fbpx
Ana sayfa » Blog » Yurtdışında Üniversite Seçimi Nasıl Yapılır?

Yurtdışında Üniversite Seçimi Nasıl Yapılır?

Yurtdışında bir üniversiteye başvurmak uzun ve detaylı bir süreç gerektirir. Her bir adımda iyi düşünüp doğru kararlar vermeniz önemlidir. Bu adımlardan…

10 Aralık 2017

yurtdışında-üniversite-seçimi3

Yurtdışında bir üniversiteye başvurmak uzun ve detaylı bir süreç gerektirir. Her bir adımda iyi düşünüp doğru kararlar vermeniz önemlidir. Bu adımlardan biri de yurtdışında üniversite seçimi. Yurtdışında üniversite seçerken öncelikle hangi alanda eğitim göreceğinizi belirlemeniz gerekiyor. Daha sonra hangi ülkede yaşamak isteyeceğinize, bütçenizin ne olduğuna ve okulun imkanlarını karar vereceksiniz. Gelin üniversite seçiminde yapmanız gerekenlere biraz daha yakından bakalım.

Eğitim konusu ve bölüm

Eğer başvuru yapacağınız bölüme en baştan karar verdiyseniz, işiniz epey kolaylaşacak. Ancak henüz karar vermediyseniz öncelikle ilginizi çeken tüm konuların bir listesini çıkarmak olacak. Listedeki konuları teker teker ele alıp bu bölümü neden okumak istediğinizi, kariyer planlarınızla ne kadar örtüştüğünü değerlendirmeniz gerekiyor. Karar vermeye çalışırken listenizdeki bölümlerden mezun olanların neler yaptığına, bu bölümlerin ders içeriklerine göz atmakta fayda var.

Hangi ülkede yaşamak istersiniz?

Farklı ülkelere aynı zamanda başvurma şansınız olsa da, tek bir ülkeye yoğunlaşmak sizin için süreci kolaylaştırır. Türkiye’den ne kadar uzakta bir yere gitmek istediğinizi düşünün. Bunun yanı sıra gitmek istediğiniz ülkenin iklimi, kültürü sizi memnun etmeli. Maliyet olarak karşılayabileceğiniz bir ülke seçmeniz de eğitimin sırasında size büyük konfor sağlar. Ve elbette okumak istediğiniz bölümde iyi olduğu bilinen okulların bulunduğu ülkeleri de listenize eklemeniz gerekiyor.

yurtdışında üniversite

Başvuru kriterlerini karşılıyor musunuz?

Her okulun ve ülkenin başvuru için farklı beklentileri vardır. Bunları öğrenip, kriterleri karşılayıp karşılamadığınızı öğrenmeniz gerekiyor. Mezuniyet ortalamanız yeterli mi? SAT, GMAT, GRE, TOEFL gibi sınavlardan hangilerini istiyor, sizin puanlarınız okulun istediği puanı karşılıyor mu? Örnek vermek gerekirse lisans not ortalamanız 3’ün altındaysa ve Amerika’da yüksek lisans yapmak istiyorsanız seçebileceğiniz üniversitelerin sayısı azalacaktır.

Bütçeniz yeterli mi?

Yurtdışında üniversite okumak istiyorsanız ve herhangi bir burs kazanmadıysanız kabul alacağınız okula okulun belirlediği miktarda ödeme yapmanız gerekecek. Bu fiyatları başvurudan önce öğrenmeniz ve burs imkanlarını araştırmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra okulun bulunduğu şehirde sosyal yaşamınızı sürdürmek ve ihtiyaçlarınızı karşılamak için ayda ne kadar paraya ihtiyacınız olacağını belirleyip bunun karşılayabileceğiniz bir miktar olduğundan emin olun.

Okulun imkanları

Okulun konaklama ve burs gibi imkanları, kampüs yaşamı, staj imkanları gibi uzun vadede hayatınız için çok önemli olacak imkanlara başvuru öncesinde göz atmakta fayda var. Öğrenci kulüplerinin çeşitliliği ve aktifliği, tek başına kararınızı etkilemese de listede son kalan okullar arasından seçim yapmanızı kolaylaştırabilir.

Amerika’daki üniversiteler arasından bir seçim yapmaya çalışıyorsanız, FISKE üniversite rehberine mutlaka göz atın.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

15 + 8 =

Whatsapp

Sor
Ara
Menu
AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest