Hemen Bilgi Al

Mimarlık Eğitimi İçin En İyi 7 Ülke

Mimarlık eğitimi almayı düşünenler için en önemli konulardan bir tanesi ülke seçimi… Kimi öğrenciler Türkiye’de mimarlık okumayı tercih ediyor. Bununla birlikte; pek çok öğrenci mimarlık okumak için yurt dışındaki üniversitelere yöneliyor. Yurt dışı eğitim söz konusu olduğunda bölüm ve üniversite seçimi kadar ülke seçimi de önem taşıyor. Çünkü mimarlık alanı zorlu bir eğitim sürecini içeriyor. Mimarlık alanında teorik eğitimin yanı sıra uygulama da oldukça ön planda yer alıyor. Öğrenciler çok yönlü bir eğitim sürecinden geçiyor. Bu anlamda aldıkları eğitim kadar nerede eğitim aldıkları da büyük bir önem taşıyor.

Yurt dışında mimarlık okumak öğrencilere birçok açıdan avantaj sağlıyor. Kaliteli üniversitelerde eğitim almak ve geniş bir iletişim ağı oluşturabilmek de öğrenciler için önem taşıyor. Dünyada mimarlık eğitimi söz konusu olduğunda bazı ülkeler diğerlerine oranla daha fazla ön plana çıkıyor. Amerika, İngiltere, Hollanda gibi önemli eğitim ülkeleri bu ülkeler içerisinde yer alıyor. Bununla birlikte Singapur, Çin gibi Asya ülkelerin mimarlık alanında önemli bir konumda olduğu biliniyor.

Mimarlık alanı maddi olanakları bakımından da dikkat çekiyor. Mimarlık yurt dışında yüksek kazançlar elde edilebilecek bir meslek alanı olarak biliniyor. Mimarlar yıllık olarak 60 bin dolar ile 85 bin dolar arasında kazanç elde edebiliyor. Bununla birlikte; mimarlık alanında öğrenciler için çok çeşitli kariyer olanakları da bulunuyor. Kentsel tasarımdan iç mekan tasarımına; peyzajdan planlamaya pek çok farklı alanı değerlendirmek mümkün olabiliyor.

Mimarlık Nedir? Mimarlık Eğitimi Ne Kadar Sürüyor?

Peki; mimarlık nedir? Mimarlık, binaların ve diğer yapıların tasarlanmasını, inşa etme ve geliştirilmesini kapsıyor. Bu süreç elbette bilim ve sanat çerçevesinde şekilleniyor. Mimari eserler bu anlamda sanat eserleri olarak da değerlendiriliyor. Coğrafyaların tarihi ve medeniyetler hakkında ipuçları barındırıyor. Bu anlamda; “mimarlık nedir?” sorusunun cevabı aslında kültürel sembolleri tasarlayan ve inşa eden bir meslek dalı şeklinde de verilebiliyor. Peki; mimarlığın eğitim süreci ne kadar sürüyor? Türkiye’de mimarlık, 4 yıllık bir süreyi kapsıyor. Bazı üniversitelerde hazırlık eğitimiyle birlikte bu süre 5 yıla uzayabiliyor. Yurt dışı eğitimde ise ülke ve üniversitelere göre 4 – 7 yıllık bir eğitim süresi söz konusu oluyor.

Mimarlık eğitimi alacak öğrencilerin bazı becerilere sahip olması önem taşıyor. Elbette alana yönelik bazı becerileri de öğrenciler eğitimleri sırasında kazanıyor. Tasarım ve çizim becerisi mimarlık öğrencileri için büyük önem taşıyor. Öğrenciler bu anlamda yetenek sınavına tabi tutulmasa da çizim becerilerinin kritik bir önem taşıdığı biliniyor. Bilgisayar destekli tasarım eğitimi mimarlığın önemli bir noktasını oluşturuyor. Teknolojinin bir getirisi olarak artık mimari projeler neredeyse tamamen dijital olarak tasarlanıyor. Bu anlamda tasarım programlarına hakim olmak önem taşıyor.

Yazılı ve sözlü iletişim becerilerinin gelişmiş olması mimarlar açısından önemli bir avantaj sağlıyor. Böylelikle talepleri anlamak ve projeleri doğru aktarmak mümkün olabiliyor. Adaptasyon, odaklanma, problem çözme, eleştirel düşünme, karar alma gibi becerilerin de gelişmiş olması gerekiyor. Doğru projelere imza atmak için stratejik bir planlama ve uzun soluklu bir çalışma süreci gerekiyor. Peki; mimarlık eğitiminde hangi ülkeler öne çıkıyor? Hangi üniversiteler dikkat çekiyor?

İtalya’da Mimarlık Eğitimi Almak

Elbette, mimarlık denildiğinde akla gelen ilk ülke İtalya oluyor. İtalya dünya tarihi boyunca pek çok farklı uygarlığa ev sahipliği yapmış bir ülke olarak biliniyor. Bu durum aynı zamanda pek çok farklı kültürü bünyesinde barındırdığı anlamına geliyor. Bugün baktığımızda ise İtalya; sanat ve mimarlık alanlarında dünyanın en önemli merkezleri arasında yer alıyor. Her yıl dünyanın dört bir yanından binlerce uluslararası öğrenci eğitim için İtalya’yı tercih ediyor. Mimarlık, moda, tasarım gibi alanlar öğrencilerin en çok başvurduğu alanlar arasında yer alıyor. İtalyan üniversitelerinin sanat ve tasarım alanlarında dünyaya öncülük ediyor. Bu alanlarda geçmişten bugüne pek çok önemli isim yetiştirdiği biliniyor.

Roma, Floransa, Milano, Venedik gibi birçok şehir mimarlık tarihinin en önemli yapılarına ev sahipliği yapıyor. Kolezyum, Pantheon, Sistine Şapeli bu yapılardan bazıları olarak sıralanabiliyor. Kısacası; dünyada mimarlık eğitimi alabileceğiniz en iyi ülkelerden biri İtalya olarak karşımıza çıkıyor. İtalya’da mimarlığın eğitim süreci 3 yılı kapsıyor. Peki; İtalya’da mimarlık alanı için hangi üniversiteler tercih edilebilir? Politecnico di Milano, Politecnico di Torino ve Sapienza University of Rome, mimarlık alanında öne çıkıyor.

Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri dünyanın en iyi eğitim ülkelerinden biri olarak biliniyor. Amerika, dünyanın en iyi üniversitelerine ev sahipliği yapıyor. Özellikle, teknoloji, tıp, tasarım gibi alanlarda Amerika ön planda yer alıyor. Elbette pek çok alanda olduğu gibi mimarlık alanında da dikkat çekiyor. Mimarlık alanında eğitim veren pek çok önemli üniversiteye ev sahipliği yapıyor. Bu üniversiteler uzman akademisyenleri ve donanımlı fakülteleriyle ilgi odağı oluyor. Aynı zamanda modern mimari yapılar anlamında da Amerika Birleşik Devletleri ön plana çıkıyor.

Son dönemlerde pek çok öğrenci tasarım ve sanat alanlarında Amerikan üniversitelerini tercih ediyor. Amerika, eğitim kalitesinin yanı sıra; kariyer olanaklarıyla da dikkat çekiyor. Güçlü ekonomisi ve yüksek refah seviyesiyle pek çok göçmeni ağırlıyor. Uluslararası öğrencileri de hem eğitim hem kariyer olanaklarıyla kendine çekiyor. Peki; Amerika’da mimarlık eğitimi için hangi üniversiteler ön plana çıkıyor? MIT, UC Berkeley Stanford ve Harvard Amerika’da mimarlık alanı için önemli üniversiteler arasında yer alıyor.

İngiltere

İngiltere de tıpkı Amerika gibi dünyanın en iyi eğitim ülkeleri arasında yer alıyor. İngiltere, Oxford Üniversitesi, Cambridge Üniversitesi gibi önemli üniversitelere ev sahipliği yapıyor. Pek çok İngiltere üniversitesi dünyanın en iyileri arasında kendine yer bulabiliyor. Kaliteli eğitim sistemi ve donanımlı üniversiteleriyle dikkat çekiyor. İngiltere’de eğitim alan öğrenciler birçok avantaja sahip oluyor. Ödüllü ve alanında uzman akademisyenlerden ders alma fırsatı bulabiliyorlar. İngilizce’yi yerinde öğrenme şansı yakalıyorlar. Mezuniyetlerinin ardından dünyanın pek çok farklı ülkesinde iş olanaklarını değerlendirebiliyorlar. Kısacası İngiltere, öğrencilere hem eğitim hem de kariyer anlamında benzersiz bir deneyim sunuyor.

İngiltere birçok alanda olduğu gibi mimarlık eğitimi söz konusu olduğunda da ön plana çıkıyor. İngiltere, tarihi yapıları ve mimarisiyle Avrupa’nın önemli ülkelerinden biri olma özelliği taşıyor. Kültürel anlamda önemli sembollere ev sahipliği yapıyor. Stonehenge, London Tower, Oxford Castle bu yapılardan bazıları olarak sıralanabiliyor. İngiltere’de mimarlık alanında, University College London, Manchester School of Architecture ve Cambridge Üniversitesi öne çıkıyor.

Almanya

Almanya, mimarlık alanı söz konusu olduğunda Avrupa’nın en önemli ülkeleri arasında yer alıyor. Son dönemlerde uluslararası öğrencilerin Almanya’ya ilgisinin arttığı biliniyor. Bunda elbette; kaliteli üniversiteleri ve kaliteli eğitim sistemi etkili oluyor. Almanya aynı zamanda, düşük eğitim ücretleriyle de dikkat çekiyor ve tercih sebebi oluyor. Almanya’da mimarlık eğitimi almak öğrencilere önemli avantajlar sağlıyor. Alman mimarisinin birçok farklı kültür ve stilden etkilendiği biliniyor. Mimari yapılarda, Rönenans, Barok, modern ve postmodern mimarinin izlerine rastlamak mümkün olabiliyor. Bu çeşitlilik elbette eğitime de yansıyor. Öğrenciler mimariyi ve mimari eserleri pek çok farklı açıdan inceleme fırsatı bulabiliyor. Farklı kültürlerin etkisindeki yapıları yakından tanıma şansı yakalıyorlar.

Almanya aynı zamanda çevre dostu teknolojiler ve sürdürebilir mimari örnekler anlamında da öne çıkıyor. Alman üniversitelerinin bugüne kadar önemli yapılara imza atmış dünyaca ünlü mimarlar yetiştirdiği biliniyor. Bununla birlikte Berlin, Freiburg gibi önemli mimari eserlere sahip şehirler dikkat çekiyor. Berlin bugün Avrupa’da sanat ve tasarım açısından önemli başkentler arasında yer alıyor. Mimarlık alanında, Münih Teknik Üniversitesi, Berlin Teknik Üniversitesi ve Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü ön plana çıkıyor.

Hollanda’da Mimarlık Eğitimi

Hollanda, son dönemlerde uluslararası öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülkeler arasında yer alıyor. Kaliteli üniversiteleri, donanımlı araştırma merkezleri ve laboratuvarları ve uygun eğitim ücretleri ile tercih sebebi oluyor. Özellikle Amsterdam, Eindhoven, Groningen gibi şehirleri uluslararası öğrenciler tarafından sıkça tercih ediliyor. Hollanda şehirleri mimari açıdan oldukça önemli ve etkileyici yapılara ev sahipliği yapıyor. Rengarenk ve ikonik yapılarıyla dikkat çekiyor.

Hollanda geçmişten günümüze sanat ve tasarım alanında öne çıkan ülkeler arasında bulunuyor. Hollanda ortaçağ ve modern mimarinin önemli örneklerini barındırıyor. Bununla birlikte Van Gogh, Rembrandt gibi önemli sanatçılar yetiştirdiği biliniyor. Önemli mimari yapılar arasında yel değirmenleri, Waag, ARCAM gibi yapılar yer alıyor. Ülkede, mimarlık eğitimi için Delft Teknik Üniversitesi, Eindhoven Teknik Üniversitesi ve Twente Üniversitesi öne çıkıyor.

Singapur

Singapur, Asya’nın en önemli eğitim ülkelerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Farklı kültürü, yaşam tarzı, modern eğitim kurumlarıyla dikkat çekiyor. Ülkede resmi dilin İngilizce olduğu biliniyor. Bu noktada; eğitim dilinin de İngilizce olması uluslararası öğrencilerin Singapur’u sıkça tercih etmesine neden oluyor. Aynı zamanda Singapur donanımlı üniversiteleriyle de dikkat çekiyor. Özellikle, teknoloji, mühendislik, bilim, mimari ve tasarım alanlarında Asya’nın ve dünyanın önemli ülkelerinden biri oluyor. Refah seviyesinin yüksek oluşu, iş olanakları ve yüksek kazançlar ile Singapur ilgi odağı oluyor.

Singapur üniversiteleri mimarlık eğitimi söz konusu olduğunda yaratıcı düşünceye odaklanan bir eğitim anlayışını benimsiyor. Singapur’da mimarlık okuyan öğrenciler tasarladıkları projeleri hayata geçirme şansı yakalayabiliyor. Bununla birlikte dünyanın farklı ülkelerinde eğitim ve atölyelere katılma şansı bulabiliyorlar. Singapur öğrencilere; eğitim, staj ve kariyer anlamında benzersiz olanaklar sunuyor. National University of Singapore, Singapore University of Technology and Design ve Singapore Polytechnic öne çıkıyor.

Çin

Çin, yurt dışında mimarlık okumak için tercih edilebilecek bir diğer ülke olarak karşımıza çıkıyor. Köklü tarihi ile Çin Asya ülkeleri arasında ön plana çıkıyor. Birçok farklı mimari stili bünyesinde barındırıyor. Tiananmen Kapısı, Tianning Tapınağı gibi benzersiz yapılarla dikkat çekiyor. Çin, mimarlık eğitimi söz konusu olduğunda dünyanın öne çıkan ülkeleri arasında bulunuyor. Bu anlamda pek çok kaliteli eğitim kurumunu bünyesinde barındırıyor. Geleneksel Çin kültürünü sembolize eden yapıların yanı sıra; modern mimari yapılara da ev sahipliği yapıyor. Şangay modern mimari örneklere rastlayabileceğiniz şehirler arasında yer alıyor. Oriental Pearl Tower, Jing’an Temple ve Shanghai Tower şehrin önemli mimari yapıları arasında bulunuyor.

Kısacası mimarlık alanında eğitim almayı düşünen öğrenciler için Çin benzersiz bir deneyim sunuyor. Eğitimin yanı sıra; staj ve iş olanaklarıyla da dikkat çekiyor. Öğrencilere mimarlık alanında pek çok farklı kariyer olanağı sunuluyor. Tsinghua Üniversitesi, Tongji Üniversitesi ve Zhejiang Üniversitesi bu alanda öne çıkıyor.

Mimarlık eğitimi hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitim ve üniversitelere dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

Ücretsiz Open Day Günlerimize Katılmak İçin Aşağıdaki Formu Doldurun

Açık bilgilendirme günlerimizde tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation

Mimarlık Eğitimi İçin En İyi 7 Ülke

Mimarlık eğitimi almayı düşünenler için en önemli konulardan bir tanesi ülke seçimi… Kimi öğrenciler Türkiye’de mimarlık okumayı tercih ediyor. Bununla birlikte; pek çok öğrenci mimarlık okumak için yurt dışındaki üniversitelere yöneliyor. Yurt dışı eğitim söz konusu olduğunda bölüm ve üniversite seçimi kadar ülke seçimi de önem taşıyor. Çünkü mimarlık alanı zorlu bir eğitim sürecini içeriyor. Mimarlık alanında teorik eğitimin yanı sıra uygulama da oldukça ön planda yer alıyor. Öğrenciler çok yönlü bir eğitim sürecinden geçiyor. Bu anlamda aldıkları eğitim kadar nerede eğitim aldıkları da büyük bir önem taşıyor.

Yurt dışında mimarlık okumak öğrencilere birçok açıdan avantaj sağlıyor. Kaliteli üniversitelerde eğitim almak ve geniş bir iletişim ağı oluşturabilmek de öğrenciler için önem taşıyor. Dünyada mimarlık eğitimi söz konusu olduğunda bazı ülkeler diğerlerine oranla daha fazla ön plana çıkıyor. Amerika, İngiltere, Hollanda gibi önemli eğitim ülkeleri bu ülkeler içerisinde yer alıyor. Bununla birlikte Singapur, Çin gibi Asya ülkelerin mimarlık alanında önemli bir konumda olduğu biliniyor.

Mimarlık alanı maddi olanakları bakımından da dikkat çekiyor. Mimarlık yurt dışında yüksek kazançlar elde edilebilecek bir meslek alanı olarak biliniyor. Mimarlar yıllık olarak 60 bin dolar ile 85 bin dolar arasında kazanç elde edebiliyor. Bununla birlikte; mimarlık alanında öğrenciler için çok çeşitli kariyer olanakları da bulunuyor. Kentsel tasarımdan iç mekan tasarımına; peyzajdan planlamaya pek çok farklı alanı değerlendirmek mümkün olabiliyor.

Mimarlık Nedir? Mimarlık Eğitimi Ne Kadar Sürüyor?

Peki; mimarlık nedir? Mimarlık, binaların ve diğer yapıların tasarlanmasını, inşa etme ve geliştirilmesini kapsıyor. Bu süreç elbette bilim ve sanat çerçevesinde şekilleniyor. Mimari eserler bu anlamda sanat eserleri olarak da değerlendiriliyor. Coğrafyaların tarihi ve medeniyetler hakkında ipuçları barındırıyor. Bu anlamda; “mimarlık nedir?” sorusunun cevabı aslında kültürel sembolleri tasarlayan ve inşa eden bir meslek dalı şeklinde de verilebiliyor. Peki; mimarlığın eğitim süreci ne kadar sürüyor? Türkiye’de mimarlık, 4 yıllık bir süreyi kapsıyor. Bazı üniversitelerde hazırlık eğitimiyle birlikte bu süre 5 yıla uzayabiliyor. Yurt dışı eğitimde ise ülke ve üniversitelere göre 4 – 7 yıllık bir eğitim süresi söz konusu oluyor.

Mimarlık eğitimi alacak öğrencilerin bazı becerilere sahip olması önem taşıyor. Elbette alana yönelik bazı becerileri de öğrenciler eğitimleri sırasında kazanıyor. Tasarım ve çizim becerisi mimarlık öğrencileri için büyük önem taşıyor. Öğrenciler bu anlamda yetenek sınavına tabi tutulmasa da çizim becerilerinin kritik bir önem taşıdığı biliniyor. Bilgisayar destekli tasarım eğitimi mimarlığın önemli bir noktasını oluşturuyor. Teknolojinin bir getirisi olarak artık mimari projeler neredeyse tamamen dijital olarak tasarlanıyor. Bu anlamda tasarım programlarına hakim olmak önem taşıyor.

Yazılı ve sözlü iletişim becerilerinin gelişmiş olması mimarlar açısından önemli bir avantaj sağlıyor. Böylelikle talepleri anlamak ve projeleri doğru aktarmak mümkün olabiliyor. Adaptasyon, odaklanma, problem çözme, eleştirel düşünme, karar alma gibi becerilerin de gelişmiş olması gerekiyor. Doğru projelere imza atmak için stratejik bir planlama ve uzun soluklu bir çalışma süreci gerekiyor. Peki; mimarlık eğitiminde hangi ülkeler öne çıkıyor? Hangi üniversiteler dikkat çekiyor?

İtalya’da Mimarlık Eğitimi Almak

Elbette, mimarlık denildiğinde akla gelen ilk ülke İtalya oluyor. İtalya dünya tarihi boyunca pek çok farklı uygarlığa ev sahipliği yapmış bir ülke olarak biliniyor. Bu durum aynı zamanda pek çok farklı kültürü bünyesinde barındırdığı anlamına geliyor. Bugün baktığımızda ise İtalya; sanat ve mimarlık alanlarında dünyanın en önemli merkezleri arasında yer alıyor. Her yıl dünyanın dört bir yanından binlerce uluslararası öğrenci eğitim için İtalya’yı tercih ediyor. Mimarlık, moda, tasarım gibi alanlar öğrencilerin en çok başvurduğu alanlar arasında yer alıyor. İtalyan üniversitelerinin sanat ve tasarım alanlarında dünyaya öncülük ediyor. Bu alanlarda geçmişten bugüne pek çok önemli isim yetiştirdiği biliniyor.

Roma, Floransa, Milano, Venedik gibi birçok şehir mimarlık tarihinin en önemli yapılarına ev sahipliği yapıyor. Kolezyum, Pantheon, Sistine Şapeli bu yapılardan bazıları olarak sıralanabiliyor. Kısacası; dünyada mimarlık eğitimi alabileceğiniz en iyi ülkelerden biri İtalya olarak karşımıza çıkıyor. İtalya’da mimarlığın eğitim süreci 3 yılı kapsıyor. Peki; İtalya’da mimarlık alanı için hangi üniversiteler tercih edilebilir? Politecnico di Milano, Politecnico di Torino ve Sapienza University of Rome, mimarlık alanında öne çıkıyor.

Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri dünyanın en iyi eğitim ülkelerinden biri olarak biliniyor. Amerika, dünyanın en iyi üniversitelerine ev sahipliği yapıyor. Özellikle, teknoloji, tıp, tasarım gibi alanlarda Amerika ön planda yer alıyor. Elbette pek çok alanda olduğu gibi mimarlık alanında da dikkat çekiyor. Mimarlık alanında eğitim veren pek çok önemli üniversiteye ev sahipliği yapıyor. Bu üniversiteler uzman akademisyenleri ve donanımlı fakülteleriyle ilgi odağı oluyor. Aynı zamanda modern mimari yapılar anlamında da Amerika Birleşik Devletleri ön plana çıkıyor.

Son dönemlerde pek çok öğrenci tasarım ve sanat alanlarında Amerikan üniversitelerini tercih ediyor. Amerika, eğitim kalitesinin yanı sıra; kariyer olanaklarıyla da dikkat çekiyor. Güçlü ekonomisi ve yüksek refah seviyesiyle pek çok göçmeni ağırlıyor. Uluslararası öğrencileri de hem eğitim hem kariyer olanaklarıyla kendine çekiyor. Peki; Amerika’da mimarlık eğitimi için hangi üniversiteler ön plana çıkıyor? MIT, UC Berkeley Stanford ve Harvard Amerika’da mimarlık alanı için önemli üniversiteler arasında yer alıyor.

İngiltere

İngiltere de tıpkı Amerika gibi dünyanın en iyi eğitim ülkeleri arasında yer alıyor. İngiltere, Oxford Üniversitesi, Cambridge Üniversitesi gibi önemli üniversitelere ev sahipliği yapıyor. Pek çok İngiltere üniversitesi dünyanın en iyileri arasında kendine yer bulabiliyor. Kaliteli eğitim sistemi ve donanımlı üniversiteleriyle dikkat çekiyor. İngiltere’de eğitim alan öğrenciler birçok avantaja sahip oluyor. Ödüllü ve alanında uzman akademisyenlerden ders alma fırsatı bulabiliyorlar. İngilizce’yi yerinde öğrenme şansı yakalıyorlar. Mezuniyetlerinin ardından dünyanın pek çok farklı ülkesinde iş olanaklarını değerlendirebiliyorlar. Kısacası İngiltere, öğrencilere hem eğitim hem de kariyer anlamında benzersiz bir deneyim sunuyor.

İngiltere birçok alanda olduğu gibi mimarlık eğitimi söz konusu olduğunda da ön plana çıkıyor. İngiltere, tarihi yapıları ve mimarisiyle Avrupa’nın önemli ülkelerinden biri olma özelliği taşıyor. Kültürel anlamda önemli sembollere ev sahipliği yapıyor. Stonehenge, London Tower, Oxford Castle bu yapılardan bazıları olarak sıralanabiliyor. İngiltere’de mimarlık alanında, University College London, Manchester School of Architecture ve Cambridge Üniversitesi öne çıkıyor.

Almanya

Almanya, mimarlık alanı söz konusu olduğunda Avrupa’nın en önemli ülkeleri arasında yer alıyor. Son dönemlerde uluslararası öğrencilerin Almanya’ya ilgisinin arttığı biliniyor. Bunda elbette; kaliteli üniversiteleri ve kaliteli eğitim sistemi etkili oluyor. Almanya aynı zamanda, düşük eğitim ücretleriyle de dikkat çekiyor ve tercih sebebi oluyor. Almanya’da mimarlık eğitimi almak öğrencilere önemli avantajlar sağlıyor. Alman mimarisinin birçok farklı kültür ve stilden etkilendiği biliniyor. Mimari yapılarda, Rönenans, Barok, modern ve postmodern mimarinin izlerine rastlamak mümkün olabiliyor. Bu çeşitlilik elbette eğitime de yansıyor. Öğrenciler mimariyi ve mimari eserleri pek çok farklı açıdan inceleme fırsatı bulabiliyor. Farklı kültürlerin etkisindeki yapıları yakından tanıma şansı yakalıyorlar.

Almanya aynı zamanda çevre dostu teknolojiler ve sürdürebilir mimari örnekler anlamında da öne çıkıyor. Alman üniversitelerinin bugüne kadar önemli yapılara imza atmış dünyaca ünlü mimarlar yetiştirdiği biliniyor. Bununla birlikte Berlin, Freiburg gibi önemli mimari eserlere sahip şehirler dikkat çekiyor. Berlin bugün Avrupa’da sanat ve tasarım açısından önemli başkentler arasında yer alıyor. Mimarlık alanında, Münih Teknik Üniversitesi, Berlin Teknik Üniversitesi ve Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü ön plana çıkıyor.

Hollanda’da Mimarlık Eğitimi

Hollanda, son dönemlerde uluslararası öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülkeler arasında yer alıyor. Kaliteli üniversiteleri, donanımlı araştırma merkezleri ve laboratuvarları ve uygun eğitim ücretleri ile tercih sebebi oluyor. Özellikle Amsterdam, Eindhoven, Groningen gibi şehirleri uluslararası öğrenciler tarafından sıkça tercih ediliyor. Hollanda şehirleri mimari açıdan oldukça önemli ve etkileyici yapılara ev sahipliği yapıyor. Rengarenk ve ikonik yapılarıyla dikkat çekiyor.

Hollanda geçmişten günümüze sanat ve tasarım alanında öne çıkan ülkeler arasında bulunuyor. Hollanda ortaçağ ve modern mimarinin önemli örneklerini barındırıyor. Bununla birlikte Van Gogh, Rembrandt gibi önemli sanatçılar yetiştirdiği biliniyor. Önemli mimari yapılar arasında yel değirmenleri, Waag, ARCAM gibi yapılar yer alıyor. Ülkede, mimarlık eğitimi için Delft Teknik Üniversitesi, Eindhoven Teknik Üniversitesi ve Twente Üniversitesi öne çıkıyor.

Singapur

Singapur, Asya’nın en önemli eğitim ülkelerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Farklı kültürü, yaşam tarzı, modern eğitim kurumlarıyla dikkat çekiyor. Ülkede resmi dilin İngilizce olduğu biliniyor. Bu noktada; eğitim dilinin de İngilizce olması uluslararası öğrencilerin Singapur’u sıkça tercih etmesine neden oluyor. Aynı zamanda Singapur donanımlı üniversiteleriyle de dikkat çekiyor. Özellikle, teknoloji, mühendislik, bilim, mimari ve tasarım alanlarında Asya’nın ve dünyanın önemli ülkelerinden biri oluyor. Refah seviyesinin yüksek oluşu, iş olanakları ve yüksek kazançlar ile Singapur ilgi odağı oluyor.

Singapur üniversiteleri mimarlık eğitimi söz konusu olduğunda yaratıcı düşünceye odaklanan bir eğitim anlayışını benimsiyor. Singapur’da mimarlık okuyan öğrenciler tasarladıkları projeleri hayata geçirme şansı yakalayabiliyor. Bununla birlikte dünyanın farklı ülkelerinde eğitim ve atölyelere katılma şansı bulabiliyorlar. Singapur öğrencilere; eğitim, staj ve kariyer anlamında benzersiz olanaklar sunuyor. National University of Singapore, Singapore University of Technology and Design ve Singapore Polytechnic öne çıkıyor.

Çin

Çin, yurt dışında mimarlık okumak için tercih edilebilecek bir diğer ülke olarak karşımıza çıkıyor. Köklü tarihi ile Çin Asya ülkeleri arasında ön plana çıkıyor. Birçok farklı mimari stili bünyesinde barındırıyor. Tiananmen Kapısı, Tianning Tapınağı gibi benzersiz yapılarla dikkat çekiyor. Çin, mimarlık eğitimi söz konusu olduğunda dünyanın öne çıkan ülkeleri arasında bulunuyor. Bu anlamda pek çok kaliteli eğitim kurumunu bünyesinde barındırıyor. Geleneksel Çin kültürünü sembolize eden yapıların yanı sıra; modern mimari yapılara da ev sahipliği yapıyor. Şangay modern mimari örneklere rastlayabileceğiniz şehirler arasında yer alıyor. Oriental Pearl Tower, Jing’an Temple ve Shanghai Tower şehrin önemli mimari yapıları arasında bulunuyor.

Kısacası mimarlık alanında eğitim almayı düşünen öğrenciler için Çin benzersiz bir deneyim sunuyor. Eğitimin yanı sıra; staj ve iş olanaklarıyla da dikkat çekiyor. Öğrencilere mimarlık alanında pek çok farklı kariyer olanağı sunuluyor. Tsinghua Üniversitesi, Tongji Üniversitesi ve Zhejiang Üniversitesi bu alanda öne çıkıyor.

Mimarlık eğitimi hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitim ve üniversitelere dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

Ücretsiz Open Day Günlerimize Katılmak İçin Aşağıdaki Formu Doldurun

Açık bilgilendirme günlerimizde tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation