fbpx
Ana sayfa » Yurtdışı Eğitim » Common Application Mı Coalition Application Mı?

Common Application Mı Coalition Application Mı?

Common Application ve Coalition Application uygulamaları günümüzde öğrencilerin yurt dışında üniversite okumak için çokça tercih ettiği 2 önemli uygulamadır. Özellikle…

8 Aralık 2020

aba-egitim-common-application-mi-coalition-application-mi

Common Application ve Coalition Application uygulamaları günümüzde öğrencilerin yurt dışında üniversite okumak için çokça tercih ettiği 2 önemli uygulamadır. Özellikle lise son sınıf öğrencilerinin Amerika gibi ülkelerde üniversite okumak istemesi, öğrencileri bu 2 uygulamaya yönlendirmektedir. 21. yüzyılda dünyanın her bölgesinde üniversite okumak isteyen öğrencilerin gün geçtikçe artması ve üniversitelerin de bu konuda öğrencileri kendilerini tercih etmesi için büyük çalışmalar girmesi bu alanda farklı uygulamaların ve seçeneklerin doğmasına sebep olmuştur.

Bu uygulama ve seçenekler genel olarak öğrencilerin başvuru sırasında yaşadığı sorunları çözmek için geliştirilmiştir. Çünkü her ülkenin ve her üniversitenin öğrenci tercihi oldukça farklı olarak gelişebilmektedir. Bu yüzden de öğrenciler üniversite ve ülkelerin öğrenci kabullerini araştırmak için çok fazla zaman harcamak gibi farklı uğraşlar ile kendilerini yorabilmektedir. Ya da öğrencilerin kendilerine en uygun üniversiteleri belirledikten sonra hepsine ayrı ayrı başvuru yapması maddi olarak da öğrencileri zora sokabilmektedir.

Bu iki uluslararası uygulama da farklı yıllarda ortaya çıkan ve öğrencilerin bu tarz sorunlarını ortadan kaldırabilmek için geliştirilmiştir. Bu yüzden öğrenciler de uzun süredir bu iki uygulama arasında kararsız kalarak hangi uygulamanın daha faydalı olduğuna karar verememektedir. Biz de Aba Yurt Dışı Eğitim olarak bu iki uygulamanın öne çıkan özelliklerini sizler için hazırladık. Eğer siz de üniversite başvurularında hangi uygulamayı kullanacağınıza karar vermediyseniz yazımızın kalan kısmını okuyabilirsiniz.

Öğrenciler İçin Common Application Nedir?

Comm App olarak da isimlendirilen bu organizasyon kar amacı gütmeyen ve 1975 yılında öğrencilerin üniversite başvurularında adaletsizlik yaşamaması için kurulan bir organizasyondur. Amerikan üniversiteleri başta olmak üzere toplam 700’den fazla üniversitenin kaydolduğu bir uygulamadır. Öğrenciler bu uygulama ile istedikleri kadar üniversiteye başvurmalarını sağlamaktadır. Ayrıca üniversiteler de geri dönüşlerini yine bu uygulama üzerinden öğrencilere sağlamaktadır. Sanal danışmanların da öğrencilere yardım ettiği bu uygulama tamamen ücretsiz olarak öğrencilerin kullanımına sunulmuştur. Ayrıca üniversitelerin öğrenci kabullerinde istedikleri yetkinlikler de uygulama içerisinde bulunmaktadır.

Coalition Application Nedir ve Öğrencilere Neler Sunuyor?

Coalition App, Common Application ile kıyaslandığı zaman oldukça taze ve yeni bir uygulamadır. 2015 yılında kurulan Coalition App yeni yeni oturmaya çalışan bir sisteme sahiptir. Bu uygulama içerisinde şu an da yaklaşık 140 adet üniversite bulunmaktadır. Bu yüzden öğrenciler aradığı her üniversiteyi Coalition App içerisinde bulamayabilir. Ayrıca bu uygulama içerisinde genellikle durumu yurt dışında üniversite okumaya el vermeyen öğrenciler için üniversiteler bulunmaktadır. Ayrıca bakması gereken kardeşleri olan öğrenciler de bu uygulamada kendileri için ayrıcalıklar bulabilmektedir.

Common App ve Coalition App Arasında Hangisi Size Uygun?

Öğrenciler genellikle lise son dönemlerinde Common App ve Coalition App arasında oldukça kararsız kalmaktadır. Özellikle iki uygulamayı da kullanmak bir seçenek gibi görünse de bu durum öğrenciler için hem daha zor hem de büyük zaman ayırması gereken bir konudur. Bu yüzden öğrenciler 2 uygulama arasından birini seçmelidir. Bu konuda uzmanlar genellikle net bir cevap verememektedir. Çünkü yukarıda da anlattığımız gibi her iki uygulamanın da kendisine göre artı ve eksi yanları bulunmaktadır. Ayrıca hem Common Application hem de Coalition App kendi bünyesinde farklı üniversiteler bulundurmaktadır.

Common App içerisinde daha fazla üniversite barındırıyor olsa da Coalition App içerisinde de önemli üniversiteler bulunmaktadır. Henüz çoğu üniversiteyi elinde tutan bir uygulama olduğu için öğrenciler zaman zaman iki uygulamayı da kullanarak üniversitelere başvurularını gerçekleştirmektedir. Fakat dünya üzerinde kullanım oranına bakacak olursak Common App yaklaşık 4 milyon kullanıcısı ile Coalition App ’dan daha fazla kullanıcıya sahip olarak dikkat çekiyor. Ayrıca her iki uygulamaya kaydolan üniversite sayısı da her geçen gün artmaktadır.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalından Common Application nedir ve neden tercih edilmelidir gibi konular ile alakalı detaylı makalelere ulaşabilirsiniz. Aba Yurt Dışı Eğitim internet sitesini ziyaret ederek Coalition Application ile alakalı merak ettiğiniz soruların cevaplarını bulabileceğiniz makalelere ulaşabilirsiniz. Eğer yurt dışında eğitim almak istiyorsanız ve TOEFL gibi ya da IELTS gibi sınavlarda sizlere en uygun eğitimi verecek kursları arıyorsanız Aba Academy internet sitesindeki kurslarımıza göz atabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

10 + 1 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest