Kanada’da okumak öğrenci adayları tarafından sıkça tercih ediliyor ve sıkça araştırılıyor. Peki; Kanada’da üniversite okumak ne gibi avantajlar sağlıyor? Kanada’da eğitim almak isteyenleri nasıl bir başvuru süreci bekliyor? Kanada’nın en iyi üniversiteleri hangileri? Üniversiteler hangi alanlarda ön plana çıkıyor? Kanada’da üniversite ücretleri ve yaşam maliyetleri nasıl? Kariyer seçenekleri bakımından avantajlı bir ülke mi?

Kanada, dünyanın en önemli eğitim ülkelerinden biri olarak biliniyor. Kanada üniversiteleri, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında kendilerine yer bulabiliyor. Eğitim ve yaşam maliyetleri açısından bakıldığında Kanada’nın Amerika’ya göre daha avantajlı olduğu görülüyor. Ülkenin resmi dillerinden birinin İngilizce olması Kanada’nın tercih edilme sebeplerinden biri oluyor. Bununla birlikte Kanada güçlü ekonomisi, hoşgörülü insanları ve kültürel çeşitliliğiyle de dikkat çekiyor.

Kanada’da Okumak Avantajlı Mı?

Kanada’nın güçlü bir eğitim sistemine sahip olduğu biliniyor. Kanada üniversiteleri her yıl dünyanın dört bir yanından binlerce başvuru kabul ediyor. Kanada iki resmi dile sahip bir ülke olarak tanınıyor. Ülkede hem İngilizce hem de Fransızca resmi dil olarak kabul ediliyor. Bu noktada; her iki dilde de eğitim almak mümkün olabiliyor. Eğitim dili bölge ve üniversitelere göre farklılık gösteriyor.

Kanada, dünyanın en güvenli ülkelerinden biri olarak biliniyor. Kanada, insan haklarına en çok değer ve önem veren ülkeler arasında yer alıyor. Ülkenin yoğun bir öğrenci ve göçmen nüfusuna ev sahipliği yaptığı biliniyor. İklim koşulları Kanada’da okumak isteyen öğrenciler için caydırıcı bir unsur olabiliyor. Ancak iklim koşullarına adapte olmak sanıldığı kadar zor olmuyor.

Kanada’nın güçlü bir ekonomiye sahip olduğu biliniyor. Bu anlamda öğrenci ve mezunlar birçok kariyer olanağını değerlendirebiliyor. Ubisoft, Microsoft, FedEx, Boeing gibi dünya devlerinin merkezleri Kanada’da bulunuyor. Bununla birlikte Kanada, start-up fikirlerini hayata geçirmeleri konusunda öğrencileri destekliyor.

Ülkede üniversitelerin yanı sıra; “College” adıyla anılan yükseköğrenim kurumları da var. Bu kurumlar öğrencilere mesleki eğitim veriyor. Üniversitelere göre bu kurumlardan kabul almak daha kolay olarak görülüyor. Eğitim 1 ya da 2 yıllık süreleri kapsıyor. Bu okulların ücretleri bakımından üniversitelere oranla daha uygun olduğu biliniyor. Kısacası Kanada her eğitim düzeyi ve her beklentiye göre eğitim imkanı sağlıyor. Bu anlamda avantajlı ülkeler arasında yer alıyor.

Kanada’da Okumak: Üniversite Ücretleri ve Yaşam Maliyetleri

Kanada’da üniversite ücretlerinin düşük olduğu biliniyor. Peki; Kanada’da eğitim almak için nasıl bir bütçe ayırmak gerekiyor? Burslu okumak mümkün olabiliyor mu? Yaşam maliyetleri nasıl?

Kanada’da üniversiteler devlet tarafından destekleniyor. Ülkede eğitim maliyetlerinin düşük olmasının nedeni bu olarak biliniyor. Yani Amerika ile benzer standartlarda bir eğitim için çok daha düşük bir bütçe ayırmak yeterli oluyor. Ücretler bölge, program ve üniversitelere göre farklılık gösteriyor. Ancak; lisans eğitimi için ortalama ücret 25 bin ila 40 bin Kanada doları arasında değişiyor. Mesleki eğitim veren ve College olarak adlandırılan kurumlar için 15 bin Kanada doları yeterli oluyor. Lisansüstü eğitim söz konusu olduğunda ücretler biraz daha artıyor. Lisansüstü eğitim için 60 bin Kanada Dolarına kadar bütçe ayırmak gerekebiliyor.

Kanada’da okumak isteyenlerin burs seçeneklerini değerlendirmeleri de mümkün olabiliyor. Kanada üniversiteleri elbette çok çeşitli burs seçenekleri sunuyor. Lisansüstü programlar için burs seçeneklerinin daha çeşitli olduğu biliniyor. Ancak lisans öğrencileri de burs seçeneklerini değerlendirebiliyor. Öğrenciler hem başarı burslarından yararlanabiliyor hem de ihtiyaç bursları alabiliyor.

Ülkede yaşam maliyetleri de tıpkı üniversite ücretleri gibi eyalet ve şehirlere göre farklılık gösteriyor. Aylık ortalama yaşam maliyetleri ise 600 ile 110 Kanada doları arasında değişiyor. Öğrenciler ulaşım ve konaklama maliyetleri için de çeşitli hibe ve desteklerden yararlanabiliyorlar.

Kanada Üniversitelerine Başvuru ve Kabul Koşulları

Peki; Kanada’daki üniversiteler başvuru ve kabul sürecinde neler talep ediyor. Kanada’da okumak isteyen öğrenci adaylarının neler yapması gerekiyor? Kanada’da lise diplomasıyla üniversite eğitimi almak mümkün mü? Nelere dikkat edilmeli?

Kanada’da lise diploması ile üniversite eğitimi almak resmi olarak mümkün görünüyor. Ancak Kanada’da üniversitelerin sayısının az olduğu biliniyor. Bununla birlikte; üniversiteler her yıl 150’nin üzerinde ülkeden binlerce başvuru alıyor. Bu nedenle üniversitelere başvuru ve kabul aşamasında rekabetin son derece yüksek olduğu biliniyor. Bu anlamda lise diplomasıyla başvuru yapmak aslında yeterli olmuyor. Peki; bu durumda nasıl bir yol izlemek gerekiyor?

Kanada’daki üniversiteler için not ortalaması büyük önem taşıyor. Ülkedeki üniversitelere başvuru yapabilmek için not ortalamasının 5’lik sistemde minimum 3,0 olması gerekiyor. Elbette not ortalaması ne kadar yüksekse öğrenci o kadar avantajlı oluyor. Kanada’da okumak için uluslararası standartlara sahip diploma programları ve sınavların alınması gerekiyor. Bu noktada; SAT sınavı ve AP programı ön plana çıkıyor. Özellikle başvurulacak alana yönelik AP dersleri alınması tavsiye ediliyor. Çünkü bu derslerde başarılı olan öğrenciler akademik hayata hazır olarak kabul ediliyor.

Kanada’da eğitim almak için bir diğer önemli koşul elbette dil yeterliliği olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada alınması gereken sınavlar üniversite ve program diline göre farklılaşıyor. Üniversiteler hem Fransızca hem de İngilizce eğitim veriyor. İngilizce eğitim alacak öğrencilerin IELTS ya da TOEFL sınavlarından birini tercih etmeleri gerekiyor. Birçok üniversite iki sınavı da kabul ediyor. Ancak bazı üniversiteler bu sınavlardan yalnızca birinin alınmasını talep edebiliyor. Bu anlamda üniversitelerin başvuru koşullarını dikkatle incelemek gerekiyor. Kanada’da okumak isteyen ve Fransızca eğitim alacak öğrencilerin ise TEF veya TCF sınavlarını almaları gerekiyor.

Niyet mektubu, referans mektubu ve özgeçmiş istenen belgeler arasında yer alıyor. Sanat ve tasarım bölümleri için öğrencilerin portfolyo sunması gerekiyor. Bazı bölümler için üniversiteler mülakat talebinde bulunabiliyor. Ek olarak; üniversiteler ders dışı aktivitelere de odaklanıyor. Bu anlamda sosyal sorumluluk projeleri önem taşıyor. Araştırma projeleri, stajlar ve yaz okulları avantaj sağlıyor.

Kanada’da Hangi Üniversiteler Öne Çıkıyor?

Peki; Kanada’nın en iyi üniversiteleri hangileri? Kanada’da üniversite okumak isteyen öğrenciler hangi üniversiteleri tercih edebilir?

Toronto Üniversitesi

Toronto Üniversitesi, Kanada’nın en iyi üniversitelerinden biri olarak kabul ediliyor. Toronto Üniversitesi, Kanada’da okumak isteyen uluslararası öğrencilerin birçoğunun hedefleri arasında yer alıyor. Üniversite yalnızca Kanada’nın değil dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olarak biliniyor. Times Higher Education, Toronto Üniversitesi’ne dünya sıralamasında 18. Sırada yer veriyor. Toronto Üniversitesi, 1827 yılında kurulan bir kamu araştırma üniversitesi olarak faaliyet yürütüyor.  Üniversite, Kanada’nın Ontario Eyaleti sınırları içerisinde bulunuyor. Eyaletin en eski üniversitesi olma özelliği taşıyor.

University of Toroto, yalnızca eğitim faaliyetleriyle değil üniversite bünyesinde yürütülen araştırmalarla da dikkat çekiyor.  Üniversite, kök hücre çalışmalarının yürütüldüğü ilk kurum olarak biliniyor. Üniversitenin; mezun ve araştırmacıları arasında 10 nobel ödülü sahibi bulunuyor. Ek olarak; üniversite, 5 Turing Ödülü ve 1 Fields Madalyası ile ilişkilendiriliyor.

Üniversite, 15 fakülte ve okul etrafında düzenleniyor. Üniversite 64 binin üzerinde öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık 44 bin lisans ve 20 bin lisansüstü öğrenciyi ağırlıyor. Aynı zamanda üniversite bünyesinde 10 binin üzerinde akademik ve idari personel görev alıyor.

British Columbia Üniversitesi

Kanada’da okumak isteyen uluslararası öğrencilerin tercih edebileceği bir diğer üniversite, British Columbia ÜniversitesiBritish Columbia Üniversitesi 1908 yılında kurulan bir kamu araştırma üniversitesi olarak tanınıyor. Üniversite adından da anlaşılacağı gibi Kanada’nın British Columbia Eyaleti sınırları içerisinde yer alıyor. Eyaletin en eski üniversitesi olma özelliği taşıyor. Üniversitenin iki kampüsü bulunuyor. Bu kampüsler; Vancouver Kampüsü ve Okanagan Kampüsü olarak sıralanıyor.  Üniversite her iki kampüste toplam 19 fakülteye ev sahipliği yapıyor. Üniversite 65 binin üzerinde öğrenciyi ağırlıyor. Aynı zamanda üniversite bünyesinde yaklaşık 17 bin akademik ve idari personel görev alıyor.

Üniversitenin mezun ve akademisyen arasında 8 Nobel Ödüllü isim bulunuyor. Üniversitenin birçok önemli bilim insanı ve devlet başkanı yetiştirdiği biliniyor. Üniversite Kanada’da okumak isteyen uluslararası öğrenciler için birçok avantaj sunuyor. Fakülte ve okulların yanı sıra; üniversite bünyesinde pek çok araştırma enstitüsü ve laboratuvar yer alıyor. Üniversite, kuantum, parçacık ve nükleer fizik çalışmaları gibi konulara odaklanıyor. British Columbia Üniversitesi, Universitas 21, Pasifik Kıyıları Üniversiteleri Birliği gibi üniversite ağlarının üyeleri arasında bulunuyor.

McGill Universitesi

Kanada’nın en iyi üniversiteleri arasında yer alan bir diğer üniversite McGill Üniversitesi… Üniversite, 1821 yılından beri faaliyet gösteren bir kamu araştırma üniversitesi olarak tanınıyor. Kanada’nın Montreal kentinde yer alıyor. Üniversite yalnızca Kanada’nın değil dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olarak kabul ediliyor. McGill Üniversitesi yaklaşık 40 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Kanada’da okumak isteyen binlerce uluslararası öğrenci McGill Üniversitesi’ne başvuruda bulunuyor. Aynı zamanda üniversite bünyesinde yaklaşık 4 bin akademik ve idari personel görev alıyor.

Üniversite 11 fakülte ve yüksekokuldan oluşuyor. Üniversite, Amerikan Üniversiteleri Birliği’nin Amerikalı olmayan iki üyesinden biri olarak tanınıyor. Bilim, tıp, mühendislik ve işletme alanlarında ön plana çıkıyor. Aynı zamanda yapay zeka alanında yürüttüğü çalışmalarla dikkat çekiyor.

McMaster Üniversitesi

Kanada’nın en iyi üniversitelerinden bir diğeri McMaster Üniversitesi olarak biliniyor. Üniversite 1887 yılından beri eğitim veren bir kamu araştırma üniversitesi olarak tanınıyor. Ontario Eyaleti sınırları içerisinde yer alıyor. Üniversite dünya çapında da eğitim ve araştırma faaliyetleriyle tanınıyor. Kanada’da okumak isteyen çok sayıda uluslararası öğrenci tarafından tercih ediliyor. Üniversitenin yoğun bir öğrenci nüfusunu ağırladığı biliniyor. McMaster Üniversitesi 140 ülkeden 30 binin üzerinde öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Üniversite bünyesinde yaklaşık 11 bin akademik ve idari personel görev alıyor. Üniversite mühendislik, sağlık bilimleri, işletme gibi alanlarda ön plana çıkıyor.

Montreal Üniversitesi

Montreal Üniversitesi Kanada’nın dikkat çeken bir diğer üniversitesi olarak karşımıza çıkıyor. Üniversite Montreal, Quebec, Kanada’da bulunuyor. Fransızca eğitim veren bir kamu araştırma üniversitesi olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Üniversitenin 1878 yılında kurulduğu biliniyor. Üniversitenin ana kampüsü, Outremont ve Côte-des-Neiges ilçelerinde yer alıyor. Üniversite ayrıca bir dizi kampüs dışı tesisin işletmesini üstleniyor.

Montreal Üniversitesi 60 binin üzerinde öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Üniversite bünyesinde yaklaşık 12 bin akademik ve idari personel görev alıyor. Üniversite 16 fakülte etrafında düzenleniyor. Buna ek olarak; birçok araştırma enstitüsü ve laboratuvarı bünyesinde barındırıyor. Üniversitenin, “U15” ve “Kanada Üniversiteler ve Kolejler Birliği” üyeleri arasında yer aldığı biliniyor.

Kanada’da okumak hakkında daha detaylı bilgi edinmek için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Eğitim hakkındaki sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitim ve üniversitelere dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.