fbpx
Ana sayfa » Yurtdışında Lisans Eğitimi » Kanada’da En İyi 10 Üniversite

Kanada’da En İyi 10 Üniversite

Dünyanın en iyi üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği yapan Kanada’nın hemen her alanda dünyada ilk 100 içinde gösterilen üniversiteye sahip. Kanada…

27 Şubat 2020

Dünyanın en iyi üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği yapan Kanada’nın hemen her alanda dünyada ilk 100 içinde gösterilen üniversiteye sahip. Kanada uluslararası öğrenciler için de Amerika Birleşik Devletlerine göre çok daha uygun fiyatlara iyi bir eğitim sunuyor. Özellikle lisansüstü bölümleri için pek çok burs imkanı da mevcut.

 

 

 

1.University of Montreal

Montreal Üniversitesi, 1878 yılında Université Laval’ın uydu kampüsü olarak kurulmuştur. Montreal Üniversitesinin 13 kampüsü vardır. Üniversitenin ana kampüsü Outremont ve Côte-des-Neiges bölgelerinde bulunmaktadır. Montreal Üniversitesi, Kuzey Amerika ve Avrupa arasında bugünkü küreselleşme anlamında  bir bağlantıdır. Bu nedenle, Times Higher Education Rankings sıralamasına göre dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır. Montreal Üniversitesi, bölüm çeşitliliği ile uluslararası öğrencilere uzman profesör ve araştırmacı kadrosuyla, küresel bir bakış açısıyla akademik eğitimler sunmaktadır. Montreal, çok kültürlü yapısı ile Dünya çapında kitlesel göç yaşayan, çoğunluğu İngilizce konuşulan bir ülkede, Fransızca konuşan bir şehirdir.

2.McMaster Üniversitesi

McMaster Üniversitesi, 1887 yılında Toronto’da ‘Senatör William McMaster’ tarafından kurulmuştur. McMaster Üniversitesi, 6 fakültesi bulunan bir üniversitedir. Bu fakülteler: İşletme, Mühendislik, Sağlık Bilimleri, Beşeri Bilimler, Fen ve Sosyal Bilimler Fakülteleridir. 70’in üzerinde araştırma enstitüsü de bulunmaktadır. Çeşitli kabine bakanları, bilim adamları, Hollywood aktörleri, Nobel Ödüllüler, Kanada hariç birçok ülkeden çok sayıda önemli mezunlardan oluşmaktadır. McMaster Üniversitesi, Araştırma Bilgi kaynağı tarafından 2016 yılında  araştırma üniversitesi olarak seçilmiştir.

3.University of British Columbia

British Columbia Universitesi, (UBC)  1908 yılında kurulmuş,  Vancouver ve Kelowna da kampüsleri bulunan British Columbia’nın en eski üniversi ünvanına sahip bir üniversitedir. British Columbia Üniversitesi , Kanada’nın en iyi üç üniversitesi arasında yer almaktadır. Mezunları arasında 3 eski başbakan (Kanada’nın ilk kadın başbakanı Kim Campbell ve şu anki başbakanı Justin Trudeau), Olimpiyat altın madalya ödülüne sahip olan atletler ve 7 nobel ödüllü bilim adamı bulunmaktadır. Times Higher Education Rankings sıralamasına göre Dünya sıralamasında en iyi 34.sırada yerini alan başarılı bir üniversitedir.

4.McGill Üniversitesi

McGill Üniversitesi, 1821 yılında Birleşik Krallık Kralı IV. George tarafından Montreal şehrinde kurulmuş Kanada’nın en eski devlet üniversitelerinden biridir. McGill Üniversitesi, mezunları arasında, Kanada başbakanı Justin Trudeau, 6 dan fazla Nobel ödüllü sahibi ve 3 astronot bulunmaktadır. İngilizce ve Fransızca dilinde eğitim vererek, birçok ülkeden öğrenciye akademik eğitim vermektedir. McGill Üniversitesi, her yıl 1000’den fazla sağlık uzmanı yetiştirerek, onların eğitimleri için 4 bağlı eğitim hastanesi ile işbirliği içinde çalışmaktadır. Times Higher Education Rankings sıralamasında 42. Sırada yerini almaktadır.

5.University of Toronto

Toronto Üniversitesi, 1827’de Ontario’da kurulmuş, Queen’s Park’ı çevreleyen bir devlet üniversitesidir. Kanada’nın öğrenme, keşif, bilgi yaratma ve icat etme kurumu olarak bilinmesinden dolayı, Dünyanın en büyük araştırma okulu olarak da bilinmektedir. Toronto Üniversitesi, Kanada Genel Valisi, 4 Başbakanı, 3 yabancı Liderini mezun etmiştir.  Times Higher Education Rankings sıralamasında 18. Sırada yerini almaktadır.

6.University of Ottawa

Ottawa Üniversitesi, 1848 yılında Ottawa Katolik Başpiskoposu Joseph-Bruno Guigues’in ilk piskoposu tarafından Bytown Koleji olarak kurulmuş, daha sonra 1861 yılında ismini değiştirerek, Ottowa Koleji olmuştur.1889 yılında ise, Üniversite ünvanını alarak, Dünyada İngilizce ve Fransızca dillerinde eğitim veren en büyük üniversiteler arasına girmiştir. Hukuk,İşletme ve Tıp fakülteleri ile birlikte 10 dan fazla fakültesi ve bölüm çeşitliliğiyle ön plana çıkan bir üniversitedir. Ottawa Üniversitesi çeşitli şirket ve sağlık kuruluşu ile işbirlikteliğini sürdürmesi, uluslararası öğrencilerin büyük çoğunluğunun tercih sebebi haline gelmesini sağlamıştır. Times Higher Education Rankings sıralamasında 141.sırada yer almaktadır.

7.University of Alberta

Alberta Üniversitesi, 1908 yılında Edmonton’da kurulmuş bir araştırma devlet üniversitesidir. Alberta Üniversitesi, çeşitli şehirlerde de kampüsü bulunan yaklaşık 18 fakültesi olan ve uluslararası portföye sahip bir üniversitedir. Aynı zamanda Ukrayna’nın eğitimi içinde büyük rol oynayan Alberta Üniversitesi, Kanada Ukrayna Araştırma Enstitüsüne de destek vermektedir. Beşeri bilimler, yaratıcı sanatlar, mühendislik ve sağlık bilimleri alanlarında uluslararası bir üne sahip olmasından dolayı, Kanada’nın en iyi eğitim ve araştırma üniversitelerinin arasında yerini almıştır. Times Higher Education Rankings sıralamasında 136. sıradadır.

8.University of Waterloo

Waterloo Üniversitesi, ana kampüsü Ontario’da bulunan, 1957 yılında kurulmuş bir kamu araştırma enstitüsü üniversitesidir. Waterloo Üniversitesi,son 25 yıldır Kanada’nın en iyi en yenilikçi üniversitesi olarak seçilmiştir. 6 fakültesi ve 12 tane fakülte merkezli okulu bulunmaktadır. Kanada’nın teknoloji merkezinin kalbinde bulunan Waterloo Üniversitesi, öğrencilerine sağlayacağı iş temelli eğitimiyle mezun olduktan sonra da onlara geniş bir platform sağlamaktadır. Times Higher Education Rankings sıralamasında 201-250. sıradadır.

9.University of Calgary

Calgary Üniversitesi, 1944 yılında Alberta eyaletinin Calgary şehrinde bulunan bir devlet araştırma üniversitesidir. 1966 yılında Calgary kampüsü özerkleşerek üniversite halinde devam etmektedir.14 fakültesi bulunan, 85’in üzerinde araştırma enstitüsü ve merkezi ile uluslararası öğrencilere çok çeşitli alanda eğitim veren bir üniversitedir. Kanada’nın en iyi araştırma üniversitelerinin içinde yer almaktadır. Times Higher Education Rankings sıralamasında 201-250. sırada yer almaktadır.

10.Western Üniversitesi

Western Üniversitesi, 1878 yılında Ontario şehrinde kurulan bir devlet araştırma üniversitesidir. 12 tane işletme, mühendislik, sosyal bilim, bilim, sanat ve beşeri bilimler, sağlık bilimleri, tıp ve diş hekimliği, hukuk, eğitim, müzik ve medya fakültesine ve çok çeşitli bölümlere sahip bir üniversitedir. Uluslararası arenada ün kazanmış tanınan profesörlerin de eğitim verdiği Western Üniversitesi, eğitim kalitesi ile dünya çapında adından söz ettirmektedir. Times Higher Education Rankings sıralamasında 201-250. sırada yer almaktadır.

Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak için YouTube videomuza göz atabilirsiniz.

Ayrıca, Kanada’da okumak için gereken şartları ve başvuru sürecini öğrenmek için de YouTube videomuza göz atabilirsiniz.

 

 

 

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

6 + 11 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest