fbpx
Ana sayfa » Blog » Başarılı Motivasyon Mektubunun 5 Özelliği

Başarılı Motivasyon Mektubunun 5 Özelliği

İster Türkiye’de ister yurtdışında bir üniversite için yüksek lisans ya da doktora başvurusu yapmaya karar verin, iyi bir motivasyon mektubu…

9 Ocak 2018

İster Türkiye’de ister yurtdışında bir üniversite için yüksek lisans ya da doktora başvurusu yapmaya karar verin, iyi bir motivasyon mektubu yazmanız gerekecek. Üniversitelerin birçoğu, CV, transkript, diploma, dil sertifikası gibi belgelerin yanı sıra motivasyon mektubunu zorunlu başvuru belgeleri arasında sayıyor. Üstelik başvurunuzu değerlendirecek kişilerin sizden alacağı ilk kişisel doküman olan motivasyon mektubunu, kendinizi en iyi şekilde ifade edecek şekilde yazmak, kabul almaya sizi bir adım daha yaklaştırıyor.

Motivasyon mektubunun amacı, hakkınızda ilgi çekici ve başvurunuzla alakalı bilgileri derli toplu bir şekilde ortaya koymak olmalıdır. Bu belge ile başvuru yaptığınız program için doğru kişi olduğunuzu ve kendinizi geliştirmeye motive olduğunuzu göstermeniz gerekir.

Motivasyon mektubu hazırlamak, daha teknik olan CV veya diğer dokümanlara göre biraz daha zorlayıcı olabilir. Çünkü kendinden bahsetmek pek kolay bir iş sayılmaz. Bunu işlevsel, abartısız ve resmi bir dille yapmak ise süreci daha da zor bir hale getirebilir. Bu nedenle motivasyon mektubu hazırlarken size yardımcı olacağını düşündüğümüz mini bir rehber hazırlamak istedik.

Başlayalım!

Ön çalışma yapın

Motivasyon mektubunuzu yazmaya başlamadan önce başvuru yapacağınız program hakkında olabildiğince fazla bilgi edinmeye çalışın. Genellikle web sitesi üzerinden net ve açıklayıcı bilgilere kolayca erişebilirsiniz. Buralardan ders programı, ders içeriği, akademisyenler, mezunlar hakkında bilgi edinin. 

Bazı üniversiteler belli bir formatta motivasyon mektubu hazırlamanızı isterken bazıları sizi daha serbest bırakır. Böyle bir zorunlu format olup olmadığından emin olun. Sosyal, akademik ve profesyonel anlamda başvuracağınız programın ve okulun size nasıl imkanlar sunduğunu araştırın.

Ana başlıkları belirleyin

Mektubunuzda yer vermek istediğiniz konuları baştan belirlemek gerekiyor. Ana başlıkları belirlemek için başvuruyu değerlendirecek kişileri etkileyeceğini düşündüğünüz başarı, beceri ve deneyimlerinizi listeleyin. Bu ana başlıklar çerçevesinde sonrasında içeriği zenginleştirin.

Mektubunuzu yazarken temel hedeflerinizi açıkça belirin ve kısaca kendinizden bahsedin. Neden bu üniversitenin ve bu programın sizin için önemli olduğunu düşündüğünüzü belirtin. Kabul almanızı sağlayacak güçlü özelliklerinize, geçmiş deneyimlerinize yer verin. Detaylara CV’nizde yer vermeyi tercih edin.

motivasyon mektubu

Kronolojik sıralamaya önem verin

Motivasyon mektubunda kronolojik sıralama yapmak çok önemlidir. Böylece okuyan kişi içinden geçtiğiniz süreçleri çok daha net anlar. Üstelik kronolojik sıra mektubunuzda yer verdiğiniz bilgileri hikayeleştirmenize ve bilgilerin akılda kalıcı olmasına yardımcı olur.

Motivasyon mektubunda kronolojik sıralama güncelden geçmişe doğru gider. Yani mektubun başında amaçlarınızı ifade ettikten sonra, bugün neler yapmakta olduğunuza, lisans eğitiminiz boyunca neler yaptığınıza ve sonrasında ondan önceki deneyimlerinize yer vermeniz gerekir.

Taslak hazırlayın

Motivasyon mektubu başvuru dosyanızın en önemli dokümanlarından biridir. Bu nedenle metni hazırlamak için kendinize belli bir zaman ayırın. Yer vermek istediğiniz konuları belirledikten sonra ilk taslağınızı hazırlamaya başlayabilirsiniz. Ancak ilk yazdığınız metnin üzerinde yapacağınız düzenlemeler daha başarılı bir metne ulaşmanızı sağlar.

İlk taslaklarınızı incelerken, sizi hiç tanımayan birinin bu mektup sayesinde tanıyacağını unutmayın. Kendinizi en iyi şekilde anlatan metne ulaşıncaya kadar taslaklar üzerinde çalışmaya devam edin.

Kişisel ve orijinal bir metin yazın

Motivasyon mektubunun kişisel olması büyük önem taşır. Bu nedenle kopyala – yapıştır yaparak bir mektup yazmak pek iyi bir adım olmayabilir. Örnek metinleri inceleyerek fikir sahibi olmak her zaman iyi bir seçenek olabilir. Böylece nasıl bir metin yazmanız gerektiğine dair ön bilgi edinmiş olursunuz. Ancak, sonunda elinizden çıkan metnin tamamen size özel olması gerekir.

Bu noktada kişisel ve orijinal olmanın gündelik bir dil kullanmak anlamına gelmediğini hatırlatmak isteriz. Motivasyon mektubu resmi bir belgedir. Akademik ve resmi bir dil kullanmaya özen gösterin.

 

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

14 + 12 =

Whatsapp

Sor
Ara
Menu
AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest