fbpx
Ana sayfa » Blog » Üniversite Eğitimine Dair Kararlar Ne Zaman Verilmeli?

Üniversite Eğitimine Dair Kararlar Ne Zaman Verilmeli?

Üniversite eğitimine dair karar vermek için 12. sınıfı beklememekte fayda var. Ailelerin de desteğiyle gençlere, becerilerini ve ilgi alanlarını 9.…

12 Kasım 2017

üniversite seçimi

Üniversite eğitimine dair karar vermek için 12. sınıfı beklememekte fayda var. Ailelerin de desteğiyle gençlere, becerilerini ve ilgi alanlarını 9. sınıftan itibaren araştırmaya başlamalarını öneriyoruz. Başlangıç olarak hangi alanda eğitim almak ve çalışmak istediğinizi belirlemek yolun devamında büyük kolaylık sağlıyor. Hangi mesleği yapmak istediğinizi karar verdikten sonra, en iyi eğitimi almak için adımları hızla atmak gerekiyor.

Bunların başında en önemli konu not ortalaması. Öğrenciler özellikle lisenin ilk yıllarında not ortalamasını ihmal edebiliyor. Not ortalamanızı yüksek tutmak için elinizden geleni yapmanın yanı sıra okulunuzun sunduğu imkanlardan yararlanarak ya da dışarıdan alacağınız dersleri araştırarak kendinizi maksimum düzeyde geliştirin. Bu anlamda IB ve AP, mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken fırsatlar olarak karşımıza çıkıyor. 

Hangi sınavlara gireceksiniz?

Bir sonraki adım ise İngilizce yeterliliğinizi belgelemek. Bunun için IELTS veya TOEFL sınavlarından hangisine girmeniz gerektiğini öğrenmek için blogumuzdaki diğer yazılara göz atabilirsiniz. Sınav demişken, akademik bilgilerinizi belgelemek için de SAT, ACT, YGS sınavları gerekiyor. Bu sınavlara nasıl hazırlanacağınıza ve en önemlisi hangisine gireceğinizi erkenden belirlerseniz hazırlanmak için o kadar çok vaktiniz olur.

Eğer çoktan 11. ya da 12. sınıfa gelmişseniz, paniğe kapılmayın. Henüz geç değil, çünkü sıkı bir hazırlıkla ilk yılınızda Türkiye’de ya da yurtdışında istediğiz üniversiteye girebilirsiniz. Yalnızca daha programlı hazırlanmaya ve profesyonel bir destek almaya daha çok ihtiyaç duyabilirsiniz. Diğer taraftan 8. ya da 9. sınıfta başlayan hazırlık proaktif bir adım olarak istediğiniz okula kabul edilmenizi neredeyse garanti eder!

Karar vermeden önce: Stratejik Yetenek Yönetimi

Hangi üniversitede ve hangi alanda çalışacağına karar verme aşamasında olan bir öğrencinin stratejik yetenek yönetiminin mutlaka yapılması gerekiyor. Böylece doğru üniversiteyi seçilebilir ve kabul almak için gerekli olan kriterlere ulaşmak için önemli bir fırsat yakalayabilirsiniz. Gerektiğinde burs imkanlarını da göz önünde bulundurarak başvurularınızı en iyi şekilde yönetmek için kendinizi tanımanız şart.

Kendinizi tanıyarak yani zayıf ve güçlü yanlarınızın farkında olarak ihtiyaçlarınızı ve isteklerinizi belirlemek en iyi hazırlık sürecini geçirmenizi sağlıyor. Çünkü zayıf yönlerinizi erkenden güçlendirmeye başladığınızda artık sorun edeceğiniz çok az şey kalacak!

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

7 + 6 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest