Avrupa mimarlık eğitimi için doğru tercih mi? Avrupa’da mimarlık alanında hangi üniversiteler ön plana çıkıyor? Hangi ülkeler daha fazla tercih ediliyor? Mimarlık eğitim süreci ne kadar sürüyor? Birçok mimar adayı eğitimlerini yurt dışında sürdürmeyi tercih ediyor. Dünyada mimarlık eğitimi için tercih edilebilecek pek çok prestijli üniversite bulunuyor.

Amerika mimarlık alanında en çok tercih edilen ülkeler arasında yer alıyor. Yakın geçmişte Avrupa’ya bakıldığında ise mimarlık alanında İtalya’nın etkin olduğu görülüyor. Ancak günümüzde; Avrupa’da Hollanda, İngiltere, İspanya, İsviçre gibi ülkelerin de adından sıkça söz ettirdiği görülüyor. Mimarlık bugünün ve geleceğin meslekleri arasında önemli bir konumda bulunuyor. Elbette, dijital dönüşüm mimarlık pratiklerinin yeniden yapılanmasına sebep oluyor. Ancak mimarlık alanı önemini koruyor. Peki; mimarlık okumak isteyenleri nasıl bir başvuru süreci bekliyor? Hangi sınavların alınması ve nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Avrupa Mimarlık Eğitimi Başvuru ve Kabul Süreci

Mimarlık eğitim süreci ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor. Aynı durum başvuru ve kabul süreçleri için de geçerli oluyor. Kimi ülkelerde mimarlık eğitimi 3 yıllık bir süreyi kapsıyor. Kimi ülkelerde ise 4 yıl sürüyor. Bazı üniversiteler mimarlık alanında lisans ve yüksek lisansı içerecek şekilde 5 yıllık programlar sunabiliyor. Ancak; dünyanın her yerinde mimarlık eğitiminin zorlu bir süreci kapsadığı biliniyor. Peki; başvuru süreci nasıl ilerliyor? Öğrenci adaylarının nelere dikkat etmesi gerekiyor?

Öncelikle; akademik başarı mimarlık için en önemli noktalardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Lise diploması ve not ortalaması sunulması gereken öncelikli belgeler arasında yer alıyor. Avrupa mimarlık eğitimi söz konusu olduğunda uluslararası geçerliliği olan diploma programlarının alınmasını talep ediyor. Bu noktada AP ve IB gibi programlar devreye giriyor.

İtalya gibi bazı ülkeler ÖSYM tarafından düzenlenen YKS sınavlarının da alınmasını istiyor. Bu noktada; öğrenci adaylarının Türkiye’de 4 yıllık bir bölüme yerleşmeleri gerekiyor. Ardından yurt dışında ilgili okullara başvuru yapılabiliyor. Bununla birlikte SAT sınavlarının alınması öğrenci adayları için önemli bir avantaj sağlıyor. Talep edilen minimum not ortalaması ve minimum puanlar üniversitelere göre farklılık gösteriyor. Bu anlamda başvuru koşullarının dikkatle incelenmesi gerekiyor.

Mimarlık alanı sanat ve tasarım bölümleri arasında değerlendiriliyor. Bu anlamda Avrupa mimarlık okullarının birçoğu portfolyo sunulmasını talep ediyor. Etkileyici ve başarılı bir portfolyo mimarlık bölümlerine kabul sürecinde önemli bir rol oynuyor. Bunun yanı sıra; öğrencilerin niyet mektubu, referans mektupları ve özgeçmişlerini de sunmaları gerekiyor. Bazı okullar başvuru sürecinde mülakat talep edebiliyor.

Bir diğer önemli koşul ise dil yeterliliği… Bu noktada eğitim diline göre farklı sınavların alınması gerekebiliyor. İngilizce eğitim söz konusu ise IELTS ve TOEFL sınavları tercih edilebiliyor. Bunun dışında ülke ve eğitim diline göre hangi sınavın alınacağına bakılması gerekiyor. Bu konuda gerekli bilgiler üniversitelerin web sitelerinde yer alıyor.

Avrupa Mimarlık Eğitimi İçin En İyi Üniversiteler Hangileri?

Peki; Avrupa’da mimarlık okumak için hangi ülke üniversiteler tercih edilmeli? QS 2021 sıralamasına göre Avrupa’nın en iyi mimarlık okulları hangileri? Birlikte göz atalım…

University College London (UCL)

University College London, Avrupa’da mimarlık eğitimi için en iyi üniversite olarak kabul ediliyor. Kısaca ve daha sık olarak UCL olarak anılıyor. Üniversite yalnızca Avrupa’da değil dünyada mimarlık eğitimi için önemli bir konumda bulunuyor. UCL, Birleşik Krallık’ın en önemli kamu araştırma üniversiteleri arasında yer alıyor. Üniversitenin ana kampüsü, Londra’nın merkezindeki Bloomsbury bölgesinde bulunuyor. Bununla birlikte üniversite, Londra’nın farklı bölgelerinde enstitü ve eğitim hastanelerinin işletmesini üstleniyor. UCL bünyesinde yaklaşık 45 bin öğrenci öğrenim görüyor. Üniversite büyük bir uluslararası öğrenci nüfusuna da ev sahipliği yapıyor. Russell Group ve Avrupa Araştırma Üniversiteleri Birliği gibi çok sayıda akademik organizasyonun üyeleri arasında yer alıyor.

University College London, mimarlık öğrencileri için oldukça önemli bir deneyim sunuyor. Öğrenciler dünyanın en iyi prestijli üniversitelerinden birinde eğitim alma fırsatı buluyor. Ancak başvuru ve kabul süreci söz konusu olduğunda okulun son derece seçici olduğu biliniyor. Bu noktada; akademik başarı önemli bir rol oynuyor. Üniversite öğrencileri yalnızca eğitim olanaklarıyla değil; burs, staj, kariyer olanaklarıyla da destekliyor.

Delft University of Technology

Avrupa mimarlık eğitimi için tercih edilecek bir diğer üniversite; Delft University of Technology… Üniversite, Hollanda’nın Delft kentinde yer alıyor. Hollanda’nın en büyük teknoloji üniversitesi olarak biliniyor. Üniversitenin kökleri; 1842 yılına kadar uzanıyor. Yalnızca mimarlık alanında değil; mühendislik gibi alanlarda da oldukça önemli bir konumda bulunuyor. Yalnızca Hollanda’nın değil; dünyanın en iyi üniversiteleri arasında kabul ediliyor.

Delft University of Technology yaklaşık 20 bin öğrenciyi ağırlıyor. Üniversite bünyesinde sekiz fakülte yer alıyor. Bunun yanı sıra; birçok araştırma merkezi ve laboratuvara ev sahipliği yapıyor.  Üniversite merkezleri ve tesisleriyle öğrencilere gerekli tüm fiziksel donanımı sunuyor. Bunun yanı sıra akademik kadrosuyla dikkat çekiyor. İnovasyon ülkesi olarak da anılan Hollanda’da eğitim almak öğrenciler için önemli bir tecrübe anlamına geliyor.

Swiss Federal Institute of Technology (ETH Zurich)

Swiss Federal Institute of Technology; Avrupa mimarlık eğitiminde önemli üniversitelerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Üniversite çoğunlukla ETH Zurich adıyla anılıyor. Üniversite 1854 yılından bu yana eğitim veriyor. Yalnızca mimarlık alanında değil bilim ve mühendislik alanında oldukça önemli bir rol oynuyor. İsviçre’nin en iyi üniveritesi olarak kabul ediliyor. Dünyanın en iyi teknoloji üniversiteleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. ETH Zurich yaklaşık 22 bin öğrenciyi ağırlıyor. Üniversite birçok uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Üniversitenin aynı zamanda oldukça düşük ücretler karşılığında kaliteli eğitim olanakları sunduğu biliniyor. ETH Zurich IDEA Ligi ve Uluslararası Araştırma Üniversiteleri İttifakı üyeleri arasında yer alıyor.

University of Cambridge

Avrupa mimarlık eğitimi için önemli kurumlardan biri de University of CambridgeUniversity of Cambridge İngiltere’nin en köklü yükseköğrenim kurumlarından biri olarak 1209 yılından beri varlığını sürdürüyor. Üniversite adından da anlaşılacağı üzere İngiltere’nin Cambridge kentinde yer alıyor. Üniversite birçok alanda İngiltere’nin ve dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında sıralanıyor. Mimarlık alanı da bu alanlardan biri olarak biliniyor. Üniversite, 31 yarı özerk kurucu kolejden oluşuyor. Bununla birlikte; bünyesinde altı okulu barındırıyor. 150’nin üzerinde bölümde eğitim olanakları sunuyor. Üniversite bünyesinde birçok araştırma merkezi ve enstitü bulunuyor. Cambridge, öğrenci ve mezunlarına eğitim ve kariyer anlamında birçok avantaj sunuyor.

Politecnico di Milano

Avrupa mimarlık eğitimi için bir başka önemli üniversite ise Politecnico di Milanoİtalya mimarlık denildiğinde akla gelen ilk ülkelerden biri oluyor. Mimarlık, tasarım ve sanat alanlarında Avrupa’ya ve dünyaya birçok açıdan öncülük ediyor. Politecnico di Milano ise 1863 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Milano’nun en eski üniversitesi olarak biliniyor. Birçok farklı alanda lisans ve lisansüstü programlar sunuyor. Mimarlık ve tasarım alanında dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olarak biliniyor. 40 binin üzerinde öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Üniversitenin yoğun bir uluslararası öğrenci nüfusuna sahip olduğu biliniyor. Politecnico di Milano, sanat ve tasarımın merkezi İtalya’da öğrencilere benzersiz bir deneyim sunuyor.

Manchester School of Architecture

Avrupa mimarlık eğitimi için öne çıkan bir başka okul ise Manchester School of ArchitectureManchester School of Architecture, İngiltere’nin Manchester kentinde yer alan bir mimarlık okulu olarak tanınıyor. Okulun, Manchester Üniversitesi ve Manchester Metropolitan Üniversitesi’nin ortak girişimiyle kurulduğu biliniyor. Manchester School of Architecture 1996 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Okulun öğrencileri her iki üniversitenin de olanaklarından yararlanma imkanına sahip oluyor. Mezuniyet derecesi de aynı şekilde iki üniversite tarafından veriliyor. Okul hem lisans hem de lisansüstü programlar sunuyor. QS 2021 sıralamasına göre; Avrupa’nın en iyi mimarlık okulları arasında altıncı sırada yer alıyor. Dünya genelinde ise 11. sırada yer alıyor.

EPFL

Avrupa mimarlık eğitimi için tercih edilecek bir başka okul ise Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne… Üniversite kısaca ve daha sık olarak EPFL adıyla anılıyor. EPFL İsviçre’nin Lozan kentinde bulunan bir üniversite ve araştırma enstitüsü olarak biliniyor. Yalnızca mimarlık alanında değil; doğa bilimleri ve mühendislik alanında da öne çıkıyor. İsviçre’nin en iyi iki üniversitesinden biri olarak kabul ediliyor. Dünyada ise en iyi 15 üniversite arasında sıralanıyor.

Üniversite yaklaşık 12 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Dünyanın pek çok farklı noktasından gelen binlerce uluslararası öğrenciyi ağırlıyor. Uluslararası öğrenciler için birçok İngilizce program sunuluyor. Kurumun öğrenci kabulünde son derece seçici olduğu biliniyor. EPFL hem lisans hem de lisansüstü dereceler sunuyor. Mimarlık okumak isteyen öğrenciler için önemli bir tecrübe ve kariyer olanakları sunduğu biliniyor.

KTH Royal Institute of Technology

KTH Royal Institute of Technology kısaca KTH olarak da anılıyor. Avrupa mimarlık eğitimi için öne çıkan üniversiteler arasında yer alıyor. Üniversite 1827 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor ve İsveç’in Stockholm kentinde bulunuyor. Mimarlık, mühendislik ve teknoloji alanında ön plana çıkıyor. Üniversite yalnızca eğitim faaliyetleriyle değil araştırma faaliyetleriyle de dikkat çekiyor. KTH Royal Institute of Technology, İsveç’in en büyük ve en iyi teknik üniversitesi olarak kabul ediliyor. Üniversite yaklaşık 17 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. 5 okuldan oluşuyor. Üniversite bünyesinde okulların yanı sıra çok sayıda enstitü ve araştırma merkezi de yer alıyor.

The Polytechnic University of Catalonia

The Polytechnic University of Catalonia, Avrupa mimarlık eğitiminde öne çıkan bir diğer üniversite olarak sıralanıyor. Matematik, mühendislik ve mimarlık alanlarında programlar sunuyor. Mimarlık alanında Avrupa’nın en iyi dokuzuncu üniversitesi olarak kabul ediliyor. Üniversite aynı zamanda BarselonaTech olarak da anılıyor. The Polytechnic University of Catalonia, 1971 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Üniversite bünyesinde 30 binin üzerinde öğrenci öğrenim görüyor. Üniversite aynı zamanda Avrupa’nın en çok uluslararası doktora öğrencisine sahip teknik üniversitelerinden biri olma özelliği taşıyor.

Technical University of Berlin (TU Berlin)

Technical University of Berlin ya da kısaca TU Berlin, bir devlet araştırma üniversitesi olarak faaliyet yürütüyor. Adından da anlaşılacağı gibi Almanya’nın Berlin kentinde bulunuyor. 1770 yılından beri varlığını sürdürüyor. TU Berlin mimarlık ve mühendislik alanlarında ön plana çıkıyor. 35 binin üzerinde öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Lisans ve lisansüstü programlar sunuyor. Üniversite bünyesinde 7 fakülte bulunuyor. Bununla birlikte çok sayıda enstitü ve okula ev sahipliği yapıyor. Üniversite öğrencilerine hem eğitim hem de kariyer olanakları bakımından pek çok avantaj sunuyor.

Avrupa mimarlık eğitimi hakkında daha detaylı bilgi için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Eğitime dair sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz.  Bölüm ve üniversitelere dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.