fbpx
Ana sayfa » Yurtdışı Eğitim » Üniversite Eğitimi ve Karar Süreci

Üniversite Eğitimi ve Karar Süreci

Üniversite eğitimi öğrenciler açısından çok hassas bir konu. Üniversiteler; öğrencilerin hem mesleki hem de kişisel gelişimlerini sürdüreceği alanlar. Üniversite dönemi;…

11 Haziran 2020

universite-egitimi-ve-karar-sureci

Üniversite eğitimi öğrenciler açısından çok hassas bir konu. Üniversiteler; öğrencilerin hem mesleki hem de kişisel gelişimlerini sürdüreceği alanlar. Üniversite dönemi; kişinin ilgi alanları doğrultusunda becerilerini geliştirdiği, sosyal ilişkilerinin güçlendirdiği ve geleceğini şekillendirdiği bir dönem olması sebebiyle hayati öneme sahip. Bu nedenle; öğrencilerin üniversite tercihini doğru yapması ve bu tercihe doğru zamanda karar vermesi çok büyük önem taşıyor. ABA Yurt Dışı Eğitim olarak, bu yazımızda, “üniversite eğitimine dair kararlar ne zaman verilmeli?” ve “karar sürecinde nelere dikkat edilmeli?”, “üniversite seçimi nasıl yapılmalı?” gibi soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Üniversite Eğitimi: Alan Seçimi ve Not Ortalaması

Öğrencilerin mümkünse, lisenin ilk yılından yani 9. sınıftan itibaren üniversite eğitimi hakkında kararları almaya başlaması gerekiyor. Lise 1. sınıftan itibaren alan seçiminden başlayarak alan seçiminden başlayarak karar sürecine girilmesi önem taşıyor. Öğrencinin fen ya da sosyal alanlardan hangisine yönelmek istediği ve bu doğrultuda hangi meslekleri seçebileceği gibi konuları lisenin ilk yılından itibaren araştırmaya başlaması başvuru süreçlerinde büyük avantaj sağlıyor. İstenilen mesleğe karar verildikten sonra ise atılması gereken birçok adım var. Bazı öğrenciler lisenin ilk yıllarında not ortalamasını dikkate almayabiliyor. Ancak bu durum; sonraki süreçte üniversite seçimi hususunu olumsuz anlamda etkiliyor. Bu yüzden lisenin ilk döneminden son dönemine kadar not ortalamasını belli bir seviyenin üzerinde tutmanın öğrencinin yararına olacağını unutmamak gerekiyor.

Üniversite Seçiminde Dil Yeterliliğinin Önemi

Hem Türkiye’de hem de yurt dışında dil yeterliliği büyük önem taşıyor. Bu yüzden IELTS ve TOEFL sınavları için ne zaman ve ne şekilde hazırlanılacağına karar vermek gerekiyor. Buna ek olarak; öğrencileri bekleyen SAT, ACT, YKS gibi sınavlar da var. Öğrencilerin bu sınavlardan hangisine girmesi ve ne kadar puan elde etmeleri gerektiği de üniversite tercihine karar verdikten sonra atılacak adımlar arasında yer alıyor.

Doğru Zamanlama

Tüm bunlara göz önüne alındığında öğrencinin 9. sınıftan itibaren üniversite eğitimine dair kararları almaya başlaması gerektiği açıkça görülüyor. Hatta mümkünse 8. sınıfta hedeflerin konulması ve lise tercihinin de bu doğrultuda yapılması öğrencilerin yararına. Elbette, öğrencinin üniversite seçimine 11. ya da 12. sınıfta karar vermesi her şey için geç kalındığı anlamına gelmiyor. Profesyonel bir destek ve sıkı bir çalışmayla iyi bir üniversiteye yerleşmek yine de mümkün olabiliyor.

Bizler, ABA Yurt Dışı Eğitim ailesi olarak; üniversite seçiminin önemi ve sürecin hassasiyeti sebebiyle öğrencilerin ailelerinden ve uzmanlardan yardım almasını öneriyoruz. Çünkü bu süreçte; stratejik yetenek yönetimi ile üniversite eğitiminde doğru adımların atılması gerekiyor. Konuyla ilgili sorularınız, detaylı bilgi ve destek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

3 + 6 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest