fbpx
Ana sayfa » Essay Yazımı » SAT Essay Writing Bölümünden Yüksek Puan Almanın Yolları 💯 💪

SAT Essay Writing Bölümünden Yüksek Puan Almanın Yolları 💯 💪

Essay yazma kısmı, SAT sınavının üç temel bölümünden biri. Okuduğunu analiz edebilme ve yazıyla ifade edebilme becerisini ölçüyor. 50 dakika…

9 Mart 2018

Stanford Üniversitesi Başvuru Essayleri Nasıl Olmalı

Essay yazma kısmı, SAT sınavının üç temel bölümünden biri. Okuduğunu analiz edebilme ve yazıyla ifade edebilme becerisini ölçüyor. 50 dakika gibi bir sürede 600-700 kelimelik bir metni okuyup analiz etmeniz gerekiyor. Aba Eğitim öğrencileri, SAT Essay Writing bölümünden 24 tam puan üzerinden ortalama 20 puan alıyor. Doğru tekniklerle çalıştığınız zaman siz de SAT Essay Writing bölümünden yüksek puanlar alabilirsiniz.

İşte SAT essay yazma bölümünden yüksek puan almak için bazı ipuçları.

Organize bir yazma tarzı geliştirin

Essay içeren sınavlarda, daha çok adayın yazdıklarının içeriğindense kendini nasıl ifade ettiğine bakılır. Bu yüzden yazacağınız yazı net ve anlaşılır olmalı. “Thesis statement” kalıbıyla tabir edilen ana fikir, metinde mutlaka anlaşılır bir cümle olarak bulunmalı. Yazıyı düzenli kılacak temel nokta bu.

Sınav sizden kendi fikrinizi yazmaktan ziyade, verili bir metinde argümanın nasıl kurulduğunu anlatmanızı istiyor. Giriş, gelişme ve sonuç kısımları çok önemli. Lafı çok dolandırmadığınız kısa bir tanıtımla giriş yapıp, girişin sonunda yazıda anlatmak istediğinizi öz bir cümleyle belirtmelisiniz. Gelişme kısmında bu fikri biraz daha açıp, örneklerle besleyip en sonda yine çok uzun olmayan bir kapanış yapmalısınız.

sat essay writing

Sizden istenen konusunda dikkatli olun

Analiz etmeniz gereken yazının kendisini okumadan önce, sorunun açıklandığı kısmı dikkatlice okuyun. Nereye odaklanmanız, hangi soruları cevaplamanız gerektiğine dair ipuçları bulacaksınız. Cevaplamanız gereken soruları yazınıza yedirerek net bir şekilde cevapladığınızdan verdiğinizden emin olun.

Kişisel fikrin sorulmaması metni özetlemenin yeterli olduğu anlamına gelmiyor. Yazıyı iyi çözümleyerek ileri taşımanız bekleniyor. Yazının bağlamından çıkmamaya çalışın. Metinden somut örnekler vermeyi unutmayın.

Yazma pratiği yapın

Organize bir yazma tarzını kısa sürede geliştirmek zor. Neticede okuma, düşünme ve yazmadan oluşan essayinizi tamamlayabilmeniz için kısıtlı süreniz var. Bu yüzden kendinize süre tutup internetten bulabileceğiniz örneklerle yazma çalışması yapabilirsiniz. Hatta bir eğitim merkezinden destek alabilir, etrafınızda SAT konusunda tecrübesi olan biri varsa ondan yazdıklarınızı gözden geçirmesini isteyebilirsiniz.

SAT sınavının yazma kısmı ne yapmanız gerektiğine hakim olduktan sonra sürprizle karşılaşacağınız bir alan değil. Nasıl organize biçimde yazmanız gerektiğini öğrenirseniz ve pratik yaparak zaman yönetimini geliştirirseniz karşınıza çıkacak her türlü yazıyı zorlanmadan yazabilirsiniz. Bu çalışma şekliyle yüksek puan almanız işten bile değil.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

13 + 11 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest