Yurtdışında Lisans Eğitimi Almak için Hangi Sınavlara Girmelisiniz?

Lise eğitiminiz ardından lisans eğitiminize yurtdışında devam etmek istiyorsanız, Türkiye’deki üniversiteye giriş sınavından farklı sınavlara girmeniz gerekir. Böylece uluslararası geçerliliğe sahip bir değerlendirmeyle, akademik bilgi birikiminizi dünyanın her yerinden okula kanıtlayabilirsiniz.

Yurtdışında lisans eğitimi için girmeniz gereken başlıca üç sınav hakkında temel bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

AP

AP (Advanced Placements) sınavı, yani İleri Düzey Yerleştirme Programı sınavı, lise eğitiminiz süresince lisans düzeyindeki dersleri alma imkânı tanır. Bu da lisans başvurunuz sırasında üniversitede sorumlu olacağınız bazı derslerden muaf olmanızı sağlar. Bununla beraber yurtdışında lisans başvurularınız sırasında yetkinliğinizi göstermenize, çift ana dal yapmak istediğinizde ise ders yükünüzün daha hafif olmasına dolayısıyla okulu uzatmamanıza yardımcı olur.

Yalnızca yurtdışındaki üniversitelerde değil, Sabancı, Koç ve Özyeğin gibi üniversitelerde de ders muafiyeti sağlar. Ayrıca burs başvurularınızda bazı kurumlar bu sınavı da göz önünde bulundurmaktadır.

Senede bir kere, Mayıs ayında yapılan bu sınavın başvuruları genelde Şubat ayında başlamaktadır. Sonuçlar ise Temmuz ayında açıklanır. Sınavın içeriği, başvuru sırasında seçeceğiniz derslerle şekillenir. Çoktan seçmeli ve kompozisyon sorularını içeren iki bölümden oluşmaktadır. Üniversite seviyesindeki ders konuları olacağından öncesinde buna uygun bir çalışma yapmanız uygun olacaktır.

yurtdışında lisans

SAT

Amerika ve Avrupa’daki birçok üniversitede geçerliliği olan bir üniversite giriş sınavıdır. Açılımı Scholastic Aptitude Test (Eğitim Yetenek Testi) olan bu sınav Amerika’da senede yedi, diğer tüm ülkelerde altı kez düzenleniyor. Genellikle lise ve lise mezunu öğrencilerin girdiği bu sınav SAT Reasoning Test ve SAT Subject Test olarak iki oturumda gerçekleşir.

İlki oğunlukla okuma ve pasaj odaklı olan 3 saat 45 dakika sürer. İlki 100 dakika içerisinde toplamda 4500 kelimelik yaklaşık dokuz pasaj ve 100 soruyu cevaplamanızı gerektirir. Ardından matematik ve geometri sorularıyla karşılaşırsınız. İkincisiyse her biri birer saatlik olan İngilizce, Tarih, Matematik, Fen Bilimleri ve dil konularından oluşan, öğrencinin ilgili olduğu konuları ölçmeyi hedefleyen sınavdır.

ACT

ACT (American Collage Testing) lise mezunu öğrencilerin üniversiteye geçiş yeterliliğini ölçen bir başka sınav. Özellikle Amerika ve Kanada’da lisans eğitimi almak isteyenler için büyük önem taşıyan bu sınav Amerika’da senede altı, diğer tüm ülkelerde beş kez düzenleniyor. Bu sınavın avantajı çoktan seçmeli olan soruların bulunması ve yapılan yanlışların bir eksi puana dönüşmemesi. Yapmanız gereken hızlı şekilde sorulara cevap vermek. Muadillerine göre ise daha basit ve sade.

Yurtdışında lisans için hangi sınavın size uygun olduğuna daha ayrıntılı bir araştırmanın ardından karar vermenizin önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu üç sınav arasındaki farkları ilgili yazımızda bulabilirsiniz. Bu konuda profesyonel destek almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Share this post