Amerika’da lise eğitimi almak için neler yapılması gerekiyor? Amerika’da lise kaç yıl sürüyor? Lise fiyatları ve konaklama seçenekleri nasıl? Amerika’da ücretsiz lise okumak mümkün mü ya da Amerika’da lise okumak için burs alınabilir mi?

Günümüzde birçok öğrenci yurt dışında eğitim almaya henüz lisedeyken başlamak istiyor. Elbette bu noktada öne çıkan ilk ülkelerden bir tanesi Amerika oluyor. Amerika, birçok üniversiteye ev sahipliği yapıyor. Bu üniversitelerin önemli bir bölümü dünyanın en iyileri arasında yer alıyor. Harvard Üniversitesi, MIT, UC Berkeley gibi okullar her yıl on binlerce başvuru alıyor. Binlerce uluslararası öğrenciyi ağırlıyorlar.  Lise eğitimi söz konusu olduğunda da Amerika, uluslararası öğrencilerin ilk tercihlerinden biri oluyor. Peki; Amerika’da eğitim sistemi nasıl? Liseler söz konusu olduğunda hangi detayları bilmek gerekiyor?

Amerika’da Lise Eğitimi ve Eğitim Sistemi

Amerika’daki liselerin öğrenciler için güçlü bir müfredat sunduğu biliniyor. Liseler özellikle sosyal bilimler ve fen bilimleri alanlarında ön plana çıkıyorlar. Aynı zamanda öğrenciler, spor ve sanat gibi konularda destekleniyorlar. Amerikan liseleri akademik birikimin yanı sıra öğrencilerin kişisel ve sosyal becerilerini geliştirmesine de odaklanıyor.

Peki; Amerika’da lise kaç yıl sürüyor? Amerika’da ilk ve ortaöğretim toplamda 12 yıllık bir süreyi kapsıyor. İlk 8 yıl ilköğretim süreci olarak anılıyor. Lise eğitimi ise 4 yıl sürüyor. Öğrenciler bu 12 yıllık eğitimin ardından mesleki eğitim veren kolejlere ya da üniversitelere başvuruda bulunabiliyorlar. Amerika’da lise eğitimi almak isteyenler için her eyalette birçok farklı seçenek bulunuyor. Öğrenciler devlet liselerini ya da özel liseleri tercih edebiliyorlar. Amerikan liselerinden mezun olan öğrenciler dünyanın hemen her noktasında üniversitelere başvuru yapma hakkına sahip olabiliyorlar.

Amerika’da bir lisede okuyan öğrenciler yükseköğrenim sürecinde başvuracakları üniversite ve bölüme yönelik alan tercihi yapabiliyorlar. Hangi dersleri alacakları bu doğrultuda belirleniyor. Üniversite müfredatları ve üniversitelerin kabul koşullarıyla uyumlu dersler almak mümkün olabiliyor. Lise müfredatları öğrencilerin akademik ve mesleki alanda kendilerini geliştirebilmelerine odaklanıyor.  Aynı zamanda liselerin rehberlik servisleri, ders seçimi ve kariyer gibi konularda öğrencilere gerekli desteği sağlayabiliyor.

Amerika’da Lise Eğitimi Neden Tercih Edilmeli?

Lise eğitimini Amerika’da sürdürmek öğrencilere pek çok avantaj sunuyor. Bu avantajların başında hiç şüphesiz ki ülkenin resmi dilinin ve haliyle eğitim dilinin İngilizce olması geliyor. Amerika’da eğitim sistemi oldukça güçlü yönlere sahip… Lise müfredatları öğrencilerin akademik gelişiminin yanı sıra; yaşadığımız yüzyılın ihtiyaçlarına yönelik becerilerine de odaklanıyor. Amerika’da lise okuyan bir öğrenci üniversite eğitimini dünyanın herhangi bir noktasında sürdürecek donanıma sahip oluyor. Lise eğitimini Amerika’da sürdüren uluslararası öğrenciler farklı kültürleri tanıma olanağı bulabiliyor. Aynı zamanda güçlü bir CV ve network için ilk adımı atmış oluyorlar.

Amerika’daki tüm liseler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tanınıyor. Bu anlamda denklik alma noktasında herhangi bir sorun yaşanmıyor. Amerika’da lise eğitimi sonucunda alınan diploma ile Türkiye’de lise denkliği alınabiliyor. Öğrencilerin lise eğitiminin tamamını Amerika’da sürdürmeleri gerekmiyor. İlköğretim sürecini tamamlayan öğrenciler lise eğitimlerinin herhangi bir yılında ya da döneminde Amerika’da okuyabiliyorlar. Amerika’da bir dönem ya da akademik yılı tamamlayıp Türkiye’deki eğitimlerine kaldıkları yerden devam edebiliyorlar.

Amerika’da bir lisede eğitim almak özellikle yükseköğrenime geçiş sürecinde büyük bir avantaj sağlıyor. Amerika’nın ve dünyanın önde gelen üniversitelerine başvuran öğrenciler; rakiplerine oranla çok daha avantajlı konumda bulunuyor. Öğrenciler hem dil yeterliliği hem de akademik yeterlilik noktasında yarışa rakiplerinin birkaç adım önünde başlıyorlar. Eğitim sistemini daha erken tanıma ve bunu avantaja çevirme şansı bulabiliyorlar. Aynı zamanda Amerika’da lise eğitimi alırken üniversitelerle irtibat halinde olma fırsatı bulabiliyor. Tercih edecekleri üniversiteyi yakından tanıyabiliyor, öğrenci ofisleriyle birebir iletişim kurma fırsatı yakalayabiliyorlar. Kampüs ziyaretleri ve yapılan birebir görüşmeler öğrencilerin daha sağlıklı seçimler yapmasına olanak sağlıyor.

Amerika’da Lise Ücretleri

Peki; Amerika’da bir lisede eğitim almak için nasıl bir bütçeye ihtiyaç duyuluyor? Amerika’da ücretsiz lise okumak mümkün mü ya da Amerika’da lise okumak için burs alınabilir mi?

Türkiye’de özel lise ücretlerinin özellikle son dönemlerde oldukça yükseldiği biliniyor. Türkiye’deki özel lise ücretleri neredeyse Amerika’daki bir lisenin ücretiyle aynı oranlara denk geliyor. Bu anlamda lise eğitimi Amerika’da sürdürmek isteyenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Amerika’da lise eğitimi için tüm giderler dahil;  yıllık ortalama 15 – 25 bin dolar bütçe ayırmak gerekiyor.

Amerika’da Lise Öğrencileri İçin Konaklama Seçenekleri

Amerika’da bir lisede eğitim gören birçok uluslararası öğrenci aile yanında konaklamayı tercih ediyor. Bu noktada; okulun bulunduğu bölgede yaşayan aileler devreye gidiyor. Ön görüşmeler başvuru ve kabul süreci içerisinde yapılıyor. Öğrenciler Amerika’da okudukları süre boyunca barınma ihtiyaçlarını bu şekilde karşılamış oluyor. Aynı zamanda beslenme ihtiyaçları da yanındaki kaldıkları aile tarafından sağlanıyor. Öğrencilere barınma ve beslenme desteği veren aileler Host Aileler olarak adlandırılıyor. Bununla birlikte kimi liseler yatılı eğitim veriyor. Bazı liseler ise uluslararası öğrenciler için yurt imkanları sunabiliyor. Bu noktada yurt ya da aile yanı konaklama seçenekleri öğrenciler tarafından değerlendirilebiliyor.

Amerika’da Lise Okumak İçin Gerekenler

Peki; Amerika’da lise eğitimi almak isteyenler nasıl bir yol izlemeli? Amerika’da lise okumak için gerekenler nelerdir? Amerikan liseleri öğrencilerden neler bekliyor? Öğrencilerin bu süreçte bazı yeterlilikleri sağlaması ve belgeleri başvurdukları liseye sunması gerekiyor. Neredeyse tüm liseler başlangıçta; temel sorulara yanıt bulabilecekleri bir başvuru formu sunmayı tercih ediyor. Öğrencilerin bu başvuru formunu doğru ve eksiksiz bilgilerle doldurması gerekiyor. Hiç şüphesiz ki; üniversite eğitimi gibi lise eğitimi için de akademik yeterlilik önemli bir noktayı oluşturuyor. Bu noktada öncelikli olarak ihtiyaç duyulan belgeler diploma ve transkript oluyor.

Amerika’da lise eğitimi alabilmek için sunulması gereken bir diğer belge niyet mektubu oluyor. Bu noktada; öğrencinin neden Amerika’da ve ilgili lisede okumak istediğini anlatması bekliyor. Öğrencinin niyet mektubunda eğitim ve kariyer hedeflerine yer vermesi de önem taşıyor.

Amerika’da lise okumak için gerekenler arasında sağlık raporu da bulunuyor. Bu raporun Amerika Birleşik Devletleri tarafından tanınan hastanelerden alınması gerekiyor. Aksi halde alınan sağlık raporu geçersiz sayılabiliyor.

Amerika’daki liseler uluslararası öğrenciler için ücretli eğitim veriyor. Bu noktada hem devlet okulları hem de özel okullar için belirli bir bütçe ayrılması gerekiyor. Her okulun ücretleri farklılık gösterebiliyor. Aynı zamanda öğrencilerin yıllık barınma, beslenme, ulaşım gibi giderleri içinde belirli bir bütçe ayırması gerekiyor. Bu noktada; liselere başvururken ayrılan bütçe ile ilgili bir banka hesap dökümüne ihtiyaç duyuluyor. Bu hesap dökümünün başvuru sırasında liselere sunulması isteniyor. Bu belgeyle Amerika’da bulunulan süre boyunca öğrencinin masrafları için gerekli bütçeye sahip olduğu belgelendirilmiş oluyor.

Amerika’da lise eğitimi almak isteyen öğrenciler için gerekli bir diğer belge öğrenci vizesi oluyor. Bu vize türü “F1 Vize” olarak da anılıyor. Vize başvurusu sırasında en az bir yıl geçerli bir pasaporta sahip olmak gerekiyor. Bunun yanı sıra; biyometrik fotoğraf, vize başvuru formu gibi belgelere ihtiyaç duyuluyor. Aynı zamanda vize başvurusu için belirli bir ücret ödemek gerekiyor.

Dil Yeterliliği

Amerika’daki liselerde eğitim alabilmek için en önemli koşullardan biri de dil yeterliliği oluyor. Dil yeterliliğini sağlayamamış bir öğrencinin bir lisede eğitim görebilmesi ve başarılı olması mümkün olmuyor. Bu nedenle; öğrencilerin dil seviyelerini uluslararası geçerliliği bulunan sınavlarla belgelendirmeleri isteniyor. Bu noktada; akla olarak IELTS ve TOEFL gibi dil sınavları geliyor. Birçok Amerikan lisesi için her iki sınavda kabul görüyor. Ancak yine de başvurulacak lisenin başvuru koşullarına göz atmak yararlı olabiliyor. Kimi liseler bu sınavlardan yalnızca bir tanesini tercih edebiliyor. Amerika`da lise başvurularında geçerli olan bir diğer sınav ise SLEP oluyor. Öğrenciler SLEP ile dil yeterliliklerini belgelendirerek Amerikan liselerine başvuruda bulunabiliyorlar.

Amerika’da Tercih Edilebilecek Lise Türleri

Peki; Amerika’da lise eğitimi almak isteyen bir öğrenci hangi liseleri tercih edebilir? Bu liseler öğrencilere neler sunuyor? Hangi avantajları sağlıyor.

Devlet Liseleri

Amerika’da devlet liseleri uluslararası öğrencilere yalnızca bir dönem ya da bir akademik yıl boyunca eğitim veriyor. Devlet liselerinin ücretleri 15 bin dolardan başlıyor, okul, bölge ve eyalete göre farklılık gösteriyor. Devlet liselerindeki öğrencilerin konaklama ihtiyacı okulun bulunduğu bölgelerde yaşayan aileler aracılığıyla karşılanıyor. Bu noktada; bir eğitim dönemi ya da bir akademik yılını tamamlayan öğrenciler farklı seçenekleri değerlendirebiliyor. 1 yıl devlet lisesi eğitimin ardından öğrenciler yatılı liselere geçiş yapabiliyor. Buna ek olarak; eğitimlerini özel okullarda sürdürmeyi seçebiliyorlar.

Özel Liseler

Amerika’da lise eğitimi için tercih edilebilecek bir başka seçenek özel liseler oluyor. Özel liselerin eğitim ve donanım anlamında daha yüksek standartlara sahip olduğu biliniyor. Öğrenciler daha küçük sınıflarda daha az sayıda öğrenciyle beraber eğitim alıyor. Özel liselerde bire bir eğitime ve öğrencilerin bireysel ihtiyaçlarına daha fazla odaklanıldığı biliniyor. Özel liselerde öğrencilerin eğitim yılına dair herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Öğrenciler bir dönem, bir akademik yıl ya da tüm lise eğitimlerini özel liselerde sürdürebiliyorlar. Diledikleri sınıfta ve dönemde özel liselere geçiş yapabiliyorlar.

Birçok özel lisede, tıpkı devlet liseleri gibi uluslararası öğrenciler için aile yanı konaklama seçeneği sunuyor. Elbette özel liselerin ücretlerinin devlet liselerine oranla daha yüksek olduğu biliniyor. Özel liselerin yıllık ortalama ücretleri 20 bin ile 60 bin Dolar arasında değişiklik gösteriyor. Her bölge ve okul için farklı bir ücret belirlenebiliyor. Özel liseler öğrencilerin akademik birikimlerinin yanında becerilerini geliştirmeye yönelik birçok imkan da sunuyor.

Yatılı Liseler

Amerika’da lise eğitimi almak isteyen öğrenciler için bir diğer seçenek yatılı liseler oluyor. Yatılı liseler de aslında özel okul statüsünde yer alıyor. Ancak; yatılı ve özel liseler arasında konaklama seçenekleri gibi bazı farklılıklar bulunuyor. Yatılı liselerde öğrencilerin barınma ihtiyaçları lise kampüsü içerisinde yer alan yurtlar aracılığıyla karşılanıyor.

Yatılı liselerin kampüsleri diğer liselere göre şehir merkezlerine daha uzak bölgelerde bulunuyor. Yatılı liselerin daha büyük kampüslere sahip olduğu biliniyor. Yatılı liselerde de özel liselerde olduğu gibi öğrencilerin eğitim süreleriyle ilgili bir kısıtlama bulunmuyor. Öğrenciler herhangi bir dönem ya da yılda yatılı liselere geçiş yapabiliyorlar. Bir dönem, bir yıl ya da tüm lise eğitimlerini yatılı liselerde sürdürebiliyorlar.

Amerika’da lise eğitimi hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitim ve kariyere dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.