fbpx
Ana sayfa » SAT » Sat Sinavi Reading Testi: Double Questions

Sat Sinavi Reading Testi: Double Questions

Sat sinavi reading bölümündeki soruların dikkatli bir şekilde çözülmesi önemlidir. Sınavdan yüksek puan almak ve iyi bir üniversiteye yerleşmek isteyen…

4 Eylül 2020

sat-sinavi-reading-testi-double-questions

Sat sinavi reading bölümündeki soruların dikkatli bir şekilde çözülmesi önemlidir. Sınavdan yüksek puan almak ve iyi bir üniversiteye yerleşmek isteyen öğrencilerin reading bölümünden yeterli doğru sayısına sahip olmaları gerekmektedir. Reading bölümünde birbirinden farklı soru tipleri bulunmaktadır. Soru tiplerini tanımak için sınav öncesinde bolca reading soru pratiği yapılmalıdır. Reading bölümündeki soruları rahat bir şekilde cevaplayabilmek için kelime bilgisinin de yeterli düzeyde olması gerekmektedir.

Okuma testi sorularında metinin tamamından ya da bir kısmından anlam çıkarmaya yönelik sorular bulunduğu gibi, bazı kelimelerin eş anlamlarının sorulduğu soru tipleri de bulunmaktadır. Reading bölümünde yer alan bir başka soru çeşidi de double questionslardır. Bu sorularda, bir önceki soruya bağlantı verilerek yeni bir soru yöneltmektedir. Bu nedenle bu soru tipi ile karşılaşıldığında önceki sorunun dikkate alınması gerekmektedir.

Sat Sinavi Double Questions Nedir?

Sat sinavi reading bölümünde yer alan double questionsları double passages ile karıştırmamak gerekir. Okuma bölümünde sorulan soruların bir önceki soru ile ilişkisi bulunuyorsa bu sorular double questions olmaktadır. Hatta bu soru tiplerinde iki soru birlikte çözülebilmektedir. Bu soru tiplerinde tek bir soru iki farklı soruya bölünmüş durumdadır. SAT sınavı reading kısmının neredeyse tamamı ikili sorulardan meydana gelmektedir. SAT reading ikili sorularda, sorular arasında bağlantı olduğuna dair kelimeler bulunur. Bu kelimeler sorular arasındaki bağlantıyı göstererek sorunun muhatabına yol göstermektedir. Bu kelimeleri, ikili soruların varlığına bir kanıt olarak görmek mümkündür.

Double Questions Çözerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sat okuma testi sorularında soru kalıplarında yer alan bağlantılara azami ölçüde dikkat etmek gerekmektedir. Bağlantıları anlamak için kanıt sayılan kelimelere odaklanmak gerekmektedir. İkili sorularda dikkat edilmesi gereken bir başka husus da soruların farklı sayfalarda yer alabileceğidir. İkili sorulardan biri, bir önceki sayfada yer alıyorsa burada öğrencinin kısa süreli hafızası da ölçülmektedir. Sat sınav sırasında öğrencinin pek çok yeterliliğinin de bu tarz taktiklerle ölçüldüğü unutulmamalıdır. Okuma bölümünde yer alan sorulardan bazıları tablo ve grafiklerle birlikte sorulabilir. Bu düşünce ile toplam 52 soruya öğrenci tarafından cevap verilmesi beklenmektedir. Okuma bölümünde yer alan sorular içerik olarak; tarih, sosyal bilimler ve diğer bilim alanlarından oluşabilmektedir. Sat sinavi ilgi çekici konularla anlama ve yorum yapmak yeteneğini ölçmektedir.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

5 + 15 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest