fbpx
Ana sayfa » Blog » Oxford Üniversitesi’ne Nasıl Kabul Alınır?

Oxford Üniversitesi’ne Nasıl Kabul Alınır?

Oxford Üniversitesi’nde eğitim almak her öğrencinin hayalini süsler. Harry Potter filminden fırlamış Anglo-sakson mimarisi kütüphanesi ile çalışma salonları dünyanın dört…

27 Ağustos 2018

Oxford Üniversitesi’nde eğitim almak her öğrencinin hayalini süsler. Harry Potter filminden fırlamış Anglo-sakson mimarisi kütüphanesi ile çalışma salonları dünyanın dört bir yanından öğrencileri cezbeder.

Oxford Üniversitesi dünyanın en köklü ve prestijli kurumlarından birisidir. QS 2018 Dünya Üniversiteler Sıralamasında 6.sırada yer alan Oxford Üniversitesi Richard Dawkins, Stephen Hawking, Tim Berners Lee (World wide web’in yaratıcısı) Oscar Wilde, J.R.R Tolkien gibi bilim ve sanat dünyasının önemli isimleri yanı sıra David Cameron, Margaret Thatcher, Theresa May, Indira Gandhi gibi önemli siyasi figürleri de yetiştirmiştir. (1)

Dünyada en çok talep edilen üniversitelerden biri olduğu için öğrenciler oldukça zorlu mülakat süreçlerinden geçip kabul almak zorundadır. Bu mülakatlarda öğrencilerin eleştirel ve analitik düşünebilme yetileri sorgulanıp farklılarını ortaya koyması gerekir. 2017 yılında 19 binden fazla öğrenci lisans için, 26 bin kişi de yüksek lisans/master başvurusu yapmıştır. Mülakatların sonucunda her sene 3200 lisans öğrencisi, 5400 yüksek lisans öğrencisi kabul alır. (2)

Lisans ve Yüksek Lisans Başvuru Süreçleri

1-) Kabul Alma Testi 

Lisans öğrencisi olabilmek için dört farklı aşamayı başarıyla geçmek gerekmektedir. İlk olarak adaylar kabul alma testlerine tâbi tutulurlar. Bu testlerde zor soruları nasıl çözdükleri incelenir. Adayın geçmişi fark etmeksizin her aday bu testleri yapmak zorundadır.

2-) UCAS Başvurusu

İlk testi geçen adayların İngiltere merkezi öğrenci yerleştirme sistemi olan UCAS’a kaydolması gerekmektedir. UCAS başvurusunda kişisel bilgiler, eğitim geçmişi ve alınan sertifikalar, niyet mektubu, referans mektupları sisteme eklenmelidir. Ayrıca başvuruyu tamamlamak için başvuru ücretini yatırmak gerekir.  

3-) Mülakatlar

Oxford’a kabul alma sürecinde en can alıcı nokta bu aşamadır. Genel olarak herkesin gözünü korkutsa da bu mülakatlar diğer seçkin üniversitelerin mülakatlarından farksızdır. Mülakatlar adayların akademik becerilerini daha da önemlisi akademik potansiyellerini ölçmek için hazırlanmıştır. Profesörler çalışılmak istenilen alanla ilgili adayların motivasyonunu ve azmini ölçmeyi amaçlar. Mülakatlar değerlendirilirken adayların geçmişi, görünüşü ve kökeni değil bağımsız bir şekilde düşünebilme yetilerine ve müfredat dışı karşılaşabilecekleri yeni fikirlere adaptasyon becerilerine bakılır. (3)

4-) Karar Aşaması

Karar aşaması mülakatın, kabul alma testlerinin, niyet mektubunun ve akademik referansların kümülatif bir şekilde değerlendirilmesiyle başlar. Eğer gerekli şartları tamamlamadıysa adaylar “koşullu” kabul alabilir. Bu şartlarda kabul alan kişinin gerekli şartları tamamlanması beklenebilir. Ayrıca ana dili İngilizce olmayan her öğrenciden İngilizce yeterlilik belgelerini teslim etmeleri beklenir. IELTS: 7.0 veya TOEFL 110(Yazma: 24) puanları kabul almanın minimum koşullularıdır. (4)

Oxford Üniversitesi’ne başvuru süreci zamana yayılır. Adayların bir önceki yarı yıldan itibaren süreçleri internet sitesi üzerinden takip etmesi gerekir. Hem üniversitede başvurulacak programa hem de merkez yerleştirme kurumu olan UCAS’a başvuru ücretleri yatırılması gereklidir. Ayrıca uluslararası öğrenciler mülakatlara gelmek zorunlu olduğu için İngiltere’ye geliş-gidişlerini, vize ücretlerini de düşünmelidir. Bu uzun süreçler sonucunda Oxford’a kabul almanın mutluluğu tüm zorlukları unutturacaktır.

Kaynakça:

1-) https://www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/2018

2-) https://www.ox.ac.uk/about/facts-and-figures/admissions-statistics?wssl=1

3-) https://www.ox.ac.uk/admissions/undergraduate/applying-to-oxford/interviews?wssl=1

4-) https://www.ox.ac.uk/admissions/undergraduate/international-students/english-language-requirements?wssl=1

Anahtar kelimeler: İngiltere’de Üniversite, Oxford, lisans/yüksek lisans, kabul alma, niyet mektubu

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

6 + 13 =

Whatsapp

Sor
Ara
Menu
AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest