Maastricht Üniversitesi, Hollanda’da yer alan bir devlet araştırma üniversitesi olarak tanınmaktadır. Üniversite 1976 yılından beri varlığını sürdürmektedir. Hollanda’nın en genç üniversitelerinden biri olarak bilinmektedir. Üniversite 20 binin üzerinde öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite bünyesinde 4 binin üzerinde akademik ve idari personel görev almaktadır. Üniversite uluslararası öğrenci nüfusu bakımından son derece zengin bir yapıya sahiptir. Toplam öğrenci nüfusunun %55’lik dilimini uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. Üniversitenin eğitim dili Hollandaca ve İngilizce olarak bilinmektedir. Lisansüstü programların büyük bir bölümü tamamen İngilizce olarak yürütülmektedir.

Maastricht Üniversitesi’nin Hollanda’nın en iyi üniversitelerinden biri olarak kabul edildiği bilinmektedir. Üniversite, QS Sıralamasına göre Hollanda’nın en iyi 12. üniversitesi olarak kabul edilmektedir. Maastricht Üniversitesi, ARWU sıralamasına göre; Hollanda üniversiteleri arasında 10. sırada yer almaktadır. Times Higher Education ise Hollanda Üniversiteleri sıralamasında Maastricht Üniversitesi’ne 9. sırada yer vermektedir. Üniversite yalnızca Hollanda’nın değil Avrupa’nın da önde gelen üniversitelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Dünya genelinde ilk 150 üniversite arasında kendine yer bulmaktadır.

Üniversite özellikle, İşletme ve Hukuk alanında sunduğu lisans ve lisansüstü programlarla dikkat çekmektedir. Üniversite İşletme alanında Hollanda’nın en iyi 3. üniversitesi olarak kabul edilmektedir. Hukuk alanında ise Hollanda Üniversiteleri arasında; Tilburg Üniversitesi’nin ardından 2. sırada yer almaktadır.

Tarihi Boyunca Maastricht Üniversitesi

Hollanda hükümeti, 1970’lerin başında Maastricht şehrinde bir üniversite kurulmasına karar vermiştir. Üniversitenin kuruluş amacı; ülkenin tıbbi eğitim tesislerini genişletmek için yeni bir kamu yükseköğretim kurumuna ihtiyaç duyulmasıdır. Ülkenin o dönemde tıp uzmanlarının eksikliği nedeniyle zor zamanlar geçirdiği bilinmektedir. Üniversite o dönemde Limburg Eyalet Üniversitesi adıyla anılmaktadır. Başlangıçta yalnızca tıp eğitimi veren kurum bünyesinde, 1981 yılında Hukuk ve 1984 yılında İktisat fakülteleri kurulmuştur. 1994’te Sanat Fakültesi üniversite bünyesine katılmıştır. 1995 yılında ise Psikoloji Fakültesi kurulmuştur. Üniversite 90’lı yıllar boyunca sürekli gelişim göstermiştir. Bünyesine yeni akademik birimler, araştırma merkezleri, laboratuvarlar eklemeyi sürdürmüştür. Üniversite, 1996 yılında bugünkü adı olan Maastricht Üniversitesi adını almıştır.

Üniversite, 2000’li yıllar boyunca da gelişimini ve ilerlemesini sürdürmüştür. 2005 yılında, Beşeri Bilimler ve Fen Fakültesi, Bilgi Mühendisliği Bölümü faaliyete geçmiştir. Aynı yıl Maastricht Yönetişim Enstitüsü açılmıştır. 2007 yılında Sağlık Bilimleri Fakültesi ile Tıp Fakültesi’nin birleşmesine karar verilmiştir. Kurulan yeni fakülte; Sağlık, Tıp ve Yaşam Bilimleri Fakültesi olarak adlandırılmıştır.

Şu anda üniversite bünyesinde altı fakülte bulunmaktadır. Bu altı fakülte lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri sunmaktadır. Aynı zamanda enstitüler aracılığıyla lisansüstü programlar ve araştırma faaliyetleri yürütülmektedir. Üniversite yaklaşık 20 lisans programı ve 50’nin üzerinde yüksek lisans ve doktora programı yürütmektedir.

Maastricht Üniversitesi Kampüsleri

Maastricht Üniversitesi’nin bazı bölümleri, şehir merkezine dağılmış durumdadır. Maastricht University bölümleri arasında bulunan sanat, beşeri bilimler ve sosyal bilimler bölümleri, şehir merkezinde bulunmaktadır. Bu bölümler, Meuse Nehri’nin batısında yer almaktadır. Üniversitenin şehir merkezinde yer alan binalarının birçoğu resmi anıtsal statüye sahiptir. Kentsel bir üniversite kampüsünün geliştirilmesi, şehrin tarihinin korunmasına katkı sunmuştur. Üniversite bünyesine katılan ilk bina; Cizvit Manastırı ve Tongersestraat’taki İlahiyat Okulu olmuştur. Bu bölge üniversitenin kurulduğu dönemde Tıp Fakültesi olarak faaliyet göstermiştir. Daha sonra Tıp Fakültesi, yeni inşa edilen üniversite hastanesinin olduğu bölgeye taşınmıştır. Cizvit Manastırı şu anda İktisat Fakültesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Hukuk Fakültesi, Bouillonstraat’taki Oud Gouvernement olarak bilinen binada yer almaktadır. Bina 1986 yılında Maastricht Üniversitesi tarafından satın alınmıştır. Bu binanın karşısında, 17. yüzyıldan kalma bir konak olan Slijpe Court bulunmaktadır. Slijpe Court, Maastricht University bölümleri arasında yer alan Bilgi Mühendisliği Bölümü’ne ev sahipliği yapmaktadır. University College Maastricht, Zwingelput’ta, yer almaktadır. Maastricht Bilim Koleji, Kapoenstraat’taki Hustinx Malikanesi’nde bulunmaktadır. Tapijn Kışlası olarak bilinen bölge bugün üniversitenin Tapjin Kampüsü olarak anılmaktadır. Üniversitenin öğrenme alanlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Üniversitenin diğer binalı şehir merkezinin çeşitli bölgelerine dağılmıştır. Dil Merkezi, Sint Servaasklooster’da bulunmaktadır. Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Grote Gracht üzerinde bulunan üç bitişik binada yer almaktadır. Soiron Konağı, Servatius Kilisesi, Tilly Court gibi yapılar üniversite binalarına ev sahipliği yapmaktadır.

Randwyck Kampüsü

Maastricht Üniversitesi Randwyck Kampüsü, üniversitenin Psikoloji, Sağlık, Tıp ve Yaşam Bilimleri faaliyetlerinin merkezi olarak bilinmektedir. Randwyck Kampüsünün odak noktası, 1992 yılında Meuse Nehri’nin batı yakasındaki konumundan buraya taşınan akademik hastanedir. Bazı üniversite binaları, hastaneye fiziksel olarak bağlıdır.

Uydu Kampüsleri

Son yıllarda üniversite, Belçika’nın başkenti Brüksel ve Hindistan’da faaliyet göstermeye başlamıştır. Üniversitenin Venlo Kampüsü, Nassaustraat’ta, Venlo’nun merkezine yakın, yenilenmiş “Raad van Arbeid” binasında yer almaktadır. Üniversite, şu anda bu kampüste Maastricht University master programlarının ikisini yürütmektedir. Bu programlar; Küresel Tedarik Zinciri Yönetimi ve Gıda Yenilik Yönetimi olarak bilinmektedir.

Üniversite Ücretleri ve Yaşam Maliyetleri

Maastricht Üniversitesi ücretleri fakülte ve bölümlere göre değişiklik göstermektedir. Üniversitenin lisans ve lisansüstü programları için de ücretler farklılık gösterir. Hollanda üniversiteleri, Amerika, Kanada, İngiltere gibi ülkelere oranla daha düşük maliyetli olmalarıyla dikkat çekmektedir. Çünkü Hollanda’da kamu üniversiteleri hükümet tarafından desteklenmektedir. Bu anlamda üniversite ücretleri özellikle lisans programları söz konusu olduğunda daha düşüktür. Maastricht Üniversitesi‘nde lisans programları için yıllık ücretler 8 bin Euro ile 11 bin Euro arasında değişiklik göstermektedir. Yüksek lisans programları için ise yıllık ücretler 13 bin Euro ile 32 bin Euro arasında değişmektedir.

Hollanda’da yaşam maliyetleri ise 800 ile 1000 Euro arasında değişmektedir. Üniversitenin öğrencileri, Maastricht Üniversitesi ücretleri ve yaşam giderleri için burs ve destek seçeneklerinden faydalanabilmektedir.

Fakülte ve Bölümler

Üniversite şu anda 6 farklı fakülteye ev sahipliği yapmaktadır. Sağlık, Psikoloji, Hukuk, İşletme, Mühendislik gibi alanlarda çeşitli bölümler sunmaktadır. Üniversite bünyesinde yer alan 6 fakülte şöyle sıralanabilir;

 • Sağlık, Tıp ve Yaşam Bilimleri Fakültesi
 • Psikoloji ve Sinirbilim Fakültesi
 • İşletme ve Ekonomi Okulu
 • Hukuk Fakültesi
 • Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi
 • Fen ve Mühendislik Fakültesi

Sağlık, Tıp ve Yaşam Bilimleri Fakültesi

Sağlık, Tıp ve Yaşam Bilimleri Fakültesi, 2007 yılında faaliyet göstermeye başlamıştır. Fakülte, Sağlık Bilimleri Fakültesi ile Tıp Fakültesi’nin birleşmesiyle kurulmuştur. Maastricht Üniversitesi Sağlık, Tıp ve Yaşam Bilimleri Fakültesi, yaklaşık 1200 kişilik bir akademik ve idari kadroya sahiptir. Aynı zamanda fakülte bünyesinde yaklaşık 2 bin öğrenci öğrenim görmektedir. Fakülte, üniversitenin Randwyck Kampüsü sınırları içerisinde yer almaktadır. Fakülte, Sağlık Bilimleri alanında sunduğu geniş disiplin yelpazesiyle yalnızca Hollanda’da değil; Avrupa’da da önemli bir konumdadır. Fakülte bünyesinde lisans derecelerinin yanı sıra; Küresel Sağlık alanında bir yıllık yüksek lisans programı sunulmaktadır.

Psikoloji ve Sinirbilim Fakültesi

Psikoloji ve Sinirbilim Fakültesi 1995 yılında kurulmuştur. Fakülte; Psikoloji biliminde iki çağdaş yaklaşımda uzmanlaşmıştır. Bu yaklaşımlar; Bilişsel Psikoloji ve Biyolojik Psikoloji olarak bilinmektedir. Fakülte bünyesinde yaklaşık bin 500 öğrenci öğrenim görmektedir. Buna ek olarak 200’ün üzerinde akademik ve idari personel görev almaktadır. Fakülte, psikoloji alanında Hollandaca ve İngilizce bir lisans programı sunmaktadır. Aynı zamanda tamamen İngilizce yürütülen, Maastricht University master programlarının ikisine ev sahipliği yapmaktadır. Nöropsikoloji, Gelişim Psikolojisi, Bilişsel Sinirbilim, Sosyal Psikoloji, İş Ve Örgütsel Psikoloji alanlarında uzmanlıklar sunmaktadır.

Fakülte, Maastricht Üniversitesi Sağlık, Tıp ve Yaşam Bilimleri Fakültesi ile birlikte altı farklı uzmanlık sunmaktadır. Bu alanlar şöyle sıralanabilir;

 1. Bilişsel Sinirbilim
 2. Temel Sinirbilim
 3. Nöropsikoloji
 4. İlaç Geliştirme ve Sinir Sağlığı
 5. Nöroekonomi
 6. Psikopatoloji

İşletme ve Ekonomi Fakültesi

İşletme ve Ekonomi Fakültesi, 1984 yılında kurulmuştur. Şu anda öğrenci sayısı bakımından üniversitenin en büyük fakültesi olarak kabul edilmektedir. Fakültenin öğrenci nüfusunun %60’ını uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. Fakülte; Uluslararası İşletme, İşletme Mühendisliği, Ekonomi alanlarında lisans programları sunmaktadır. İşletme Ekonomisi, Mali Ekonomi ve Ekonometri alanlarında ise bir dizi yüksek lisans programı sunmaktadır.

Hukuk Fakültesi

Maastricht Üniversitesi Hukuk Fakültesi, 1981 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir. Üniversitenin öne çıkan fakültelerinden biri olarak bilinmektedir. Kurulduğu dönemde Nieuwenhof’ta bulunan fakülte, şu anda Limburg eyalet yönetiminin eski merkezinde yer almaktadır. Hollanda’da hukuk alanında tamamen İngilizce yürütülen ilk programı başlatmıştır. Şu anda fakülte yaklaşık 3 bin öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Fakülte öğrencilere dört lisans ve yedi yüksek lisans programı sunmaktadır. Ek olarak; fakülte bünyesinde üç farklı ileri yüksek lisans programı yürütülmektedir. Fakülteye bağlı faaliyet yürüten Hukuk Enstitüsü, Avrupa Hukuku Ve Karşılaştırmalı Hukuk alanlarında önemli bir konumdadır. Fakülte, iki ulusal araştırma okuluna ev sahipliği yapmaktadır.

Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi

Maastricht Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi, 1994 yılında kurulmuştur. Şu anda fakülte bünyesinde yaklaşık 2 bin öğrenci eğitim görmektedir. Aynı zamanda yaklaşık 300 akademik ve idari personel görev almaktadır. Fakültenin toplam öğrenci nüfusunun %70’lik bölümünü uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. Bu nedenle; araştırma ve eğitim faaliyetleri uluslararası odaklıdır ve tüm programlar İngilizce olarak sunulmaktadır. Fakülte, Maastricht’in merkezinde, Grote Gracht üzerindeki dört binada yer almaktadır

Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi üç yıllık iki lisans programı sunmaktadır. Buna ek olarak fakülte bünyesinde 1 yıllık yüksek lisans programları yürütülmektedir. Bu programlardan bazıları şöyle sıralanmaktadır;

 • Avrupa Çalışmaları
 • Küreselleşme ve Kalkınma Çalışmaları
 • Avrupa Toplum, Bilim ve Teknoloji Çalışmaları
 • Politika, Yönetim ve Kültür
 • Medya Kültürü
 • Sanat, Edebiyat ve Toplum

Maastricht Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Araştırma Enstitüsü, fakültenin tüm araştırmalarının yürütücülüğünü üstlenmektedir. Araştırma alanları hem beşeri bilimler hem de sosyal bilimler ile örtüşmektedir Araştırma Enstitüsü dört programdan oluşmaktadır. Bu dört program ise şöyle sıralanmaktadır;

 1. Avrupa’da Politika ve Kültür
 2. Bilim, Teknoloji ve Toplum
 3. Kültürel Hafıza ve Çeşitlilik
 4. Küreselleşme, Ulusötesilik ve Kalkınma

Fen ve Mühendislik Fakültesi

Üniversitenin Fen ve Mühendislik Fakültesi, Maastricht Üniversite Koleji ve Venlo Koleji’ne ev sahipliği yapmaktadır. Fakülte bünyesinde öğrencilere bir hazırlık programı sunulmaktadır. Veri Bilimi ve Bilgi Mühendisliği Bölümü fakülteye bağlı olarak faaliyet yürütmektedir. Fen ve Mühendislik Fakültesi aynı zamanda Maastricht Bilim Programı’nın da evidir.

Araştırma Faaliyetleri

Üniversite bünyesinde; öğrenci, akademisyen ve araştırmacıların katılımıyla birçok araştırma faaliyeti yürütülmektedir. Araştırmalar üç ana tema üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu üç ana tema; Yaşam Kalitesi, Öğrenme ve Yenilik, Avrupa ve Küreselleşen Dünya olarak sıralanmaktadır. Sağlıklı yaşlanma, İklim Değişikliği, Demografik Değişiklikler, Sürdürülebilirlik gibi birçok konu ele alınmaktadır. Bu araştırmaların çoğu multidisipliner bir anlayışla yürütülmektedir. Araştırmalar fakültelere bağlı enstitüler, araştırma merkezleri ve laboratuvarlar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Maastricht Üniversitesi hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Eğitim hakkında sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz.  Eğitim ve üniversitelere dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.