Blog

İngilizce Yeterlilik Sınavları Arasındaki Önemli Farklar

TOEFL ve IELTS hem öğrenciler hem de yetişkinler için katılacakları iş ve programlarda son derece önemli rol oynayan İngilizce yeterlilik sınavlarıdır. Amerika, Avrupa gibi yurtdışı lisans, yüksek lisans veya doktora eğitimi almak isteyenler ve yurtdışında çalışmak isteyen adaylardan istenen en temel şey İngilizce yeterlilik sınav sonuçlarıdır.

Türkiye’de lisans ve yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler için de İngilizce seviyelerinin tespit edildiği IELTS sınavları kurumlarca kullanılmaktadır. Örneğin, İstanbul Üniversitesi’nde İngilizce hazırlık bölümünü geçmek isteyen bir öğrenci IELTS sonucunu kullanabilir. Aynı zamanda yüksek lisans şartlarından olan YDS sınavı yerine öğrenciler, IELTS sonuçları ile de üniversitelere başvurular yapabilirler.

İngilizce yeterlilik sınavları: TOEFL ve IELTS

IELTS sınavı okuma, yazma, dinleme ve konuşma bölümlerini kapsar. IELTS geleneksel sınav sistemiyle yani kâğıt kalem şeklinde uygulanır. Konuşma bölümünde adaylar sınav gözetmenleri ile yüz yüze olarak konuşma bölümünü tamamlar.

TOEFL sınavı da yapısal olarak bir diğer İngilizce yeterlilik sınavı olan IELTS ile aynıdır: Konuşma, okuma, yazma ve dinleme bölümlerinden oluşur. Temel farkı ise sınavın tamamen bilgisayar aracılığı ile tamamlanıyor olmasıdır. Konuşma kısmında aday 6 sorudan oluşan bir konuşma sınavına tabii tutulur. Yanıtları kaydedilerek 6 hakeme sahip sınav kuruluna gönderilerek puanlanır. Bu iki sınav arasında seçim yapılması gerekiyorsa, başvurulacak kurumun tercihine ya da sınav sisteminden en rahat olduğunuza göre bir tercih yapabilirsiniz.

ingilizce yeterlilik ielts toefl

TOEFL ve IELTS sınavlarının 4 temel farkı

  • IELTS’te İngiliz, TOEFL’da ise Amerikan aksanı dominanttır. IELTS İngiliz veya Avusturalya İngilizcesini baz alırken, TOEFL genelde Kuzey Amerika İngilizcesini kullanılır. İngiliz aksanını anlamakta zorluk çeken adaylar için TOEFL doğru bir tercih olabilir. Ancak Amerikan aksanında problemler yaşıyorsanız IELTS sınavını seçme lüksüne sahipsiniz.
  • TOEFL sınavı standarttır ve tek formatta yapılır. Ama IELTS General English (Genel İngilizce) ve Academic English (Akademik İngilizce) olarak iki farklı formatta yapılır. Sınav sonucunuzu isteyen kurumun hangi formatı istediğini önceden öğrenmeniz gerekir. Çünkü iki format farklı içerik ve zorluk derecesine sahiptir.
  • İki sınavda ücrete tabiidir. TOEFL sınavı 185$, IELTS ise 555tl’dir. 2 sınavın geçerlilik süresi de 2 yıldır.
  • TOEFL’da her bölüm 30 puandır ve sınav toplam 120 puan üzerinden değerlendirilir. IELTS sınavında ise her bölüm 9 puandır ve sınav sonucu bölümlerin ortalaması alınarak 9 puan üzerinden hesaplanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir