Blog

Yurtdışında Üniversite Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Üniversite eğitimi kariyeriniz için atacağınız en önemli adımlardan biri olarak karşınızda. Akademik ve profesyonel hedeflerinize ulaşmak için sizin için en doğru seçimi yapmanız gerekiyor. Okuduğunuz bölüm kadar eğitim aldığınız üniversite de büyük önem taşıyor.

Yurtdışında eğitim almaya karar verdiyseniz, seçenekleriniz daha da artıyor ve seçim yapmak daha da zor bir hale gelebiliyor. Peki, yurtdışında üniversite seçerken nelere dikkat etmelisiniz? En popüler okullar mı yoksa küçük şehirlerdeki okullar mı size göre? Gelin, birlikte bakalım.

Hangi ülkede eğitim almak sizi mutlu edecek?

Dünyanın her yerinde kaliteli eğitim veren ve sizi kariyer hedefinize yaklaştıracak üniversiteler var. Yine de “o piti piti” yaparak ülke seçmektense en az 3 – 4 yılınızı geçireceğiniz ülkeyi seçerken biraz daha dikkatli olmakta fayda var. Gideceğiniz ülkeyi seçerken yaşam şartları, çalışma olasılıkları, öğrencilere sunulan imkanlar, iklim koşulları, kültürel farklar gibi pek çok şeyi göz önünde bulundurmalısınız.

Nasıl bir şehirde yaşamak istersiniz?

Yurtdışında eğitim alırken yaşadığınız şehir büyük önem taşıyor. Eğitim aldığınız süre boyunca yaşayacağınız şehri belirlerken kişisel tercihlerinizi ve koşullarınızı göz önünde bulundurun. Örneğin, her şehirde farklı kira ücretleri olabilir. Diğer taraftan bazı şehirlerde her yere bisikletle ulaşabilirken bazılarında dünyanın en büyük konserlerine ve sergilerine katılma şansınız vardır. Hangisi daha çok ilginizi çekiyor, buna karar verin.

İstediğiniz bölümü göz önünde bulundurun

Tercih edeceğiniz üniversitenin dünyanın en çok istenen üniversite olması ya da muhteşem bir bahçesi olması gerekmiyor. Elbette, bu özellikler başlangıçta motive edici olabilir. Ancak üniversite tercihi yaparken kariyer hedeflerinize ulaşmanız için size yardımcı olacak seçenekleri belirlemeniz gerekiyor. İlgilendiğiniz alanda en yetkin üniversiteleri araştırın. Tercih ettiğiniz ülke ve şehirlere odaklanın. Birden fazla kampüse yayılmış olan üniversitelerde tercih edeceğiniz bölümün hangi kampüste olduğunu öğrenin. Mezunların neler yaptığına bir göz atın.

YÖK denkliği olmasına dikkat edin

Yurtdışında eğitim aldığınız süre boyunca Türkiye’deki uygulamalardan pek fazla etkilenmeyeceksiniz. Hatta belki, mezun olduktan sonra da yurtdışında yaşamayı ve çalışmayı planlıyorsunuz. Ancak, bu planınızı sonsuza kadar sürdürmek istemeyebilirsiniz. Günün birinde Türkiye’ye geldiğiniz zaman diploma denkliği yaşamayacağınızdan emin olun. Bunun için tek yapmanız gereken YÖK tarafından tanınan bir okul seçmek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir