Blog

AP Hazırlık Sürecinde Yol Gösterecek 5 Adım

AP sınavı, prestijli üniversitelere kapı açsa da sınava hazırlanmak okulun ders temposuyla ve diğer sorumluluklarla bir araya gelince yorucu olabiliyor. Bu nedenle AP hazırlık sürecini en iyi şekilde planlamak önemli hale geliyor. İşte, sınava en iyi şekilde hazırlanmak için takip etmeniz gereken 5 adım.

Hangi konulara çalışmanız gerektiğini tespit edin

AP hazırlık çalışmalarınıza doğru yerden başlamak için önce hangi konuları kavramanız gerektiğini keşfetmelisiniz. Bunun için sınavın içeriğine iyi hakim olmanız gerekiyor. Aldığınız derslerin konularının sınav içeriğiyle tam olarak örtüşen ve örtüşmeyen yerlerine bakmalısınız. Çıkmış sorular da fikir vermek açısından iyi bir rehber olabilir.

Konu tespiti yaparak zayıf olduğunuz konuların üstüne gitmelisiniz. Uyguladığınız deneme sınavları sayesinde bu konuları analiz edebilirsiniz. Konuları çok biriktirmeden, sindirerek çalışırken sorun yaşayabileceğiniz yerlere ağırlık vermek önemli.

Çalışmaya başlamak için gereken motivasyonun önemli bir kısmı, ne yapmanız gerektiğine karar vermek. Böylece sizi başarıya götürecek diğer adımlara geçmeniz kolaylaşacak.

Planlı olun

Konuları öğrendikten sonra kendinize bir plan yapın. Bu plan günü gününe çizilmiş olmak zorunda değil, her hafta nerelere bakmanız gerektiğiniz hakkında fikriniz olsun. Planı hazırlarken okuldaki dersleri de göz önünde bulundurun, konuların sınıfta işlendikten sonra üstünden geçmeye çalışın. Önceden çalışmak pek verimli olmayabilir.

Çalışmaya başladığınız ilk haftalar konu çalışmaya ağırlık verin. Sınav yaklaştığında ise pratiklik kazanma açısından deneme sınavlarına ağırlık verin.

ap hazırlık

Konu çalışmak için verimli kaynaklar bulun

Sınava kaliteli bir kitapla hazırlanmak çok önemli. AP Biology, AP History gibi sınav içeriğine yönelik ders ders ayrılmış pek çok kitap var. Princeton Review kitapları da faydalı birer kaynak olabilir.

Kitap dışındaki kaynaklardan da faydalanmaya çalışın. YouTube, Khan Academy gibi online platformlardaki videolar AP hazırlık için size yardımcı olabilir. Bu tür video kaynaklar konuların akılda kalıcığını arttırır. Yine internetten çalışma kartları bulabilir, hatta kendi çalışma kartlarınızı da hazırlayabilirsiniz.

Deneme sınavları bulup uygulayın

Konu çalışmak için yeterli kaynakları elde ettikten sonra pratik yapacak soru arayışına geçebilirsiniz. Konu tekrarı içeren kitapların arkalarında örnek sorular da bulunur ancak bunlar sayı olarak yeterli olmayabilir. Deneme sınavları bulma konusunda College Board’un kendi yayınları size yol gösterecektir. Sınav College Board tarafından hazırlandığı için doğal olarak çıkmış sorulara en çok benzeyen kaynaklar bunlar.

College Board, genellikle internet sayfasında materyal paylaşıyor. Bunlar örnek sorular ve çözümleri ya da direkt geçmiş yıllarda çıkmış sorular oluyor. Böyle yararlı kaynakları takipte kalmalısınız.

Ertelemeden AP hazırlık sürecine başlayın

Bütün kaynakları topladıktan sonra gönül rahatlığıyla çalışmaya girişebilirsiniz. Burada kritik olan, programınızdan fazla şaşmamaya özen göstermek. Elbette ne kadar çalışmanız gerektiği konulara olan hakimiyetinize ve pratik ihtiyacınıza göre değişir. Ancak zaman yönetimini iyi ayarlamalısınız. Çalışacak gün ve zamanlarınızı belirlemek disiplinli çalışmanıza yardımcı olur.

Burada çalışma verimliliğinizi arttırmak adına dikkat edebileceğiniz birkaç genel nokta daha var. Kendi öğrenme şekillerinizin farkında olursanız çok zaman kaybetmeden etkili bir şekilde çalışabilirsiniz. Konuların üstünden birden fazla kez geçerseniz konuları sindirmiş olursunuz.

İyi materyaller ve planlı bir çalışmayla AP hazırlık sürecini kendiniz için kolay hale getirebilirsiniz. Gösterdiğiniz gelişmeyi takip etmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir