Berlin üniversite eğitimi almak için doğru adres mi? Neden tercih edilmeli? Berlin’de okumak uluslararası öğrenciler için avantajlı mı? Berlin’de ingilizce eğitim veren üniversiteler bulunuyor mu? Berlin üniversitelerinde eğitim almak için neler yapılmalı? Almanya’daki üniversiteler uluslararası öğrenciler tarafından sıkça tercih ediliyor. Almanya, düşük eğitim ücretleri ve kaliteli eğitim sistemiyle Avrupa’nın dikkat çeken ülkeleri arasında yer alıyor. Özellikle, mühendislik alanında Avrupa’nın en iyi üniversiteleri Almanya’da bulunuyor.

Başkent Berlin, uluslararası öğrenciler tarafından en çok tercih edilen şehirlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Şehirde bulunan üniversiteler gerek akademik kadroları gerek fiziksel donanımlarıyla dikkat çekiyor. Berlin, yalnızca eğitim olanaklarıyla değil kariyer seçenekleriyle de öğrenciler için büyük avantaj sağlıyor.

Berlin Üniversite Kabulü! Berlin’de Üniversite Okumak İçin Neler Yapılmalı?

 

Peki; Berlin’de üniversite okumak için nelere dikkat etmek gerekiyor? Başvuru ve kabul aşamasında hangi belgelere ihtiyaç duyuluyor? Berlin üniversitelerine kabul alabilmek için hangi sınavların alınması gerekiyor?

Almanya’da üniversite başvuruları online bir sistem üzerinden ilerliyor. Bu sistem “Uni-assist” olarak adlandırılıyor. Gerekli tüm bilgi ve evraklar bu sistem aracılığıyla üniversitelere ulaştırılabiliyor. Üniversitelere doğrudan başvuru yapmak gerekmiyor. Almanya’daki üniversiteler için akademik başarı başvuru aşamasındaki en önemli koşullardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Lise diploması ve transkript sunulması gereken ilk belgeler arasında yer alıyor. Berlin’de okumak için Türkiye’den başvuracak öğrencilerin YKS sınavına girmiş olması gerekiyor. Bu, Berlin üniversite kabulü için zorunlu şartlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Öğrenci adaylarının YKS sınavı ile 4 yıllık bir lisans programına yerleşmiş olmaları isteniyor. Hem devlet üniversiteleri hem de özel üniversiteler bu anlamda kabul görüyor.

Elbette, iyi bir üniversitede eğitim almak isteyen öğrencilerin akademik başarılarını farklı yollarla kanıtlamaları gerekiyor. Berlin üniversiteleri her yıl dünyanın dört bir yanından başvuru alıyor. Kabul aşamasında rekabetin son derece yüksek olduğu biliniyor. Bu noktada devreye diploma programları giriyor. Özellikle AP programı üniversitelerin kapısını aralamak için öğrencilere önemli avantaj sağlıyor. IB sınavları da benzer şekilde öğrenci adaylarına rakiplerinin arasından sıyrılma fırsatı veriyor. İki programın birlikte alınması ise öğrenci adaylarının şansını bir kat daha arttırıyor.

Berlin üniversite ve bölümlerinin çoğu Almanca eğitim veriyor. Ancak; Berlin’de ingilizce eğitim veren üniversiteler de bulunuyor. Özellikle lisansüstü programlar söz konusu olduğunda İngilizce program yelpazesinin çok daha geniş olduğu görülüyor. İngilizce programları tercih edecek öğrenci adaylarının IELTS ya da TOEFL sınavına girerek yeterliliklerini belgelendirmeleri gerekiyor. Almanca eğitim almak isteyen öğrencilerin ise TestDaf sınavını alması gerekiyor.

Niyet ve referans mektupları ve özgeçmiş istenen diğer belgeler arasında yer alıyor. Lise diploması, YKS sonuç belgesi gibi belgelerin tercüme edilmiş olarak sisteme yüklenmesi gerekiyor. Bununla birlikte; ders dışı aktivitelerin de öğrencilere başvuru sürecinde avantaj sağladığı biliniyor.

Berlin Üniversite Eğitimi İçin Neden Tercih Edilmeli?

Berlin, Avrupa’nın en iyi üniversitelerine sahip şehirlerden biri olarak biliniyor. Aynı zamanda Avrupa’nın en iyi öğrenci şehirlerinden biri olarak görülüyor. Berlin, dünya devi şirketleri bünyesinde barındırıyor. Öğrenciler, bu şirketlerde hem staj hem de istihdam olanaklarını değerlendirebiliyorlar. Aynı zamanda start-up fikirlerini hayata geçirmek için de en doğru adreslerden biri Berlin olarak görülüyor.

Üniversite Ücretleri ve Yaşam Masrafları

Berlin’de üniversiteler devlet tarafından destekleniyor. Amerika, Kanada, İngiltere gibi ülkelere oranla çok daha düşük ücretler karşılığında eğitim almak mümkün olabiliyor. Üstelik Berlin üniversiteleri bu düşük ücretlere karşın oldukça yüksek kaliteli bir eğitim veriyor. Üniversiteler öğrencilerden yalnızca katkı payı talep ediyor. Bu katkı payının yıllık ortalama 600 Euro civarında olduğu biliniyor. Berlin üniversite eğitimi alan bir öğrenci için yaşam maliyetleri bakımından da avantajlı bir şehir… Bir öğrencinin aylık yaşam masrafı 600 – 800 Euro arasında değişiklik gösteriyor.

Seyahat Olanakları

Berlin Avrupa’nın merkezinde yer alan şehirlerden biri olarak biliniyor. Bu anlamda öğrenciler farklı ülkelere ve şehirlere kolaylıkla seyahat edebiliyor. Öğrenciler Almanya’nın farklı şehirlerini ziyaret edebilecekleri gibi pek çok ülkeye kolaylıkla ulaşım sağlayabiliyorlar. Polonya, Danimarka, Hollanda, İsviçre, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Belçika bu ülkeler arasında yer alıyor. Almanya’da ulaşım imkanlarının son derece gelişmiş olduğu biliniyor. Metro, tren, tramvay, otobüs, uçak gibi pek çok farklı ulaşım aracıyla şehir ve ülke değiştirmek mümkün olabiliyor. Şehir içinde ulaşım için bisiklet ya da özel araçlarda tercih edilebiliyor. Öğrenciler ulaşım masrafları konusunda eğitim hayatları boyunca destek ve indirimlerden yararlanabiliyorlar.

Kariyer Seçenekleri

Berlin üniversite eğitimi kadar kariyer olanaklarıyla da dikkat çeken bir şehir olarak karşımıza çıkıyor. Öğrenciler uluslararası şirketlerde staj ve istihdam olanaklarından yararlanabiliyorlar. Bu aynı zamanda öğrenciler için önemli bir network anlamına geliyor. Şehirde özellikle mühendislik ve bilgisayar bilimleri alanında çok sayıda iş olanağını değerlendirmek mümkün olabiliyor. Berlin, bilim ve teknolojinin kalbi olarak nitelendirilebilecek bir şehir olarak tanınıyor.

Otomotiv sektörünün hem Almanya hem de Berlin’de son derece gelişmiş olduğu biliniyor. Volkswagen, Mercedes, Audi, Opel gibi şirketler öğrencilere ve mezunlara kapılarını açabiliyor. Siemens, Adidas, Bayer gibi çeşitli firmalarda da iş olanaklarını değerlendirmek mümkün. Berlin’de öğrenci olmak dünya devi şirketlerin kapılarını aralamak anlamına gelebiliyor.

Start-Up Fırsatları

Berlin üniversite eğitimi alan öğrenciler için start-up fikirlerini kolaylıkla hayata geçirebilecekleri bir şehir olarak biliniyor. Hollanda ve Almanya start-uplar konusunda her geçen gün daha ileriye gidiyor. Hem üniversiteler hem de hükümet bu konuda öğrenci ve yeni mezunları destekliyor. Uluslararası ağlar ve ortak programlar ile öğrenciler fikirlerini geliştirme ve hayata geçirme fırsatı bulabiliyor.

Hareketli Öğrenci Yaşamı

Berlin öğrencilerin her zaman kendilerine uygun bir aktivite bulabilecekleri bir şehir… Çok kültürlü yapısı sayesinde öğrencilerin adaptasyon sorunu yaşaması söz konusu olmuyor. Aksine öğrenciler farklı kültürleri tanıma fırsatı bulabiliyor. Berlin’de yaklaşık 200 bin öğrenci yaşıyor. Bu anlamda Berlin Avrupa’nın en önemli ve öne çıkan öğrenci şehirlerinden biri olarak biliniyor. Bu büyük öğrenci nüfusu uluslararası öğrenciler için önemli bir avantaj yaratıyor.

Berlin’de Hangi Üniversiteler Ön Plana Çıkıyor?

Berlin üniversite eğitimi almak isteyen pek çok öğrenciyi ağırlıyor. Her yıl pek çok başvuru alıyor. Peki; Berlin’in en iyi üniversiteleri hangileri? Berlin’deki üniversiteler ve bölümleri hakkında neler bilmek gerekiyor? Hangi üniversite hangi bölümde daha fazla ön plana çıkıyor?

Berlin Özgür Üniversitesi

Berlin Özgür Üniversitesi, QS 2022 sıralamasına göre Berlin’in en iyi üniversitesi olarak kabul ediliyor. Üniversite Almanya’da ise dördüncü sırada yer alıyor. Berlin Özgür Üniversitesi bir kamu araştırma üniversitesi olma özelliği taşıyor. Üniversite özellikle; sosyal bilimler, sanat ve beşeri bilimler alanlarında ön plana çıkıyor. Bu alanlarda Avrupa’nın en önemli üniversitelerinden biri olarak kabul ediyor. Verdiği eğitim ve yürüttüğü çalışmalarla dünya çapında tanınıyor. Üniversite 1948 yılından beri varlığını sürdürüyor. Berlin’deki üniversiteler ve bölümleri en geniş program çeşitliliğine sahip üniversitelerden biri olarak biliniyor. Üniversitenin dört farklı kampüsü bulunuyor. Bu kampüsler şöyle sıralanıyor;

 • Dahlem Kampüsü
 • Benjamin Franklin Kampüsü
 • Düppel Kampüsü
 • Lankwitz Kampüsü

Berlin Özgür Üniversitesi, 12 akademik departmandan oluşuyor. Bu departmanlar ise şöyle sıralanıyor;

 • Biyoloji, Kimya, Eczacılık
 • Yer Bilimleri
 • Tarih ve Kültürel Çalışmalar
 • Hukuk
 • İşletme ve Ekonomi
 • Matematik ve Bilgisayar Bilimleri
 • Eğitim ve Psikoloji
 • Felsefe ve Beşeri Bilimler Bölümü
 • Fizik
 • Siyaset ve Sosyal Bilimle
 • Tıp
 • Veterinerlik

Berlin Humboldt Üniversitesi

Berlin üniversite eğitimi denildiğinde akla gelen ilk üniversitelerden biri Berlin Humboldt Üniversitesi oluyor. Humboldt University Of Berlin 1810 yılından beri varlığını sürdürüyor. Üniversite yaklaşık 35 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık 200 disiplinde eğitim olanakları sunuyor. Üniversitenin ana kampüsü Berlin’in merkezindeki Unter den Linden bulvarında yer alıyor. QS 2022 sıralamasına göre Humboldt University Of Berlin, Berlin’in en iyi ikinci üniversitesi olarak sıralanıyor. Almanya’da ise beşinci sırada yer alıyor. Üniversite Almanca programların yanı sıra uluslararası öğrenciler için çok sayıda İngilizce program da sunuyor. Özellikle lisansüstü eğitim söz konusu olduğunda İngilizce program çeşitliliğinin daha fazla olduğu biliniyor.

Berlin üniversite ve bölümleri incelendiğince Berlin Humboldt Üniversitesi’nin tıp alanında ön plana çıktığı görülebiliyor. Berlin Humboldt Üniversitesi Tıp Fakültesi Berlin Özgür Üniversitesi ile ortak faaliyetler yürütüyor. Bu alanda yalnızca Almanya’nın değil Avrupa’nın ve dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olarak dikkat çekiyor. Üniversite dokuz fakülteden oluşuyor. Bu fakülteler şöyle sıralanıyor;

 • Hukuk Fakültesi
 • Matematik ve Doğa Bilimleri Fakültesi
 • Yaşam Bilimleri Fakültesi
 • Charité – Berlin Tıp Üniversitesi (Berlin Humboldt Üniversitesi Tıp Fakültesi)
 • Felsefe Fakültesi I
 • Felsefe Fakültesi II
 • Beşeri ve Sosyal Bilimler Fakültesi
 • İlahiyat Fakültesi
 • İktisat ve İşletme Fakültesi

Berlin Teknik Üniversitesi

Berlin Teknik Üniversitesi veya resmi adıyla Technische Universität Berlin bir kamu araştırma üniversitesi olarak tanınıyor. Berlin üniversite eğitimi bakımından oldukça önemli bir konumda yer alıyor. Berlin’de teknoloji alanında eğitim veren en eski üniversite olarak biliniyor. Aynı zamanda; Almanya’da Endüstri Mühendisliği ve Yönetimi alanında derece sunan ilk üniversite olma özelliği taşıyor. Üniversitenin kökleri 1770 yılına kadar uzanıyor. Berlin Teknik Üniversitesi kısaca TU Berlin olarak da anılıyor. Üniversite QS 2022 sıralamasına göre Berlin’in en iyi üçüncü üniversitesi olarak sıralanıyor. Almanya’da ise en iyi 7. Üniversite olarak kabul ediliyor.

Üniversite TU9’un üyeleri arasında yer alıyor. Mühendislik alanında Almanya’nın, Avrupa’nın ve dünyanın en iyi üniversiteleri arasında görülüyor. TU Berlin, Avrupa Yenilik ve Teknoloji Enstitüsü tarafından belirlenen iki yenilik merkezine ev sahipliği yapıyor. “Girişimci Üniversite” etiketine sahip olduğu biliniyor. Aynı zamanda “Mükemmellik Üniversitesi” unvanına sahip üniversiteler arasında yer alıyor. Buna ek olarak; Berlin Üniversiteler Birliği’nin bir parçası olduğu biliniyor.

Berlin üniversite ve bölümleri incelendiğinde TU Berlin’in en yüksek uluslararası öğrenci oranlarından birine sahip olduğu görülüyor. Üniversite yaklaşık 37 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Üniversite 7 fakülteden oluşuyor. Bununla birlikte çok sayıda enstitü ve okulu bünyesinde barındırıyor. Üniversite bünyesinde yer alan fakülteler şöyle sıralanıyor;

 • Beşeri Bilimler ve Eğitim Bilimleri Fakültesi
 • Matematik ve Doğa Bilimleri Fakültesi
 • Süreç Bilimleri Fakültesi
 • Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri Fakültesi
 • Makine Mühendisliği ve Taşıma Sistemleri Fakültesi
 • Çevre ve Planlama Fakültesi
 • Ekonomi ve Yönetim Fakültesi

Berlin Teknik Üniversitesi bünyesinde bulunan enstitüler çok çeşitli disiplinlerde eğitim olanakları sunuyor. Astronomi, biyoteknoloji, ekoloji, gıda teknolojileri, dil ve iletişim, mikroelektronik bu alanlardan bazıları olarak karşımıza çıkıyor.

Berlin üniversite eğitimi hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Eğitime dair sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Yurt dışı eğitim ve üniversiteler hakkında daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.