fbpx
Ana sayfa » Blog » Yüksek Lisans ve Doktora için Neden Hollanda Seçilmeli?

Yüksek Lisans ve Doktora için Neden Hollanda Seçilmeli?

İngilizce dil yeteneklerinizi geliştirmek için resmi dili İngilizce olan bir ülkeye gitmek isteyebilirsiniz. Ama yine Hollanda’ya giderek, bu amacınızı gerçekleştirebilirsiniz.…

3 Ağustos 2018

Hollanda'da Yüksek Lisans ve Doktora

İngilizce dil yeteneklerinizi geliştirmek için resmi dili İngilizce olan bir ülkeye gitmek isteyebilirsiniz. Ama yine Hollanda’ya giderek, bu amacınızı gerçekleştirebilirsiniz. Hangi meslek ya da hangi gelir grubuna ait olursa olsunlar, Hollanda’daki insanların %90’ı İngilizce’yi akıcı bir şekilde konuşabiliyorlar ve aynı zamanda Hollanda, ana dili İngilizce olmayan ülkeler arasında İngilizce’yi akıcı konuşan en fazla insan popülasyonuna sahip. Rembrandt ve Van Gogh gibi birçok sanatçının eserlerini barındıran bir ülke olmakla beraber, aynı zamanda konum itibariyle Avrupa’nın ortasında bulunmasıyla da diğer Avrupa ülkelerine ulaşım kolaydır.

Hollanda’daki üniversitelerde eğitim dili İngilizce olan birçok yüksek lisans ve doktora programları bulunuyor ve ayrıca bu programlardaki birçok öğretim üyelerinin ana dilinin İngilizce olması başka bir avantaj. Hollanda aynı zamanda Su Kaynakları Yönetimi alanında en çok yüksek öğrenim programlarına sahip bir ülke. Özellikle bu alanda yüksek lisans veya doktora yapmak istiyorsanız, Hollanda sizin için en iyi seçenek olacaktır. Bunun haricinde Mühendislik ve Teknoloji alanlarındaki yüksek öğrenim programları da öğrenciler tarafından çokça tercih ediliyor.

Hangi Program, Hangi Üniversite?

Hollanda’da tamamlayabileceğiniz anahtar yüksek lisans ve doktora programları şunlardır: Doğa Bilimleri, Bilgi Teknolojisi, Mühendislik, Sosyal Bilimler ve İşletme. Doğası ve yapısı itibariyle de öğrenci şehri sayılan şehirler ise şunlar: Rotterdam, Utrecht, Eindhoven, Tilburg, Groningen ve The Hague. Hollanda’da yüksek lisans ve doktora programı aramaya nereden başlayacağınız noktasında kararsızsanız, dünya sıralamalarında üst sıralarda yer alan şu üniversitelerden başlayabilirsiniz: Twente Ünievrsitesi, Radboud Üniversitesi, Utrecht Üniversitesi, Vrije Üniversitesi Amsterdam, Eindhoven Teknoloji Üniversitesi, The Hague Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve Uygulamalı Bilimler Saxion Üniversitesi. (1) 

Yüksek Lisans ve Doktora Başvuruları Hollanda’da Nasıl Yapılmaktadır?

Hollanda’da yüksek öğretim Bologna sürecine bağlı olarak işliyor. Üniversitelerin tanıtımına ait resmi bir site bulunsa da başvurular üniversitelerin kendi internet sayfaları üzerinden oluyor. Başvuru sürecinde çoğu üniversitelerin yüksek lisans ve doktora programları için istedikleri belgeler şunlar: başvuru formu, başvuru ücreti ve başvuru süresi dolmadan diğer gerekli belgelerin sisteme yüklenmesi. Bunlar genel olarak istenen belgeler olmakla birlikte, her üniversitenin ve programın isteyeceği farklı belgeler de olduğundan, süreci dikkatli şekilde takip etmekte fayda var.

Her üniversitenin ve programın genellikle zorunlu kıldığı belgeler şunlar: pasaport kopyası, pasaport fotoğrafı, İngilizce amaç mektubu, Felemenkçe, Almanca, Fransızca veya İngilizce dillerinin birinde lise diploması ve diğer diplomalar, not çizelgesi, İngilizce veya Felemenkçe dil yeterlilik belgesi ve başvuru ücretinin ödendiğine dair dekont. Bazı üniversite ve programlar, 2 referans mektubuyla beraber özgeçmiş ve örnek akademik çalışma da isteyebilir. Doktora programlarına ise başvuruda bunlara ek olarak, amaç mektubu yerine araştırma önerisi istenmektedir. 

İngilizce dil yetkinliğinizi kanıtlamak için kabul gören sınavlar TOEFL, IELTS, ya da C1 Advanced iken, Felemenkçe dil yetkinliğinizi kanıtlamanız için Dutch TUL ya da Dutch NT2-II diploma’dan programınızın istediği yeterli puanı almanız gerekmekte. Unutmayınız ki, bu belirtenler genel istenen belgeler ve kabul şartlarıdır. Tam ve doğru şartlar ve belgeler için istediğiniz programın websitesini ziyaret etmeniz çok daha faydalı olacaktır. 

Kaynakça: 

  1. https://www.mastersportal.com/countries/1/netherlands.html?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=MP_-_Generic_-_Search_-_TG_-_BMM&gclid=CjwKCAjwg_fZBRAoEiwAppvp-bOupHsFsNq0t1haYFLZGH3lyhj-OyA7CrH1uYRgH9vrtcCZ-WUPtBoCUvMQAvD_BwE#content:study 
  2. https://www.expatica.com/nl/about/30-facts-about-the-Netherlands_108857.html

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

6 + 8 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest