Blog

Yurtdışında Dil Eğitimi İçin Hangisi Size Daha Uygun: İngiltere mi, ABD mi?

“Hangi ülke” sorusu, dil eğitimi için yurtdışına gitmek isteyenlerin aklındaki en önemli sorulardan birisidir. Özellikle dil eğitimi için yurtdışında kalınacak süre uzadıkça, lokasyon seçiminin önemi de kuşkusuz artmaktadır. İklim, yaşam giderleri, uzaklık, sosyal yaşam ve okul seçenekleri, ülke seçerken en çok göz önünde bulundurulması gereken konulardır.

Elbette İngilizce dil eğitimi almak için yurtdışında pek çok ülke seçeneği var. Yeni Zelanda, Avustralya, İrlanda, Kanada ve Malta da Türkiyeli öğrenciler tarafından sıkça tercih edilse de, öğrencilerimizin yurtdışı dil eğitimi için en çok tercih ettiği iki ülke her zaman İngiltere ve ABD olmuştur. Bunda elbette bu iki ülkenin pek çok büyük şehrinde yüzlerce dil okulu seçeneğinin bulunmasının yanı sıra, kültürel anlamda birer cazibe merkezi olmalarının da payı büyüktür. Kitaplar, filmler, diziler ve dinlediğimiz müzikler aracılığıyla daha gitmeden sokaklarına ve meydanlarına aşina olduğumuz, yemeklerini ve farklı aksanlarını bildiğimiz İngiliz ve Amerikan kentleri, sadece Türkiyeli öğrencilerin değil, tüm dünyadan dil eğitimi almak isteyen gençlerin en çok tercih ettiği yerlerdir.

Siz dil eğitimi için İngiltere’yi mi yoksa ABD’yi mi tercih edeceksiniz?

Bu sorunun cevabı aslında kendinizi ‘Yeni Dünya’ya mı yoksa ‘Avrupa’ya mı daha yakın gördüğünüzde saklıdır. Gökdelenler mi yoksa tarihi yapılar mı size daha cazip geliyor? Ekonominin mi yoksa sanatın merkezi mi sizin için daha ilgi çekici?

Mesafe sizin için önemliyse ve eğitiminiz süresince Türkiye’ye sık sık gelip gitmeyi düşünüyorsanız, kısa uçuş süresi ve görece ucuz uçak biletleriyle İngiltere sizin için doğru tercih olacaktır. İngiltere’deyken aynı zamanda diğer Avrupa ülkelerini gezmeniz de çok kolay olacaktır. Ancak yılın büyük kısmında havanın kapalı olduğunu ve bazen günlerce aralıksız yağmur yağdığını da göz ardı etmemelisiniz.

Öte yandan, ABD’nin geniş coğrafyası sayesinde farklı iklim özellikleri arasında rahatlıkla seçim yapabilirsiniz. New York, Boston, Miami, San Francisco, Los Angeles, Chicago ya da Washington DC.. Kendiniz için uygun iklime, içinde olmak istediğiniz sosyal yaşama ya da dil eğitiminiz için ayıracağınız bütçeye göre, birbirinden farklı bu şehirlerden birini seçebilirsiniz. Ancak uzun uçuş sürelerini ve gidiş dönüş uçak biletlerinin maliyetlerini göz önüne almadan da bir Amerika planı yapmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir