fbpx
Ana sayfa » Blog » Uzakdoğu’da Eğitim

Uzakdoğu’da Eğitim

Yurtdışında eğitim diyince akla gelen ilk yerlerden biri olmasa da Uzakdoğu’yu tercih etmek için birçok sebep sıralamak mümkün. Özellikle eğitim…

20 Temmuz 2018

Uzakdoğu'da Eğitim

Yurtdışında eğitim diyince akla gelen ilk yerlerden biri olmasa da Uzakdoğu’yu tercih etmek için birçok sebep sıralamak mümkün. Özellikle eğitim görürken bir yandan da farklı kültürde bir yaşam deneyimlemek isteyen öğrencilere Asya kültürünü sunan Uzakdoğu, eğitimi olduğu kadar yaşamıyla da ilgi çekici. Birçok büyük şehre ve Dünyaca ünlü üniversiteye ev sahipliği yapan Uzakdoğu’yu bu yazıyla yakından inceleyeceğiz.

Uzakdoğu’da Yaşam

Öncelikle kendinizi tamamen farklı bir kültürün içinde bulacağınızın garantisini verelim. Sokaklarda güven içinde dolaşabileceğiniz, ayrıca kimsenin size önyargıyla bakmayacağı bir kültür Asya kültürü. Uzakdoğu felsefesini her an hissedebileceğiniz bu yerde hoşgörülü insanlarla birlikte bir yaşam süreceksiniz.

Öğrencilerin yurt dışında en çok özledikleri şeyin ev yemekleri olduğunu düşünürsek, Asya mutfağından bahsetmeden geçmek olmaz. Türk mutfağından çok farklı olan Asya sofralarında her şey her şeyle birlikte yenebilir. Örneğin; karides çorbası içerken bir yandan yumurta yemek burada sizin bir akşam yemeğiniz anlamına gelebilir. Bitkilerin ve meyvelerin yeri de sofrada her daim hazır. Bunların yanı sıra sokak lezzetleri de Asya yemeklerinin ayrılmaz bir parçası sayılacağı için, deneyebileceğiniz sayısız sokak lezzeti mevcut.

Kültürel gezi yapmak isterseniz her yerde bir tapınak görmeniz mümkün. Sokakta yürürken her an bir ritüele ya da festivale denk gelmeniz de olası. Tabii eğitim yeriniz Çin yakınlarındaysa ünlü Çin Seddi’ni de görmek isteyebilirsiniz. Ayrıca geceleri şehir ışıkları her yeri aydınlatıyor olsa da gündüzleri Türkiye’de ancak hayvanat bahçesinde görebileceğiniz hayvanlar burada günlük hayatın bir parçası haline gelmiş durumda.

Eğitim Kalitesi ve Burs Olanakları

Quacquarelli Symonds isimli İngiliz sıralama kuruluşunun yaptığı dünya geneli en iyi üniversiteler arasındaki sıralamada Çin 27 kurumuyla sekizinci sırada geliyor. (1) Ülke uluslararası öğrencileri teşvik etmek için birçok burs olanağı sağlıyor. Yalnızca Çin değil, birçok Uzakdoğu ülkesi sıralamada üstlere yerleşmiş durumda. Yine aynı listede Çin’in hemen ardından dokuzuncu sırada Güney Kore var. Ülkede eğitime ciddi yatırımlar yapılmakla birlikte burası da yine Çin gibi uluslararası öğrencileri teşvik etmek için öğrencilere ciddi imkânlar sağlıyor. Aynı listede onuncu sırayı da bir diğer Uzakdoğu ülkesi kapmış durumda: Japonya. Dünyanın en büyük ekonomi güçlerinden birine sahip olan Japonya bu ekonomisinin büyük kısmını eğitime ve teknolojiye harcıyor. Yurt dışından yalnızca öğrencilerin değil aynı zamanda akademisyenlerin de gelmesini teşvik eden Japonya bu sayede bünyesinde eğitim verdiği öğrencilerin lisans sonrasında da Japonya’da seçenekleri olmasını sağlıyor. Bu ülkelerin yanı sıra Tayvan, Hong Kong ve Singapur da sıralamada üst sıralarda olup, uluslararası öğrencileri teşvik eden ülkeler arasındalar.

Hayat kalitesinin yüksek, eğitimin global seviyede başarılı olmasıyla Uzakdoğu yurtdışında lisans öğrenimi görmek isteyen öğrencilere ideal bir tablo çiziyor. Kültürel anlamda yaşatacağı deneyimleri de eklediğimizde ortaya tercih edilesi bir eğitim hayatı koyan Uzakdoğu öğrenciler için göz ardı edilemeyecek bir seçenek haline geliyor.

 

Kaynakça:

  1. http://www.pervinkaplan.com/detay/universite-egitiminde-gidilecek-en-iyi-50-ulke/1054

 

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

12 + 2 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest