Kanada’nın en iyi üniversiteleri hangileri? Dünyanın en iyi üniversiteleri içerisinde hangi Kanada üniversiteleri yer alıyor. Kanada’da üniversite okumak için gerekenler neler? Üniversiteler hangi sınavların alınmasını talep ediyor? Üniversite ücretleri ve yaşam maliyetleri nasıl? Kanada’da ücretsiz üniversite okumak mümkün mü? Kanada, yurt dışında okumak isteyen uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkeler arasında yer alıyor. Kaliteli üniversiteleri ve Amerika’ya oranla daha düşük eğitim ücretleriyle tercih sebebi oluyor.

Elbette ülkenin yaşam standartları da tercih edilmesinde etkili unsurlardan biri olarak biliniyor. Kanada, hoşgörülü insanları, güvenli şehirleri, güçlü ekonomisi ve kariyer olanaklarıyla da dikkat çekiyor. Peki; Kanada üniversitelerinde eğitim almak için neler yapmak gerekiyor?

Kanada’nın En iyi Üniversiteleri İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Kanada’da eğitim almak için birçok koşulu yerine getirmek gerekiyor. Not ortalaması Kanada üniversiteleri için önemli kriterlerden biri olarak biliniyor. Bu anlamda; öğrenci adaylarının ortalamalarının 100’lük sistemde en az 70 olması gerekiyor. Ancak akademik yeterliliği belgelendirebilmek yalnızca not ortalaması ya da lise diploması ile mümkün olamıyor. Bu noktada uluslararası geçerliliğe sahip sınav ve diploma programlarına ihtiyaç duyuluyor. SAT, ACT, AP, IB gibi sınavlar tam da bu noktada devreye giriyor. Ancak; Kanada üniversiteleri için SAT ve AP’nin öncelikli öneme sahip olduğunu vurgulamak gerekiyor. Özellikle AP programı öğrencilere önemli bir avantaj sağlıyor. Bu anlamda başvurulacak bölüme yönelik AP sınavlarının mutlaka alınması tavsiye ediliyor.

Kanada’nın en iyi üniversiteleri için bir diğer önemli koşul dil yeterliliği olarak karşımıza çıkıyor. Ülkenin iki resmi dili bulunuyor. Bunlar İngilizce ve Fransızca olarak biliniyor. Bu noktada uluslararası geçerliliği bulunan dil yeterlilik sınavları devreye giriyor. İngilizce eğitim veren üniversite ve programları tercih edecek öğrencilerin IELTS ya da TOEFL almaları gerekiyor. Sınav tercihleri üniversitelere göre değişiklik gösterebiliyor. Fransızca eğitim veren üniversite ve programlar için ise DELF ya da TEF sınavlarından birinin alınması gerekiyor.

Tüm bunlara ek olarak; niyet mektubu, referans mektupları ve özgeçmiş istenen belgeler arasında yer alıyor. Bununla birlikte; Kanada üniversiteleri 21. yüzyılın ihtiyaçlarına cevap verebilecek, fark yaratabilecek öğrencilere öncelik veriyor. Bu anlamda öğrencilerin yer aldığı sosyal sorumluluk projeleri önem taşıyor. Stajlar, yaz okulları, araştırma projeleri öğrencilerin rakiplerinin önüne geçmelerine yardımcı oluyor. Üniversiteler, değer üretebilecek öğrencilere ev sahipliği yapmayı öncelikli olarak tercih ediyor.

Kanada’nın En iyi Üniversiteleri: Üniversite Ücretleri ve Yaşam Maliyetleri

Peki; Kanada’da üniversite okumak için ne kadar bütçe ayırmak gerekiyor? Kanada’da ücretsiz üniversite okumak mümkün mü? Kanada’nın Amerika Birleşik Devletleri’ne oranda çok daha düşük üniversite ücretlerine sahip olduğu biliniyor.  Ülkede ücretsiz üniversite okumak ancak burslar aracılığıyla mümkün olabiliyor. Bununla birlikte öğrencilere eğitim maliyetlerini ve yaşam masraflarını karşılayabilmeleri için çalışma izni veriliyor. Öğrenciler okurken aynı zamanda part time çalışma hakkına sahip olabiliyorlar.

Üniversite ücretleri bölgelere, üniversitelere ve tercih edilen programlara göre farklılık gösteriyor. Ücretler yıllık ortalama 25 bin ile 50 bin Kanada Doları arasında değişiyor. Kanada’nın en iyi üniversiteleri için talep edilen ücretlere web siteleri aracılığıyla ulaşılabiliyor. Mesleki eğitim veren kolejler söz konusu olduğunda eğitim maliyetleri biraz daha düşüyor. Bu kolejler için yıllık ortalama ücret 15 bin Kanada Doları olarak biliniyor.

Ülkede yaşam maliyetleri ise bölgelere göre farklılık gösteriyor. Konaklama konusunda tercih edilebilecek farklı seçenekler bulunuyor. Öğrenci yurtlarını tercih edenlerin yıllık 3 bin ile 7 bin Kanada Doları arasında bütçe ayırmaları gerekiyor. Aile yanı konaklama seçeneği için aylık ücretler 400 ile 800 Kanada Doları arasında değişiyor. Kiralar ise bölgelere göre 1000 ile 1500 Kanada Doları arasında değişiklik gösteriyor. Ulaşım, beslenme ve sosyal giderler için ise aylık masraflar 600 -1000 Kanada Doları arasında değişiyor.

Times Higher Education’a Göre Kanada’nın En iyi Üniversiteleri!

Peki; Times Higher Education’a göre Kanada’daki en iyi üniversiteler hangileri? Bu üniversiteler hangi özellikleriyle ön plana çıkıyor?

University of Waterloo

Times Higher Education’a göre listenin 10. sırasında University of Waterloo yer alıyor.  Üniversite, Kanada’nın Ontario Eyaletinde bulunuyor. Bir kamu araştırma üniversitesi olarak faaliyet yürütüyor. 1967 yılından beri varlığını sürdürüyor. Kanada’nın yenilikçi eğitim kurumları arasında gösteriliyor. University of Waterloo yaklaşık 45 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Öğrencilere kaliteli eğitimin yanında sunduğu diğer avantajlarla da dikkat çekiyor. Öğrenciler, araştırma faaliyetleri, kariyer fırsatları, stajlar ve start-uplar konusunda destekleniyor. Üniversite, altı fakülte ve on üç fakülte temelli okul etrafında düzenleniyor. Bu fakülte ve okullar aracılığıyla lisans ve lisansüstü dereceler sunuluyor. Üniversite bünyesinde bulunan altı fakülte şöyle sıralanıyor;

 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Sanat Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • Çevre Bilimleri Fakültesi
 • Matematik Fakültesi
 • Bilim Fakültesi

Simon Fraser University

Kanada’nın en iyi üniversiteleri arasında dokuzuncu sırada Simon Fraser University bulunuyor.  Simon Fraser University, British Columbia, Kanada’da üç kampüsü olan bir kamu araştırma üniversitesi olarak tanınıyor. Burnaby Kampüsü ana kampüs olarak biliniyor. Üniversite 1965 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Simon Fraser University, Commonwealth Üniversiteleri Birliği ve Uluslararası Üniversiteler Birliği üyeleri arasında yer alıyor. Üniversite yaklaşık 35 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Üniversite 8 fakülteden oluşuyor. Bu fakülteler şöyle sıralanıyor;

 1. Uygulamalı Bilimler Fakültesi
 2. Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi
 3. Beedie İşletme Okulu
 4. İletişim, Sanat ve Teknoloji Fakültesi
 5. Eğitim Fakültesi
 6. Çevre Fakültesi
 7. Sağlık Bilimleri Fakültesi
 8. Bilim Fakültesi

University of Calgary

Kanada’nın en iyi üniversiteleri arasında sekizinci sırada University of Calgary bulunuyor. University of Calgary, Alberta Eyaleti sınırları içerisinde bulunan bir kamu araştırma üniversitesi olarak tanınıyor. Üniversite 1966 yılından beri varlığını sürdürüyor. University of Calgary yaklaşık 32 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Üniversite 6 kampüsten oluşuyor. Kampüslerden biri Kanada sınırları dışında, Katar’da bulunuyor. Üniversite bünyesinde 14 fakülte ile 85’in üzerinde enstitü ve araştırma merkezi yer alıyor. Araştırma merkezlerinin büyük bir kısmı üniversitenin ana kampüsünde bulunuyor. Üniversite aynı zamanda konser ve tiyatro salonlarına, dans stüdyolarına, spor tesislerine ev sahipliği yapıyor.

University of Ottawa

Listenin yedinci sırasında, Kanada’nın en iyi üniversiteleri arasında University of Ottawa bulunuyor. University of Ottawa, Kanada’nın Ontario Eyaleti sınırları içerisinde yer alıyor. İki dilli bir kamu araştırma üniversitesi olarak tanınıyor. Üniversitenin ana kampüsü Sandy Hill bölgesinde yer alıyor. Üniversitenin kökleri 1848 yılına kadar uzanıyor. İlk olarak Bytown Koleji adıyla kurulduğu biliniyor. 1861’de College of Ottawa olarak adlandırılan okul beş yıl sonra üniversite statüsü alıyor.

Üniversite İngilizce ve Fransızca eğitim veren dünyanın en büyük iki dilli üniversitesi olarak kabul ediliyor. 41 binin üzerinde öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Üniversite bünyesinde 10 fakülte yer alıyor. University of Ottawa, tıp, hukuk, işletme ve sosyal bilimler alanlarında ön plana çıkıyor.

University of Alberta

Kanada’nın en iyi üniversiteleri arasında altıncı sırada University of Alberta bulunuyor. Bir kamu araştırma üniversitesi olarak 1908 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. University of Alberta 150 farklı ülkeden yaklaşık 40 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Üniversite bünyesinde 18 fakülte bulunuyor. Bu fakülteler aracılığıyla 400’ün üzerinde program sunuluyor. Üniversite aynı zamanda Kanada’nın en büyük kütüphane sistemlerinden birine ev sahipliği yapıyor. Bünyesinde birçok enstitü, laboratuvar ve araştırma merkezini barındırıyor. “U15 Universities” ve “Worldwide Universities Network” üyeleri arasında yer alıyor. Üniversite aynı zamanda Alberta için önemli bir ekonomik güç kaynağı olarak kabul ediliyor.

University of Montreal

Kanada’nın en iyi üniversiteleri arasında beşinci sırada University of Montreal var. University of Montreal, Kanada’nın Quebec kentinde yer alıyor. Fransızca eğitim veren bir devlet araştırma üniversitesi olarak tanınıyor. Üniversitenin kökleri 1878 yılına kadar uzanıyor. University of Montreal yaklaşık 47 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Öğrenci nüfusunun 35 binlik dilimini lisans 12 binlik dilimini ise lisansüstü öğrenciler oluşturuyor. Üniversite 650 binin üzerinde lisans ve lisansüstü program seçeneği sunuyor. Üniversite bünyesinde 16 fakülte yer alıyor.  Bu fakülteler şöyle sıralanıyor;

 • Sanat ve Bilim Fakültesi
 • Eğitim Fakültesi
 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Çevre Tasarımı Fakültesi
 • Kinesiyoloji Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • Tıp Fakültesi
 • Müzik Fakültesi
 • Optometri Okulu
 • Hemşirelik Fakültesi
 • Halk Sağlığı Fakültesi
 • Eczacılık Fakültesi
 • Veterinerlik Fakültesi
 • Sürekli Eğitim Fakültesi
 • Politeknik Montreal
 • HEC Montreal

McMaster University

Times Higher Education’a göre Kanada’nın en iyi üniversiteleri arasında dördüncü sırayı McMaster University alıyor. Üniversite, Kanada’nın Ontario Eyaleti’nde bulunuyor. Bir kamu araştırma üniversitesi olarak faaliyet gösteriyor. 1887 yılından beri varlığını sürdürüyor. McMaster University U15 Universities üyeleri arasında yer alıyor. Üniversite 30 binin üzerinde öğrenciye ev sahipliği yapıyor. 140 farklı ülkeden öğrencileri ağırlıyor. Üniversite işletme, mühendislik, sosyal bilimler, sağlık bilimleri gibi birçok disiplinde lisans ve lisansüstü dereceler sunuyor.

McGill University

Listenin üçüncü sırasında McGill University yer alıyor. Üniversite Montreal, Kanada’da bulunan bir kamu araştırma üniversitesi olarak tanınıyor. 1821 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Başlangıçta McGill Koleji olarak anılan kurumun; 1885 yılında üniversite statüsüne kavuştuğu biliniyor. McGill University yalnızca Kanada en iyi üniversiteleri arasında gösterilmiyor. Aynı zamanda dünyanın en iyi üniversiteleri arasında sıralanıyor. Üniversite 40 binin üzerinde öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Üniversite bünyesinde 11 fakülte ve yüksekokul bulunuyor. Bu fakülte ve yüksekokullar şöyle sıralanıyor;

 1. Tıp Fakültesi
 2. Sanat Fakültesi
 3. Tarım ve Çevre Bilimleri Fakültesi
 4. Desautels İşletme Fakültesi
 5. Mühendislik Fakültesi
 6. Diş Hekimliği Fakültesi
 7. Eğitim Fakültesi
 8. Hukuk Fakültesi
 9. Din Bilimleri Fakültesi
 10. Sürekli Eğitim Okulu
 11. Schulich Müzik Okulu

University of British Columbia

Kanada’nın en iyi üniversiteleri listesinin ikinci sırasında University of British Columbia yer alıyor. University of British Columbia, bir kamu araştırma üniversitesi olarak 1908 yılından beri varlığını sürdürüyor. Üniversitenin Vancouver ve Kelowna bölgelerinde kampüsleri bulunuyor. University of British Columbia yalnızca Kanada’nın değil dünyanın en iyi üniversiteleri arasında sıralanıyor. Üniversite 65 binin üzerinde öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Üniversitenin mezun ve akademisyenleri arasında 8 Nobel Ödüllü isim bulunuyor. Üniversite özellikle mühendislik ve ekonomi alanında ön plana çıkıyor. Lisansüstü eğitimde Kanada’nın ve dünyanın en çok tercih edilen üniversiteleri arasında bulunuyor.

University of Toronto

Times Higher Education’a göre listenin zirvesinde University of Toronto yer alıyor. Toronto Üniversitesi dünya sıralaması incelendiğinde ise 18. sırada bulunuyor. Kısacası; University of Toronto yalnızca Kanada’nın en iyi üniversiteleri arasında yer almıyor. Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında da kendine yer bulunuyor. Toronto Üniversitesi dünya sıralaması göz önüne alındığında dünyanın en iyi 18. üniversitesi olarak karşımıza çıkıyor. University of Toronto, Kanada’nın, Ontario Eyaleti’nde yer alıyor. Bir kamu araştırma üniversitesi olarak 1827 yılından beri varlığını sürdürüyor. Ontario Eyaletindeki en eski üniversitesi olarak biliniyor. Üniversite 15 fakülte ve okuldan oluşuyor. Bu fakülte ve okullar şöyle sıralanıyor;

 • Hukuk Fakültesi
 • Uygulamalı Bilimler ve Mühendislik Fakültesi
 • Fen Edebiyat Fakültesi
 • Mimarlık, Peyzaj ve Tasarım Fakültesi
 • Müzik Fakültesi
 • Orman Fakültesi
 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Bilgi Fakültesi
 • Hemşirelik Fakültesi
 • Eczacılık Fakültesi
 • Sosyal Hizmet Fakültesi
 • Kinesiyoloji ve Beden Eğitimi Fakültesi
 • Toronto İlahiyat Okulu
 • Kamu Politikası ve Yönetişim Okulu
 • Ontario Eğitim Araştırmaları Enstitüsü

Kanada’nın en iyi üniversiteleri hakkında daha detaylı bilgi için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Eğitime dair sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz.  Eğitim ve üniversiteler hakkında daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.