünyanın en iyi üniversitelerine aşina olmasına yardımcı oluyor. Öğrencinin lisansın 1 ve 2. sınıfında alacağı temel dersleri bitirmiş olması demek oluyor. Üniversite laboratuvar çalışmalarıyla lisede tanışması anlamına geliyor. Bu durum yüksek öğrenim sürecinde inovasyon, teknoloji ve bilim açısından bambaşka çalışmaların önünü açıyor. Öğrencilerin ufkunun gelişmesi ve olaylara başka açılardan bakabilmeleri mümkün oluyor.

Çoklu Zeka Kuramı Öğrenmeyi Nasıl Etkiliyor?

Öğrencilerin, Gardner’ın “Çoklu Zeka Kuramı”nı temel alarak kendilerini geliştirmeleri gerekiyor. Kendi gelişimlerini tespit etmeleri kendi yapılarını bilerek eksiklerini tamamlıyor olmaları gerekiyor. Peki; bu neden önemli? Bu durum; öğrencilerin kısa sürede, hızlı ve kaliteli bir öğrenme metodu geliştirmelerinin önünü açıyor. Böylece uzmanlıklarının artması mümkün olabiliyor. Geleceğin eğitim teknolojileri açısından en önemli konulardan birinin bu olduğunu söylemek mümkün… Artık eğitim genele değil bireye hitap ediyor olacak…

Öğrenciler açısından öğrenme süreçlerinin değişiyor olması öğretmenleri de yakından ilgilendiriyor. Öğretmenlerin kendi eğitimlerini revize edip, geleceğin eğitim teknolojileri konusunda becerilerini geliştirmeleri gerekiyor. Bu anlamda daha etkin bir rol oynamaları gerekiyor.

Geleceğin eğitim teknolojileri ile ilgili bilgi edinmek için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitime dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

4 + 14 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest