Trinity College Dublin, İrlanda’nın başkenti Dublin’de bulunan bir araştırma üniversitesi olarak bilinmektedir. Dublin Üniversitesi’nin tek kurucu koleji olma özelliği taşımaktadır. Kolej, 1592’de Kraliçe I. Elizabeth tarafından kurulmuştur. İngiltere ve İrlanda’nın yedi eski üniversitesinden biri olarak tanınmaktadır. İrlanda’nın hala varlığını sürdüren en eski üniversitesidir.

Trinity College, Avrupa‘nın en seçkin üniversitelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Hem lisans hem de lisansüstü düzeyde derece ve diploma dersleri sunan 23 okuldan oluşmaktadır. Kolej özellikle Hukuk, Edebiyat ve Beşeri Bilimler alanlarında dikkat çekmektedir. Bunun yanı sıra; Nanoteknoloji, Bilgi Teknolojisi, İmmünoloji, Matematik, Mühendislik, Psikoloji, Politika alanlarında kapsamlı araştırmalar yürütmektedir. Bu araştırmalar ile Trinity College Dublin, dünya çapında adından söz ettirmektedir.

Trinity College, tarihi boyunca birçok şair, yazar, düşünür, politikacı ve bilim insanına ev sahipliği yapmıştır. Oscar Wilde, Jonathan Swift, Bram Stoker, William Trevor, Oliver Goldsmith ve William Congreve bu isimlerden bazıları olarak sıralanmaktadır. Nobel Ödüllü Samuel Beckett, Ernest Walton, Mairead Maguire ve William Cecil Campbell da bu isimler arasında yer almaktadır. Mary McAleese, Douglas Hyde ve Mary Robinson, George Berkeley ve Edmund Burke gibi filozoflar okulun mezunlarındandır. Politikacı David Norris ve matematikçi William Rowan Hamilton da önemli mezunlar arasında bulunmaktadır. Kolej, QS 2022 sıralamasına göre İrlanda’nın en iyi yükseköğrenim kurumu olarak kabul edilmektedir. Dünyada ise 101. sırada yer almaktadır.

Kurulduğu Günden Bugüne Trinity College Dublin

Trinity College, kurulduğu dönemde ve tarihinin büyük bir bölümünde bir Protestan Üniversitesi olarak hizmet vermiştir. Katolikler 1793 yılından itibaren koleje kabul edilmeye başlamıştır. Ancak; buna rağmen akademik kadro ve burslarla ilgili Katoliklere yönelik kısıtlamalar bulunduğu bilinmektedir. Koleje kabul, burs ve akademik kadrolara ilişkin tüm kısıtlamalar 1873’te bir parlamento yasası ile kaldırılmıştır. Kadınların koleje kabul edilmesi ise ilk olarak 1904 yılında gerçekleşmiştir. 1925 yılında kolej bünyesinde bir Ticaret Okulu kurulmuştur. 1934 yılında Sosyal Bilgiler Okulu kurulmuş ve aynı yıl kolejin ilk kadın profesörü göreve başlamıştır.

1962 yılında, Ticaret Okulu ve Sosyal Bilimler Okulu birleşerek İşletme ve Sosyal Bilimler Okulu’nu oluşturmuştur. 1969 yılında Trinity College Dublin bünyesindeki çeşitli okullar ve bölümlerin, fakülteler halinde gruplandırılmasına karar verilmiştir. 1977 yılında ise Eczacılık Fakültesi kurulmuştur. Okulun öğrenci sayısında 1980’lerde başlayan keskin bir artış görülmüştür. Bu artış 1990’lı yıllarda da devam etmiştir. Okulun öğrenci nüfusunda günümüzde 20 binin üzerindedir.

Trinity College bugün Dublin’in merkezinde yer almaktadır. Yaşadığımız yüzyılın başında, kolej hem müfredatlar, hem yönetim anlamında köklü bir yapılanmaya gitmiştir. 2005 yılında adını William Rowan Hamilton’dan alan Hamilton Matematik Enstitüsü kurulmuştur. Enstitü, İrlanda matematiğinin uluslararası profilini geliştirmeyi, matematik konusunda kamuoyunu bilinçlendirmeyi amaçlamaktadır. Atölye çalışmaları ve konferanslar aracılığıyla yerel matematiksel araştırmaları desteklemeyi hedeflemektedir.

Trinity College Dublin Kampüsü ve Mimarisi

Trinity College, başkentin merkezindeki konumuna rağmen sakin atmosferini korumaktadır. Bu, büyük ölçüde, ana binaları içeriye bakan ve büyük dörtgenler şeklinde düzenlenmiş olan tasarımıyla ilişkilidir. Kampüs içerisinde eski mimari eserlerin yanı sıra; modern tasarıma sahip binalar da yer almaktadır. Kolejin ana girişi College Green’de bulunmaktadır. Kolej arazisi Nassau ve Pearse Sokakları ile çevrilidir ve 47 dönümlük bir alanı kapsamaktadır. Kampüs, bir kriket ve ragbi sahası olan College Park tarafından ikiye bölünmüştür.

Kampüsün batı yakasında Çan Kulesi, Şapel, Mezunlar Anıtı, Müze Binası gibi birçok yapı bulunmaktadır. Trinity College Dublin kampüsü içerisinde, Douglas Hyde Gallery, Samuel Beckett Tiyatrosu gibi binalar da yer almaktadır. Samuel Beckett Tiyatrosu yıl boyunca ulusal ve uluslararası performanslara ev sahipliği yapmaktadır. Dublin Uluslararası Tiyatro Festivali, Dublin Dans Festivali ve The Fringe Festivali burada düzenlenmektedir. Akademik dönem boyunca drama öğrencileri ve personeli için bir öğretim ve performans alanı olarak kullanılmaktadır.  Okulun doğu yakasında ise, modern mimarisiyle dikkat çeken bilim binaları ve araştırma merkezleri bulunmaktadır.

Kolejin, ayrıca Dame Caddesi’nde Siyaset ve Sosyoloji Bölümleri bulunmaktadır. St. James’s Hastanesi ve Tallaght Üniversite Hastanesi’nde bulunan Sağlık Bilimleri Fakültesi binalarına ev sahipliği yapmaktadır. Trinity College Dublin, şehrin her yerine yayılmış bir dizi bina ve tesisi bünyesinde barındırmaktadır. St James Hastanesi’ndeki Trinity Merkezi, ek öğretim odalarını içermektedir. Moleküler Tıp Enstitüsü ve John Durkan Lösemi Enstitüsü de burada bulunmaktadır. Ek olarak, Rathmines’deki Dartry Yolu üzerinde, Trinity Hall olarak adlandırılan geniş bir konut grubuna sahiptir. Kolejin, Grand Canal Dock’taki bir sitede, üniversite araştırma tesisleri geliştirmeyi planladığı bilinmektedir. Grand Canal Dock bir inovasyon bölgesinin parçası olarak tanınmaktadır.

Trinity College Kütüphanesi

Trinity College Kütüphanesi, İrlanda’daki en büyük araştırma kütüphanesi olarak kabul edilmektedir. Yılda yarım milyondan fazla ziyaretçi almaktadır. Bu da onu İrlanda’daki en önemli kütüphane yapmaktadır. Tarihi konumunun sonucu olarak, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı için yasal bir emanet kütüphanesidir. Bu nedenle; yasal olarak Büyük Britanya ve İrlanda’da yayınlanan her kitabın kopyasını alma hakkına sahiptir. Dolayısıyla, Trinity College Dublin, her yıl 100 binin üzerinde yeni öğe alır.

Kütüphane, yaklaşık yedi milyon basılı cilt içermektedir. Santry’deki kitap deposunda, üç milyon kitap tutulmaktadır. 30 bin güncel dizi, haritalar ve basılı müzik koleksiyonlarına ev sahipliği yapmaktadır. 1661’de koleje güvenlik amacıyla gelen Kells Kitabı dahil olmak üzere birçok önemli el yazmasını barındırmaktadır. Long Room’da bulunan koleksiyon, İrlanda Cumhuriyeti’nin 1916 Bildirisi’nin nadir bir kopyasını içermektedir. İrlanda’nın şu anki ambleminin modeli olan 15. yüzyıldan kalma bir ahşap arp burada bulunmaktadır.

Kolej, BLU (Berkeley Lecky Ussher) Sanat Kütüphanesi Kompleksi’ne ev sahipliği yapmaktadır. BLU, Berkeley Kütüphanesi, Lecky Kütüphanesi ve James Ussher Kütüphanesi’nden oluşmaktadır. Ek olarak; Glucksman Harita Kütüphanesi de Trinity College Dublin bünyesinde yer almaktadır. İrlanda’daki en büyük kartografik malzeme koleksiyonu olan yarım milyon basılı harita içermektedir. St James Hastanesi’nde bulunan William Hamilton Bilim ve Mühendislik Kütüphanesi kolej bünyesinde yer alan bir diğer kütüphanedir. Kolej, John Stearne Tıp Kütüphanesini de bünyesinde barındırmaktadır.

Trinity College Bünyesinde Bulunan Hastaneler

Trinity College birçok hastaneyi bünyesinde barındırmakta ve işletmesini üstlenmektedir. Bu hastaneler şöyle sıralanmaktadır;

 • Tallaght Üniversite Hastanesi
 • James Hastanesi
 • Aziz Patrick Hastanesi
 • Naas Genel Hastanesi
 • Coombe Kadın ve Bebekler Üniversite Hastanesi
 • Rotunda Hastanesi
 • Kraliyet Victoria Göz ve Kulak Hastanesi
 • Çocuk Sağlığı İrlanda, Crumlin’de
 • Peamount Hastanesi
 • Ulusal Rehabilitasyon Hastanesi

İlişkili Kolej, Akademi ve Enstitüler

Trinity College Dublin birçok kolej, akademi ve enstitü ile ilişkilidir. Ortak faaliyetler yürütmekte ve bazı kurumların işletmesini üstlenmektedir. İrlanda Kraliyet Müzik Akademisi, Marino Eğitim Enstitüsü, İrlanda İlahiyat Enstitüsü bu kurumlardan bazıları olarak bilinmektedir. İşletme Fakültesi, İrlanda Yönetim Enstitüsü ile birlikte, iki kuruluşun fakültelerini birleştiren Trinity-IMI İşletme Enstitüsü’nü oluşturmaktadır. Trinity College, geçmişte bir dizi başka öğretim kurumuyla da ilişkilendirilmiştir. Bunlar arasında St Catherine’s Ev Ekonomisi Eğitim Koleji, Magee Koleji bulunmaktadır. Ayrıca Lir Ulusal Dramatik Sanat Akademisi yer almaktadır.

Trinity College Fakülte ve Bölümleri

Trinity College Bölümleri, üç fakülte çatısı altında toplanmaktadır. Bu fakülteler şöyle sıralanmaktadır;

 • Sanat, Beşeri Bilimler ve Sosyal Bilimler Fakültesi
 • Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi

Sanat, Beşeri Bilimler ve Sosyal Bilimler Fakültesi; Tarih, Felsefe, Tasarım, Sosyoloji, Siyaset Bilimleri gibi bölümleri içermektedir. Trinity College Bölümleri büyük oranda; Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik Fakültesi bünyesinde yer almaktadır. Jeoloji, fizik ve astronomi, matematik, inşaat mühendisliği, elektrik mühendisliği, uzay mühendisliği fakültenin bölümleri arasındadır. Sağlık Bilimleri Fakültesi ise tıp ve psikoloji gibi bölümleri içermektedir.

Trinity College Başvuru ve Kabul Süreci

Trinity College nasıl girilir? Başvuru koşulları nelerdir? Trinity College Dublin master eğitimi almak için neler yapılmalı?  İrlanda’da lisans eğitimi 3 yıllık bir süreyi kapsamaktadır. Uluslararası öğrenciler online olarak başvurularını üniversiteye iletebilmektedir. Trinity College için akademik başarı en önemli unsurlardan biridir. Kolejin kabul politikası akademik başarı üzerinden şekillenmektedir. Lise diploması ve not ortalamasını gösteren transkript başvuru sırasında sunulması gereken belgeler arasında yer almaktadır. Başvuru yapmak isteyen öğrencilerin minimum not ortalamasının 4’lük sistemde 3,50 olması beklenmektedir. Ancak bu koşulları sağlamak tek başına yeterli olmamaktadır. Öğrencilerin, IB, AP, Abitur, A-level gibi uluslararası diplomalara sahip olması gerekli koşullar arasındadır.

Bu noktada “Trinity College nasıl girilir?” sorusu sorulduğunda AP önemli bir cevap olarak karşımıza çıkmaktadır. AP programı kapsamında alınan dersler kabul aşamasında öğrencilere avantaj sağlamaktadır. Özellikle başvurulacak alana yönelik olarak 11 ve 12. sınıfta AP dersleri almak kabul şansını arttırmaktadır. AP ve IB programlarının birlikte alınması ise öğrencilere önemli bir avantaj sağlamaktadır.

Trinity College için bir diğer önemli noktayı dil yeterliliği oluşturmaktadır. Öğrencilerin İngilizce yeterliliklerini uluslararası alanda geçerliliği bulunan sınavlar aracılığıyla belgelendirmeleri gerekmektedir. Kolej, bu anlamda IELTS sınavını tercih etmektedir. Elde edilmesi gereken minimum IELTS skorunun ise 6,5 olması gerekmektedir.

Trinity College Dublin master programları ise genellikle 1 yıllık bir süreyi kapsamaktadır. Okulun bir çok alanda lisansüstü dereceler sunduğu bilinmektedir. Hukuk, bilgisayar bilimleri, psikoloji bu alanlardan birkaçı olarak sıralanabilir. Aynı zamanda kolej birçok alanda sunduğu araştırma ve doktora olanaklarıyla da dikkat çekmektedir. Lisansüstü eğitim için minimum IELTS skoru 7,0 ve üzeri olmalıdır.  Gerekli koşulları sağlayamayan öğrenciler için Marino Eğitim Enstitüsü hazırlık programları sunmaktadır.

Fiyatlar, Burslar ve Konaklama İmkanları

Trinity College eğitim ücretleri eğitim düzeyi ve programlara göre farklılık göstermektedir. Lisans eğitimi için 10 bin ile 25 bin Euro arasında değişen ücretler söz konusudur. Lisansüstü eğitimde ise ücretler 45 bin Euro’ya kadar yükselebilmektedir. Trinity College öğrencileri değişen oranlarda burs olanaklarıyla da desteklemektedir. Burslar genellikle akademik başarıya yönelik olarak verilmektedir. Öğrenciler 20 bin Euro’ya kadar olan burs olanaklarından yararlanabilmektedir.

Uluslararası öğrenciler için pek çok farklı konaklama seçeneği bulunmaktadır. Kampüs içerisinde öğrenciler için tek ve çift kişilik odalarda konaklama imkanı bulunmaktadır. Kampüs içerisinde bulunan öğrenci yurtlarında ortak olarak kullanılabilecek mutfak ve çalışma alanları yer almaktadır. Aynı zamanda sosyal alanlar bulunmaktadır. Yurtlara başvurular online olarak yapılabilmektedir. Bununla birlikte; kimi öğrenciler kampüs dışında paylaşımlı dairelerde konaklamayı tercih edebilmektedir.

Trinity College Dublin hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitim ve üniversitelere dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.