fbpx

Yurtdışında Üniversite Başvurusu Yapacaklara SAT Zorunlu Mu?

Standardized Aptitude Test (SAT) Amerika’daki bir kolej veya üniversiteye başvuran adayların akademik yetkinliklerini kanıtlamaları adına girmeleri gereken bir sınav. Her üniversite için SAT sınavı zorunlu mu? Değil ancak zorunlu olmasa da Princeton, Harvard, Yale, Stanford ve daha yüzlerce üniversiteye başvuruda SAT skorunuz değerlendiriliyor. Bu sebeple başvuru yapacağınız okul için SAT’ın zorunlu olup olmadığını önceden iyice araştırmanızda fayda var.

Öte yandan SAT, sadece ABD’de değil Kanada, Avustralya ve daha birçok ülkede de üniversite başvurularında değerlendiriliyor. Tüm dünyada akademik geçerliliğe sahip bir sınav olarak kabul edilen SAT sınavına kimler girebilir sorusunun cevabı ise lise son sınıf öğrencileri veya yeni mezunlardır. 

SAT Neden Önemlidir?

Çoktan seçmeli ve yazılı bölümleri olan SAT sınavı, üniversiteye akademik düzeyde hazır olup olmadığınızı gösteren bir sınavdır. Bu sebeple üniversitelerce yapılan öğrenci kabullerinde bilinçli ve doğru değerlendirmeler yapılmasını sağlar. Ayrıca sayısal ve sözelden birçok sorunun sorulduğu SAT ile hangi alanlara yatkın olduğunuzu saptayıp bölüm ve üniversite tercihinizi ona göre yapabilirsiniz. 

SAT İçeriği Nasıldır?

Sınav, SAT1 (Reasoning Test) ve SAT2 (Subject Test) olmak üzere iki kategoriden oluşuyor.  SAT1’de sayısal ve sözel bilginiz matematik, tarih ve bilim alanlarından soruların geldiği testler ile ölçülüyor. SAT2 ise edebiyat, tarih, fen, matematik ve dil alanlarından yapılıyor. Ayrıca bir de opsiyonel olan essay bölümü mevcut.

2016 yılında sınavın içeriğinde birtakım değişiklikler yapıldı.  Yeni SAT içeriğinde sınav süresi kısaldı, şık sayısı 4’e düşürüldü ve sınav dijital ortamda da yapılmaya başlanıldı. Ayrıca yeni formatla birlikte yanlış cevaplar doğruları götürmeyip yazma bölümünün puanı da genel skora dahil edilmiyor. Sınav 1600 puan üzerinden değerlendiriliyor. 

SAT1 skoru tüm okullar ve bölümlerde zorunlu olup SAT2 isteğe bağlı girilen bir sınavdır. Bu nedenle başvuracağınız okulun SAT2 puanınızı isteyip istemediğini önceden öğrenmeniz gerekiyor. 

SAT Neyi Ölçer?

Sınavın amacı öğrencilerin lise hayatlarının sonuna dek öğrendikleri bilgileri değerlendirerek onların akademik yeterliliklerini ölçmektir. SAT’ın tüm test ve yazma kategorilerinde pasajlar arasındaki geçişlerini anlayabilme durumunuz, analiz ve kavrama yeteneğiniz, sayısal becerileriniz ile İngilizce seviyeniz tespit edilmeye çalışılır. 

SAT1 üniversitede mühendislik, işletme, ekonomi, matematik, fen bilimleri, tıp ve mimarlık gibi sayısal bir alan isteyenlerin yetkinliklerini ölçer. SAT2 ise tarih, coğrafya, sanat ve iletişim gibi sosyal ve beşerî alanlarda eğitim almak isteyen öğrencilerin değerlendirildiği sınavdır. 

Burs Kazanmak ve AP İçin SAT

Başvuru için SAT’ın zorunlu olmadığı üniversitelerde bile fazladan göndereceğiniz SAT skorunuz diğer adaylar arasında öne çıkmanızı sağlayabilir. SAT sınavı burs almak için de gerekli çünkü birçok üniversite öğrencilerine SAT puanlarına göre destek sağlıyor. 

Ayrıca SAT skorunuzun baz alındığı AP Potential programı ile size hangi AP sınavlarının uygun olduğunun ölçümü de yapılabiliyor. Bu sayede AP ders ve sınavlarındaki başarı potansiyeliniz de artırılabiliyor.  

Kaynaklar

Share this post

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aba Yurtdışı Eğitim Danışmanlık bültenine abone olduğunuzda yurtdışında lisans eğitimi, master, doktora eğitimi, dil ve yaz okulları ile ilgili makaleler mail adresinize gelir. Hemen kayıt olun.

Aboneliğiniz başladı!

WhatsApp Hızlı Randevu!