Üniversite Sınavı Bitti: Sırada Ne Var?

2018 yılı itibariyle üniversiteye girişte yeni bir sınav sistemine geçildi. Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) adlı iki oturumdan oluşan sınavlar 30 Haziran ve 1 Temmuz tarihlerinde uygulandı. Bütün yıl sınava hazırlanan gençler, sınavda en yüksek puanı almak için büyük emek harcadı.

Sonuçlar ve tercihler ne zaman?

1 Temmuz akşamı soru kitapçıklarını ve cevap anahtarlarını adayların erişimine açan ÖSYM, sınav sonuçlarının 31 Temmuz’da açıklanacağını duyurdu. Üniversite programları ve kontenjanlarını içeren kılavuz ise Temmuz’un ilk haftası ÖSYM’nin resmi sitesinde yayımlanacak.

Tercihlerin tam olarak hangi tarihte başlayacağı henüz açıklanmış değil. Tercihler dijital ortamda, adayların ÖSYM hesapları üzerinden yapılacak. TYT’den 150 üzeri puan alan adaylar TYT ile öğrenci alan bölümlere; TYT’den 150 ve ilgili sayısal, sözel, eşit ağırlık veya dil puanlarından 180 üzeri alan adaylar bu puan türleriyle öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek.

universite-sinavi

Tercih yaparken nelere dikkat etmeli?

Üniversite tercihi yapan adayların ilk değerlendirmesi gereken nokta kendi yetenekleri ve istekleri doğrultusunda seçimler yapmak. Maddi ve manevi beklentileri en uygun şekilde eşleştirebilmek çok önemli. Gençler, geleceğini şekillendirmekte kritik rol oynayacak bu seçimde gerçekten sevdiği bir bölüme yönelmeli.

Taban puan, bir bölüme yerleşip yerleşememe ihtimalini kestirebilmek için doğru bir ölçüt değil. Sınavın zorluğu yıldan yıla değiştiğine göre puanlar her yıl için farklı bir şey ifade ediyor. Sıralamaya bakmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Bunun yanında değişen kontenjanlar, sıralamanın yıl içindeki trendi, aynı bölümün başka okullarda açılıp kapanma durumu gibi faktörleri araştırmak en doğru fikri verecektir.

Tercih listesine yazılacak programları puanı en yüksek olandan en düşük olana doğru sıralamak yaygın bir yöntem. Ancak adaylar kendini bunu izlemek zorunda hissetmemeli. Daha yüksek puanlı bölüme girmek her zaman için daha iyidir diye bir kaide yok. Okulun ve bölümün kalitesi, lokasyon ve diğer çevresel faktörler üzerine düşünülmeli.

Buna göre adaylar en çok istedikleri ve girme ihtimalleri en yüksek olan bölümleri stratejik bir şekilde sıralamalı. İlk yerleştirmedeki durumundan memnun olmayan adaylar, kayıt sürecinden sonra ÖSYM tarafından bildirilecek boş kontenjanları takip etmeli.

Share this post

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aba Yurtdışı Eğitim Danışmanlık bültenine abone olduğunuzda yurtdışında lisans eğitimi, master, doktora eğitimi, dil ve yaz okulları ile ilgili makaleler mail adresinize gelir. Hemen kayıt olun.

Aboneliğiniz başladı!