University of Melbourne, Melbourne, Avustralya‘da bulunan bir kamu araştırma üniversitesi olarak bilinmektedir. Avustralya’nın en eski ikinci üniversitesi olma özelliği taşıyan üniversite, 1853 yılında kurulmuştur.  Üniversitenin ana kampüsü, Parkville’de yer almaktadır. 19. yüzyılda Victoria kolonisi tarafından kurulan Melbourne Üniversitesi, Avustralya’nın altı kumtaşı üniversitesinden biri olarak bilinmektedir. Üniversite, Group of Eight, Universitas 21, Association of Pacific Rim üyeleri arasında yer almaktadır.

Üniversite on farklı fakülteye ayrılmıştır. Bununla birlkte; on beş lisansüstü okula ev sahipliği yapmaktadır. Birçok enstitü ve araştırma merkezini bünyesinde barındırmaktadır. Üniversite günümüzde Avustralya’nın en önemli araştırma merkezleri arasında gösterilmektedir. Üniversite hemen her alanda dünya çapında tanınan ve fark yaratan isimlerin yetişmesini sağlamıştır.
Üniversite bünyesinde birçok keşif ve başarıya imza atılmıştır.

Geçmişten Günümüze University of Melbourne

1900’lerin başlarında üniversite, kurs ve program yelpazesini genişletmiştir. 1901 yılında üniversitenin kayıtlı öğrenci sayısı ilk kez 500 öğrenciyi aşmıştır. Üniversite, ekonomik zorluklara rağmen ara vermeden büyümeyi başarmıştır. 1900 ve 1906 yılları arasında yeni binalar inşa edilmiştir. Diş Hekimliği Okulu’nun kurulması bu dönemlere rastlamaktadır. Üniversite 1900’lerin ilk çeyreğinde Avustralya’nın önemli araştırma kurumlarından biri haline gelmiştir. II. Dünya Savaşı’na kadar üniversitenin büyüme ve gelişme süreci aralıksız devam etmiştir.  II. Dünya Savaşı’nın ardından ise yükseköğretime olan talep artmıştır. Bu dönem aynı zamanda; Melbourne Üniversitesi için bir dönüşüm ve yapılanma süreci olmuştur.

Üniversitenin genişlemesi, 1980’lerde ve 1990’larda, üniversitenin bir dizi üçüncül kolejle birleşmesiyle önemli ölçüde armıştır. 1988’de Melbourne Teachers’ College, University of Melbourne bünyesine katılmıştır. Ardından, 1989 yılında İleri Eğitim Koleji üniversiteye dahil edilmiştir. Bu süre zarfında, üniversite her zamankinden daha fazla öğrenciye ev sahipliği yapmaya başlamıştır. Üniversitenin öğrenci nüfusu bu dönemde 35 bini aşmıştır. 1992’de Victorian College of the Arts üniversite bünyesine katılmıştır. Bu birleşmelerin ardından üniversitenin öğrenci sayısının yanı sıra; kampüs sayısı da artmıştır.

2001 yılında, Avustralya’da türünün ilk örneği olan Melbourne Nüfus Sağlığı Okulu kurulmuştur. Okul bünyesindeki çalışmalar, sosyal bilimlerden epidemiyolojiye kadar birçok disiplinin izlerini taşımaktadır. Okul; kadın sağlığı, zihinsel sağlık, cinsel sağlık ve kırsal sağlık gibi konularda araştırmalar yürütmektedir.

University of Melbourne 150. kuruluş yıldönümü 2003 yılında kutlanmıştır.  2008’de müfredatta önemli bir dizi değişikliğe gidilmiştir. Melbourne Modeli olarak bilinen ve yeni oluşturulan bir eğitim modeli geliştirilmiştir. Bu eğitim modeli; bir profesyonel derece almak veya bir araştırma alanında uzmanlaşmak isteyen öğrencileri kapsamaktadır. Bu modele göre öğrencilerin ilk olarak genel bir lisans derecesi almaları gerekmektedir.

Üniversite bugün 8 binin üzerinde akademik personele ev sahipliği yapmaktadır. 52 binin üzerinde öğrenci üniversitede eğitim almaktadır. Üniversiteye kayıtlı uluslararası öğrencilerin sayısı 13 binin üzerindedir. Üniversite 130’dan fazla ülkeden uluslararası öğrencileri ağırlamaktadır. 2020 yılında pandemi nedeniyle online eğitime geçilmiş, dersler, Zoom Video Communications üzerinden yürütülmüştür.

University of Melbourne Sıralamalar ve Ödüller

Times Higher Education, 2021 yılında Melbourne Üniversitesi’ni Avustralya’nın en iyi üniversitesi olarak kabul etmiştir. Aynı listeye göre; üniversite dünyada 31. sırada yer almaktadır. Üniversite ARWU sıralamasına göre de Avustralya’nın en iyi üniversitesi olarak kabul edilmektedir. ARWU Melbourne Üniversitesi’ni dünyanın en iyi 35. üniversitesi olarak sıralamıştır. QS 2022 sıralamasına göre; Melbourne, Avustralya’nın en iyi ikinci üniversitesi konumundadır. Dünyada ise 37. sırada yer almaktadır.

Üniversite, dört Avustralya Başbakanı yetiştirmiştir. Ek olarak; belediye başkanları, akademisyenler, mimarlar, tarihçiler, şairler, filozoflar, politikacılar, bilim adamları, fizikçiler, yazarlar yetiştirmiştir. Avustralya’nın ilk Diş Hekimliği Lisans mezunu olan Frances Dorothy Gray, üniversitenin mezunları arasındadır. 8 Nobel Ödüllü isim üniversite ile ilişkilendirilmiştir. Nobel Tıp Ödülü sahibi Elizabeth Blackburn ve Howard Florey bu isimlerden bazıları olarak bilinmektedir.

University of Melbourne Kampüs Yaşamı

Üniversitenin ana kampüsü Parkville Kampüsü olarak bilinmektedir. Üniversitenin ana kampüsünün dışında 6 farklı kampüsü bulunmaktadır. Melbourne metropolünde Burnley, Southbank ve Werribee kampüsleri yer almaktadır. Shepparton kampüsü Melbourne’ün kuzeyinde bulunmaktadır. Victoria’da ise, Creswick ve Dookie kampüsleri yer almaktadır.

Parkville Kampüsü

Parkville Kampüsü, başlangıçta Parkville’deki Grattan Caddesi’nin kuzeyinde geniş bir alanda kurulmuştur. Ancak; yeni inşa edilen ve satın alınan binalarının çoğu Carlton banliyösünde yer almaktadır. Bu nedenle Parkville Kampüsü sınırlarının çok ötesine genişlemiştir. Parkville Kampüsünde kafeler, spor salonları, kütüphaneler, mağazalar, küçük bir süpermarket ve mevsimlik çiftçi pazarı bulunmaktadır. Kampüs, sekiz hastaneyi ve diğer birçok önde gelen araştırma enstitüsünü kapsayan bir bölge içinde yer almaktadır. University of Melbourne eski kampüs binalarının birçoğu dönem mimarisine sahiptir. Old Quadrangle ve Baldwin Spencer binaları buna örnek olarak gösterilebilir. 2016 yapımı The Death and Life of Otto Bloom filminin birçok sahnesi kampüs içerisinde çekilmiştir.

Southbank Kampüsü

Southbank Kampüsü, Victorian College of the Arts’a ev sahipliği yapmaktadır. Melbourne’ün yaratıcı sanatlar bölgesinde yer almaktadır. Animasyon stüdyoları, görsel sanatlar stüdyoları ve sinemaların tümü ve sahneleri barındırmaktadır. Yeni bir projeye göre; kampüs içerisinde yeni bir konservatuvarın inşası planlanmaktadır. Buna ek olarak; tarihi açıdan önemli binaların eğitim tesisleri olarak kullanılmak üzere dönüştürülmesi düşünülmektedir.

Burnley Kampüsü

University of Melbourne Burnley Kampüsü, Melbourne’deki Burnley banliyösünde yer almaktadır. Kampüs peyzaj ve çevre bahçeciliğine adanmıştır. Dokuz hektarlık miras listesinde yer alan bahçelerle çevrilidir. Kampüs, 1891’de bahçecilik eğitiminde bir öğrenme bölgesi olarak faaliyete başlamıştır. Kampüste öğrencilere kısa dönemli kurslar, önlisans programları, lisansüstü çalışmalar ve araştırma olanakları sunulmaktadır. Kentsel Peyzaj Yönetimi, Peyzaj Tasarımı ve Üretimi, Çiçek Üretimi Ve Fidancılık Eğitimi kampüsün uzmanlık alanları arasındadır.

Creswick Kampüsü

Creswick Kampüsü, Melbourne’ün 120 km kuzey batısındaki Creswick bölgesinde yer almaktadır. Creswick kampüsü, 1910 yılından bu yana Orman Bilimi eğitimi vermektedir. Avustralya’nın tek orman ekosistem bilimi kampüsüdür. Orman endüstrisi, koruma ve moleküler biyoloji araştırmalarına odaklanmaktadır. Kampüsteki bilim insanları arasında hidrologlar, toprak bilimciler, bitki genetikçileri, jeomorfologlar, ekolojistler, mühendisler ve matematikçiler bulunmaktadır.

Dookie Kampüsü

University of Melbourne Dookie kampüsü, 1886’dan beri tarım ve tarımsal eğitim kampüsü olarak bilinmektedir. Shepparton ve Benalla bölgeleri arasında yer almaktadır. Kampüste tarım, bilim, ticaret ve çevre konularında eğitim verilmektedir.

Shepparton Tıp Merkezi Kampüsü

Shepparton Tıp Merkezi Kampüsü, Melbourne’ün yaklaşık 200 km kuzeyinde, Shepparton’da yer almaktadır. Kampüs, Melbourne Tıp Okulu’nun bir parçası olarak bilinmektedir. Shepparton Üssü ve Shepparton Kırsal Klinik Okulu’na ev sahipliği yapmaktadır. Shepparton Tıp Merkezi, Avustralya’daki ilk amaca yönelik eğitim kliniği olma özelliği taşımaktadır. Shepparton ve çevresi için kapsamlı sağlık hizmetleri sunmaktadır.

Werribee Kampüsü

Werribee kampüsü, şehrin yaklaşık 30 km güneybatısında yer almaktadır. Melbourne Veteriner Okulu’na ev sahipliği yapmaktadır. Kampüs yakın zamanda evcil hayvan tedavisi ve veteriner hekimlerin yetiştirilmesi konusunda girişimlere imza atmıştır. Bu plan çerçevesinde yeni tesislerin inşası hedeflenmektedir. Victoria’nın tek akredite veterinerlik kursu kampüs bünyesinde sunulmaktadır.

Melbourne Üniversitesi Bölümleri ve Fakülteleri

University of Melbourne 10 fakülte etrafında düzenlenmiştir. Melbourne Üniversitesi bölümleri hem her alanda eğitim sunulacak şekilde düzenlenmiştir. Üniversite bünyesindeki fakülteler şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Mimarlık, Yapı ve Planlama Fakültesi
 • Sanat Fakültesi
 • İşletme ve Ekonomi Fakültesi
 • Melbourne Eğitim Enstitüsü
 • Mühendislik ve Bilgi Teknolojisi Fakültesi
 • Güzel Sanatlar ve Müzik Fakültesi
 • Melbourne Hukuk Okulu
 • Tıp, Diş Hekimliği ve Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Fen Fakültesi
 • Veterinerlik ve Tarım Bilimleri Fakültesi

Melbourne Üniversitesi bölümleri, tarihten ekonomiye, tıptan tarıma, mühendislikten sanata pek çok farklı disiplini içermektedir. Üniversite özellikle tıp, veterinerlik, tarım, ekoloji gibi konularda verdiği eğitimle dünya çapında tanınmaktadır.

Kütüphaneler

University of Melbourne kütüphaneleri 3,5 milyondan fazla cilt içermektedir. Kütüphanelerde, kitaplar, fotoğraf slaytları, müzik eserleri, süreli yayınlar, nadir bulunan harita ve koleksiyonlar bulunmaktadır. Basılı yayınların yanı sıra; 32 binin üzerinde e-kitap ve 63 binden fazla dijital dergi bulunmaktadır. Kütüphanelerin birçoğu konu alanlarına göre ayrılmıştır. Üniversite bünyesinde bulunan kütüphaneler şöyle sıralanabilir;

 • Mimarlık, Yapı ve Planlama Kütüphanesi
 • Baillieu Kütüphanesi
 • Brownless Biyomedikal Kütüphanesi
 • Burnley Bilim Kütüphanesi
 • Dookie Kütüphanesi
 • Giblin Eunson Kütüphanesi
 • Hukuk Kütüphanesi
 • Creswick Bilim Kütüphanesi
 • Werribee Veteriner Bilim Kütüphanesi
 • Southbank Kütüphanesi

Melbourne Girişimcilik Merkezi (MEC)

Melbourne Girişimcilik Merkezi (MEC), üniversitenin girişim ve inovasyon merkezi olarak bilinmektedir. MEC; öğrencilere, mezunlara ve halka, hackathon etkinlikleri, saha geceleri, ustalık sınıfları, atölye çalışmaları, programlar sunmaktadır. Kısacası; University of Melbourne mevcut girişimcilik fırsatlarına erişim sağlamaktadır. MEC, Melbourne Accelerator Program (MAP), Translating Research at Melbourne (TRAM) ve Wade Institute of Entrepreneurship’i kapsamaktadır.

Melbourne Accelerator Program

MAP, girişimcilerin becerilerini geliştirmeleri için gerekli desteği sağlamayı ve her aşamadaki girişimcileri birbirine bağlamayı amaçlamaktadır. Bunun için halka açık etkinliklere, çalıştaylara ve besleyici programlara ev sahipliği yapmaktadır. Tıbbi cihazlardan finansal teknolojiye, web çözümlerine, e-ticarete ve yazılıma kadar çeşitli sektörlerde faaliyet yürütmektedir.

Translating Research at Melbourne

Translating Research at Melbourne (TRAM), Melbourne Üniversitesi’nin araştırmaya dayalı hızlandırıcı programıdır. Üniversite ve bağlı araştırmacılara, araştırma tabanlı ürün veya hizmetlerini ticarileştirme fırsatı sunmaktadır. Bu eğitim kampları ve programları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Wade Institute of Entrepreneurship

Wade Institute of Entrepreneurship, University of Melbourne bünyesinde bulunan bir girişimcilik eğitimi merkezi olarak bilinmektedir. Wade Institute of Entrepreneurship, programlar, etkinlikler ve özel ustalık sınıfları sunmaktadır. Ek olarak, üniversitenin Girişimcilik Yüksek Lisansına ev sahipliği yapmaktadır. Wade Institute of Entrepreneurship, üniversitenin yatılı kolejlerinden biri olan Ormond College bünyesinde yer almaktadır.

Melbourne Üniversitesi Fiyatları

Melbourne Üniversitesi fiyatları fakülte ve bölümlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Aynı zamanda Avustralya vatandaşı olan öğrenciler ile uluslararası öğrenciler için farklı yıllık ücretler belirlenmiştir. Avustralya vatandaşları için eğitim ücretleri ortalama 10 bin Avustralya Dolarıdır. Uluslararası öğrenciler için Melbourne Üniversitesi fiyatları 35 ila 40 bin Avustralya Doları arasında değişiklik göstermektedir.

Melbourne Üniversitesi Kabul Şartları

University of Melbourne eğitim gereksinimleri nelerdir? Başvuru ve kabul süreci nasıl ilerlemektedir? Melbourne Üniversitesi kabul şartları arasında akademik başarı ve dil yeterliliğinin önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Melbourne Üniversitesi’nde lisans eğitimi genellikle 3 yıl sürmektedir. Lisansüstü eğitim süresi ise 1 – 2 yılı kapsamaktadır. Melbourne Üniversitesi’nin eğitim dili İngilizce olarak bilinmektedir. Bu nedenle öğrencilerin dil yeterliliklerini belgelendirmesi istenmektedir. Bu anlamda IELTS, TOEFL ve Pearson Testi kabul edilmektedir.

Melbourne Üniversitesi kabul şartları arasında bir diğer önemli nokta akademik başarıdır. Öğrencilerin not ortalaması bu aşamada dikkate alınmaktadır. Ek olarak uluslararası öğrenciler için AP, IB gibi diploma programları avantaj sağlamaktadır. Tüm bunlara ek olarak niyet mektubu, referans mektupları, özgeçmiş gibi belgeler talep edilmektedir. Sanat alanında eğitim alacak öğrencilerin üniversiteye portfolyolarını sunmaları gerekmektedir.

University of Melbourne hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitim ve üniversitelere dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.