fbpx
Ana sayfa » AP » AP Sınavına Hazırlık Sürecinde Neler Yapılmalı?

AP Sınavına Hazırlık Sürecinde Neler Yapılmalı?

AP sınavına hazırlık sürecinin yoğun ve zorlu bir süreç olduğu herkes tarafından biliniyor. AP programı özenli ve uzun soluklu bir…

AP

9 Mart 2021

aba-egitim-ap-sinavina-hazirlik-surecinde-neler-yapilmali

AP sınavına hazırlık sürecinin yoğun ve zorlu bir süreç olduğu herkes tarafından biliniyor. AP programı özenli ve uzun soluklu bir çalışma gerektiriyor. Henüz lise düzeyindeyken üniversite müfredatına yönelik dersler alınması öğrenciler için yorucu olabiliyor. AP Programını başarıyla tamamlayabilmek ve avantajlarından faydalanabilmek için AP sınavına hazırlık sürecinin titizlikle yürütülmesi gerekiyor. Peki; AP sınavına hazırlanırken nelere dikkat etmek gerekiyor? Nasıl bir çalışma programı öğrencileri başarıya götürüyor? AP sınav içeriği ile ilgili bilinmesi gerekenler neler? AP sınavı için hazırlanmaya ne zaman başlamak gerekiyor? Tüm bu soruları sizler için yanıtladık…

AP Sınav Formatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

AP sınavına hazırlık sürecine başlarken elbette öncelikle AP sınav içeriği hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. Başvurular, College Board üzerinden ya da yetkili kurumlar aracılığıyla yapılıyor. AP sınavı çoktan seçmeli sorulardan oluşuyor. Ek olarak; boşluk doldurma, cümle tamamlama, kompozisyon gibi sorularla karşılaşılabiliyor. AP programı kapsamında alınan her ders için farklı bir sınava girmek gerekiyor. Girmek istediğiniz dersleri başvuru sırasında belirtmeniz gerekiyor.

Her sınav söz konusu alana dair soruları içeriyor. Soru tipleri derslere göre değişiklik gösterebiliyor. Dolayısıyla sınav süreleri de farklılık gösteriyor. Sınavlarda başarılı olunması halinde öğrenciler sertifika almaya hak kazanıyor. Bu sertifikalar öğrencilere üniversite başvuru süreçlerinde avantaj sağlıyor.

AP Sınavına Hazırlık Sürecine Ne Zaman Başlamalı?

Dünyanın en prestijli üniversiteleri; kabul süreçlerinde AP sınavını dikkate alıyor. Her başvuru için AP alınması zorunlu olmamakla birlikte büyük bir avantaj sağladığı biliniyor. Bu nedenle yurt dışında üniversite eğitimi almak isteyenlerin AP alması kesinlikle tavsiye ediliyor. Üniversiteler 10, 11 ve 12. sınıfı dikkate alıyorlar. Bu nedenle; 10. sınıfta en az 2, 11. sınıfta en az 4 AP alınması tavsiye ediliyor. 12. Sınıfta ise 2 ya da 3 AP alınması avantajlı oluyor.

Özellikle 11 ve 12. sınıfta başvurulacak alanla ilgili dersler alınması kritik bir önem taşıyor.  Bu nedenle lisenin son 2 yılında AP üzerine özenli bir çalışma yürütmek gerekiyor. Bu noktada; profesyonel destek almak öğrencilere fayda sağlayabiliyor.

AP Sınavı İçin Nasıl Bir Hazırlık Yapılmalı?

AP sınavına hazırlık süreci, dikkatle planlanması gereken bir süreç… AP’ye hazırlanırken uzun soluklu ve özverili bir çalışma yürütmek önem taşıyor.  Elbette stratejik bir çalışma yürütmek gerekiyor. Her şeyden önce sınav formatına hakim olmak büyük önem taşıyor. Konu içerikleri ve soru tiplerini iyi bilmek gerekiyor. Bu anlamda daha önceki sınavları incelemek yararlı olabiliyor. AP için hazırlık yapılmasına yardımcı olacak pek çok kaynak bulunuyor. Dolayısıyla basılı kitaplarla sınırlı kalmamak öğrencilerin yararına olabiliyor. Online platformlarda AP ile ilgili çok sayıda içeriğe ulaşmak mümkün olabiliyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var. Kaynakların güncelliğine dikkat etmek gerekiyor.

Bununla birlikte elbette öğrenme yöntemi de önem taşıyor. Her öğrenci aynı biçimde ve aynı hızda öğrenmiyor. Dolayısıyla kendiniz için en uygun öğrenme yöntemini seçmeniz gerekiyor. Sınavda başarıyı yakalayabilmek için zamanı doğru kullanmak da kritik bir nokta olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle hazırlık sürecinde zaman yönetimi üzerine de çalışmak gerekiyor. Bunun yanı sıra; bir uzmandan destek almak AP sınavına hazırlanırken avantaj sağlayabiliyor. Dolayısıyla profesyonel destek alınması tavsiye ediliyor. Bu süreçte kurs ya da özel derslerden faydalanmak başarı oranını arttırabiliyor. Ancak tabi ki doğru kurum ve kişilerden destek almak önem taşıyor.

Elbette sınava akademik hazırlık yapmanın yanı sıra; psikolojik olarak hazırlanmak da önem taşıyor. Bu noktada sınav stresi ile başa çıkabilmek başarıyı olumlu yönde etkiliyor. Sınav motivasyonu ne kadar yüksek olursa başarı oranı da o kadar artıyor.

AP sınavına hazırlık süreci hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitime ve üniversite başvurularına dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

5 + 8 =

Whatsapp

Sor
Ara
Menu
AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest