fbpx
Ana sayfa » Blog » 10 Soruda SAT Reasoning 

10 Soruda SAT Reasoning 

   1- SAT Reasoning nedir? SAT Reasoning SAT I ve SAT II olarak ikiye ayrılan Schloastic Aptitute Test’lerinin birinci aşamasıdır.…

7 Kasım 2018

10 Soruda SAT Reasoning 

 

 1- SAT Reasoning nedir?

SAT Reasoning SAT I ve SAT II olarak ikiye ayrılan Schloastic Aptitute Test’lerinin birinci aşamasıdır. SAT I sınavı Reading (Okuma), Math (Matematik), Writing (Yazma) adında 3 bölümden oluşur.

2- Kimler SAT sınavına girmeli?

SAT testi yurt dışında okumak isteyen Türkiye vatandaşları ve Türkiye’de okumak isteyen yabancı vatandaşların üniversiteye giriş biletidir. Türkiye’deki öğrenciler yılda 6 kez düzenlenen sınavlardan herhangi birine girebilir.

3- En zor bölüm hangisi?

Okuma, yazma ve matematik bölümlerinden oluşan sınavın zorluğu öğrencinin bilgi ve becerilerine göre değişir. Ancak Türkiye için konuşmak gerekirse; matematik dalı en başarılı, İngilizce dalı ise nispeten daha başarısız ortalamalara sahiptir. Anadili İngilizce olmayan pek çok ülkenin öğrencileri de benzer şekilde reading kısmında zorlanmaktadır.

4- Üniversite başvurularında SAT Reasoning yeterli mi?

Her üniversite öğrenci kabulü için farklı koşullar öne sürebilir. Ancak genel resme bakıldığında yurt dışındaki üniversitelerin büyük çoğunluğunun Schloastic Aptitute Test Reasoning sonuçlarını başvuru kriteri olarak kabul ettiği görülecektir. SAT Subject, öğrencinin belirli konulardaki bilgisini ölçmeye yaradığı için seçkin üniversitelerin başvurularında faydalı olacaktır ancak SAT Reasoning çok daha fazla sayıda üniversitenin kapısını açabilir.

5- SAT Reasoning geçerlilik süresi ne kadar?

Adaylar sınav sonuçlarının 2 yıl boyunca yapacakları üniversite başvurularında kullanabilirler. Sınav sonucunun üzerinden iki yıldan fazla süre geçmiş olan adaylar ise SAT Reasoning sınavına tekrar girmek durumundadırlar.

6- Sınava yurt dışında mı giriliyor?

SAT sınavına hem Türkiye’de hem yurt dışında girmek mümkün.  Türkiye’de yaşayan öğrenciler burada bulunan sınav merkezlerinde iki ayda bir yapılan sınavlara girebilirler.

7- SAT Reasoning sınavı ne tarz sorular içerir?

Sat Reasoning testinde;   Problem çözme, veri analizi, cebir, gelişmiş matematik, okuma, Yazma ve dil testi alanlaından sorular yer alır.

8- Sınava nasıl başvurabilirim?

Türkiye’deki anlaşmalı sınav merkezlerinden ve yurt dışı eğitim danışmanlık kurumlarından başvuru konusunda destek alabilirsiniz. Aynı zamanda https://collegereadiness.collegeboard.org/sat adresi de online kayıt yapmanıza olanak sağlar.

9- SAT sınavında yanlış doğruyu götürüyor mu?

Sınavda yanlış doğruyu götürmez. SAT sınavı dört şıklı sorulardan oluşur ve ekstra essay (kompozisyon) bölümü de içerir. Essay bölümü zorunlu olmamakla birlikte pek çok üniversitenin aradığı kriterlerden biridir. 

10- SAT sınavı için gerekli İngilizce seviyesi hangisi?

Sınavın tamamı İngilizce sorulardan oluştuğu için İngilizce seviyesi ne kadar iyi olursa öğrencinin yüksek puan alma şansı da o kadar artar. En az Upper-intermediate seviyesindeki öğrencilerin bu sınavda başarılı olacağını söyleyebiliriz.

Kaynak:

https://blog.prepscholar.com/the-most-selective-colleges-in-the-us 

https://collegereadiness.collegeboard.org/sat

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

5 + 8 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest