fbpx
Ana sayfa » Amerika'da Eğitim » Neden Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde Eğitim Almalısınız?

Neden Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde Eğitim Almalısınız?

Neden Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde eğitim almalısınız? Amerika, yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenciler için oldukça popüler bir ülke… Dünyanın en…

29 Nisan 2021

aba-egitim-neden-massachusetts-teknoloji-enstitusunde-egitim-almalisiniz

Neden Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde eğitim almalısınız? Amerika, yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenciler için oldukça popüler bir ülke… Dünyanın en iyi üniversitelerini bünyesinde barındıran Amerika; yaşam standartlarıyla da tercih sebebi oluyor. Dünyanın en iyi ekonomilerinden birine sahip olan ülke, kariyer fırsatlarıyla da öğrencileri kendine çekiyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ise dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alıyor. MIT, Times Higher Education 2021 Dünya Üniversite Sıralaması’na göre 5. sırada yer alıyor. ARWU’ya göre dünyada 4. sırada; U.S. News & World Report’a göre 2. sırada yer alıyor. QS Dünya Üniversite Sıralaması’na göre ise MIT, dünyanın en iyi üniversitesi olarak 1. sırada bulunuyor.

Öğrenciler; “MIT Üniversitesi nerede?” , “Neden Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde eğitim alınmalı?” sorularını sıkça soruyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün kökleri 1861 yılına dayanıyor. Peki; MIT Üniversitesi nerede? MIT, Amerika Birleşik Devletleri’nin Massachusetts Eyaleti’nde, Cambridge kentinde bulunuyor. MIT, her yıl 120 ülkeden başvuru alıyor ve binlerce uluslararası öğrenciyi ağırlıyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Bölümleri arasında; mühendislik, işletme, mimarlık, edebiyat, matematik, felsefe gibi birçok bölüm bulunuyor. Üniversite özellikle; bilim ve teknoloji alanında ön plana çıkıyor. Teknolojinin ilerlemesinde ve bilimsel gelişmelerde üniversitenin önemli bir rolü olduğu düşünülüyor. MIT, 500’den fazla öğrenci topluluğuna, araştırma merkezlerine, laboratuvarlara ve tesislere ev sahipliği yapıyor.

MIT mezunu ünlüler arasında bilim ve teknoloji alanında önemli başarılara imza atmış isimler bulunuyor. Khan Academy’nin kurucusu Salman Khan, Hindistanlı bilgisayar bilimci, Pranav Mistry bu isimler arasında yer alıyor. General Motors CEO’su Alfred Sloan, Apollo 11 astronotu Buzz Aldrin MIT mezunu ünlüler arasında bulunuyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde Eğitim Almak İçin Neler Yapılmalı?

Peki; Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ne nasıl girilir? Hangi sınavlar alınmalı? Hangi Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Bölümleri tercih edilmeli? Amerika’da eğitim almak için İngilizce dil yeterliliğine sahip olunması gerektiği zaten biliniyor. MIT, İngilizce yeterliliğinin belgelendirilmesi için TOEFL sınavını şart koşuyor. İstenen minimum TOEFL skoru ise 90 olarak biliniyor. SAT ya da ACT sınavlarından birinin alınması da gerekli koşullar arasında yer alıyor.

Bununla birlikte rakiplerinizden ayrılmanız noktasında AP sınavı etkili bir rol oynuyor. Özellikle son süreçte SAT Verbal ve AP’nin birlikte alınması tavsiye ediliyor. Böylelikle kabul şansını arttırmak mümkün olabiliyor. AP sınavı, MIT için önemli kabul kriterlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Yani kısacası; “Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ne nasıl girilir?” sorusunun cevabı büyük oranda AP sınav başarısından geçiyor. 8 – 10 AP dersi almış öğrenciler rakiplerinin bir hatta birkaç adım önünde yer alıyor. Elbette geçmiş yıllardaki projeler, başarılar, spor ve sanat faaliyetleri, sosyal sorumluluk projeleri de etkili oluyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde eğitim denildiğinde akla daha çok teknoloji ve mühendislik alanı geliyor. Elektrik mühendisliği, çevre mühendisliği, uzay bilimleri, bilgisayar bilimleri, matematik gibi alanlar sıkça tercih ediliyor. MIT yüksek lisans programları için de benzer şekilde mühendislik alanı ön plana çıkıyor. Ek olarak; işletme ve yönetim programları da ilgi görüyor. MIT yüksek lisans programları için dil yeterliliği koşuluna ek olarak, GRE ya da GMAT sınavlarından birinin alınması gerekiyor. Dünyanın en iyi üniversitesi olarak anılan MIT, yüksek lisans başvurularında da seçici davranıyor. Adayların akademik başarılarının yanı sıra; projeleri, hedefleri, araştırmaları ve stajlarını da göz önüne alıyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde Eğitim ve Kariyer Olanakları

Amerika, kariyer olanakları bakımından oldukça geniş seçenekler sunuyor. Özellikle, teknoloji, mühendislik, tıp alanlarına yönelik iş imkanlarının oldukça fazla olduğu biliniyor. Elbette, kariyer olanaklarını değerlendirirken mezun olunan üniversitenin etkisi büyük oluyor. MIT mezunları için çok daha geniş kariyer seçeneklerinden söz etmek mümkün olabiliyor. MIT mezunlarının, bilişim, havacılık, otomotiv sektörlerinde kolaylıkla iş bulabildiği biliniyor. Mühendislik, ekonomi, insan kaynakları alanlarını değerlendirebiliyorlar. Sanat bölümlerinden mezun olanlar sinema ve müzik alanında kariyer yapmayı seçebiliyorlar. Bununla birlikte akademik kariyerlerine devam etmek isteyen çok sayıda mezun da bulunuyor. MIT mezunları, Google, Apple, Microsoft gibi dünya devi şirketlerde istihdam edilebiliyorlar.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde eğitim hakkında detaylı bilgi almak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitim ve üniversitelere dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

5 + 11 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest