fbpx
Ana sayfa » Blog » Yurtdışında Bir Yaz Okulu Programına Katılmak Gençlere Ne Sağlar?

Yurtdışında Bir Yaz Okulu Programına Katılmak Gençlere Ne Sağlar?

Geçmişte ‘yaz okulu’ denildiğinde sadece deniz ve İngilizce odaklı bir kamp akla gelirdi. Oysa son yıllarda farklı lokasyonlarda ve farklı…

26 Aralık 2016

Geçmişte ‘yaz okulu’ denildiğinde sadece deniz ve İngilizce odaklı bir kamp akla gelirdi. Oysa son yıllarda farklı lokasyonlarda ve farklı amaçlarla düzenlenen yaz okulları sayesinde seçenekler arttı.

7-17 yaş arası gençler ve çocuklar için düzenlenen yurtdışı yaz okulları, yaz tatili boyunca iyi zaman geçirmek ya da yabancı dil pratiği yapmanın ötesine geçerek, önemli bir kariyer adımı haline geldi.

Farklı Program Seçenekleri

Eskiden sadece yabancı dil gelişimine yönelik programlar sunan yurtdışı yaz okulları, son dönemde hukuktan girişimciliğe, sanattan programcılığa çok geniş bir yelpazede düzenlenmeye başlandı. Özellikle dünyanın bilinen en seçkin üniversitelerinin de devreye girmesiyle, yurtdışı yaz okulları artık gençlerin akademik hazırlığının önemli bir parçası haline geliverdi.

Akademik Hazırlık

Dünyanın önde gelen kimi üniversiteleri, düzenledikleri yaz okulu programlarında genç öğrencileri akademik düşünmeye ve akademik araştırma biçimlerine alıştırıyorlar. Bu hazırlık aynı zamanda öğrencilerin portfolyolarında göz alıcı bir yer tutuyor ve lisans / lisansüstü eğitim başvurularında önem arz ediyor.

Özgüven

Farklı bir ülkede ve daha önce bulunmadıkları bir ortamda, farklı bir kültürün içinde, dünyanın dört bir yanından gelmiş uluslararası öğrencilerle bir arada zaman geçiren gençlerin özgüvenleri de artıyor, sosyal anlamda daha girişimci ve rahat oluyorlar. Artan özgüvenleri sayesinde gençler, gelecekte başka proje ve faaliyetlerin içinde daha tereddütsüz yer alıyorlar.

Deneyim

Yaz okulunda bulundukları süre boyunca, kültürel, sosyal ve akademik açılardan elde ettikleri deneyimler, ‘yolculuklarının’ henüz başındaki gençler için son derece değerli ve yol gösterici bir deneyim haline dönüşüyor. Edindikleri bu deneyimler hayatları boyunca kendilerine eşlik ediyor ve diğer öğrencilerle aralarındaki ‘rekabetçi’ farkın öğrenci lehine giderek artmasını sağlıyor.

Dil Becerileri

Gerek yabancı dil ya da spor odaklı bir yaz okulu programına, gerek akademik bir yaz okulu programına katılmış olsunlar, gençlerin elde edecekleri en büyük artı da dil becerilerinin gelişmesi oluyor. Bulundukları ülkenin ya da şehrin gündelik konuşma pratiklerini ve şivesini kavramakla birlikte, kendileri gibi uluslararası öğrencilerin her birinin farklı aksanlarını keşfederek ayırt edebilir hale geliyorlar.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

6 + 13 =

Whatsapp

Sor
Ara
Menu
AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest