Milano Politeknik Üniversitesi veya Politecnico di Milano, adından da anlaşılacağı gibi İtalya’nın Milano kentinde bulunmaktadır. Üniversite, İtalya’nın en büyük teknik üniversitesi olma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda 1863 yılında kurulan üniversite, Milano’da bulunan en eski üniversite olarak bilinmektedir. Üniversite, 40 binin üzerinde öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite bünyesinde yaklaşık bin 500 akademik personel görev almaktadır. Ek olarak; üniversitenin, yaklaşık bin 200 idari personeli bulunmaktadır.

Times Higher Education, Milano Politeknik Üniversitesi’ni İtalya’nın en iyi 10. üniversitesi olarak sıralamaktadır. Politecnico di Milano dünya sıralaması göz önünde bulundurulduğunda ise ilk 500 üniversite içerisindedir. Aynı zamanda; Milano Politeknik Üniversitesi mimarlık alanında ön plana çıkmaktadır. Bu alanda Times Higher Education’a göre İtalya’nın en iyi dördüncü üniversitesi olarak sıralanmaktadır. Üniversite mühendislik ve tasarım alanında da dünyanın önde gelen üniversitelerinden biri olarak kabul edilmektedir.

QS sıralamasına göre; üniversite, İtalya ve Avrupa’da ilk sırada yer almaktadır. Politecnico di Milano dünya sıralaması incelendiğinde ise ilk 150 üniversite arasında sıralandığı görülmektedir. QS, Milano Politeknik Üniversitesi’ni sanat ve tasarım alanında İtalya’nın en iyi üniversitesi olarak sıralamıştır. QS’e göre üniversite, mühendislik alanında da İtalya’da zirvede yer almaktadır. Mühendislik alanında dünya sıralamasına bakıldığında ise üniversitenin ilk 20 üniversite içerisinde yer aldığı görülmektedir. Milano Politeknik Üniversitesi mimarlık alanında ise İtalya’nın en iyi; Avrupa’nın ise en iyi dördüncü üniversitesi olarak sıralanmıştır.

Üniversite her yıl Italya’da üniversite okumak isteyen binlerce öğrenciden başvuru almaktadır. Yoğun bir uluslararası öğrenci nüfusuna ev sahipliği yapmaktadır. Okul, uluslararası öğrencilere pek çok avantaj sunmaktadır. Politecnico di Milano ücretleri de bu avantajlar arasında yer almaktadır. Üniversite, birçok ülke ve üniversiteye oranla daha düşük ücretler talep etmektedir. Politecnico di Milano ücretleri lisans programları için 800 ile 3300 Euro arasında değişiklik göstermektedir. Politecnico di Milano master ücretleri ise yaklaşık 4000 Euro civarındadır. Üniversite aynı zamanda uluslararası öğrencilere yönelik farklı burs seçenekleri sunmaktadır.

Milano Politeknik Üniversitesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Milano Politeknik Üniversitesi’nin, 29 Kasım 1863’te Pavia Üniversitesi rektörü Francesco Brioschi tarafından kurulmuştur. Üniversitenin kurulduğu dönemde; Istituto Tecnico Superiore yani Yüksek Teknik Enstitü adıyla anıldığı bilinmektedir. Bu dönemde üniversite yalnızca İnşaat ve Endüstri mühendisliği alanında faaliyet göstermiştir. Üniversitedeki ikinci ana çalışma alanı olan mimarlık, 1865 yılında devreye girmiştir. İlk olarak; Brera Akademisi ile işbirliği içinde mimarlık eğitimi verilmiştir. Üniversitenin kurulduğu ilk yılda yalnızca 30 öğrenci kabul edilmiştir. Bu öğrencilerin tamamı erkek öğrencilerdir. Üniversite ilk kadın mezununu 1913 yılında vermiştir.

1927 yılında üniversite, Città Studi olarak bilinen ve üniversitenin ana tesislerinin hala bulunduğu bölgeye taşınmıştır. Leonardo da Vinci Meydanı’nda faaliyet göstermeye başlamıştır. Bu dönemde üniversite, Regio Politecnico yani Kraliyet Politeknik olarak adlandırılmıştır. İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda İtalya’nın cumhuriyet ilan edilmesiyle “Regio” sözcüğü kaldırılmıştır.

Milano Politeknik Üniversitesi logosu, Raphael’in Atina Okulu’nun hazırlık taslağının bir detayına dayanmaktadır. 1942 yılından beri kullanılmaktadır. 1942 yılından önce üniversitenin herhangi bir logosu bulunmamaktadır.1954’te, üniversitede Gino Cassinis ve Ercole Bottani tarafından ilk Avrupa elektronik hesaplama merkezi açılmıştır. 1963’te Giulio Natta, polipropilen üzerine yaptığı araştırmalardan dolayı Nobel Kimya Ödülü’nün sahibi olmuştur. 1977 yılında üniversite ve işbirliği halinde olduğu şirketler tarafından ortaklaşa geliştirilen uydu “Sirio” fırlatılmıştır.

1980’lerin sonunda, üniversite Lombardiya ve Emilia Romagna’da uydu kampüslerinin açılmasıyla sonuçlanacak bir bölgesel genişleme süreci başlatmıştır. 1993 yılında üniversite bünyesinde, endüstriyel tasarım alanında bir derece programı başlatılmıştır. 2000 yılında, üniversitenin tasarım fakültesi, yeni lisans ve lisansüstü programlar sunmaya başlamıştır. Bu programlar, grafik tasarım, görsel tasarım, moda tasarımı, iç mimarlık gibi alanları kapsamaktadır.

2012 yılında üniversite, 2014 yılı itibariyle tüm lisansüstü derslerin yalnızca İngilizce olarak öğretileceğini duyurmuştur. Bu karar daha sonra mahkemeye taşınmıştır. İtalyan Yüksek Mahkemesi’nin kararıyla üniversite bu konuda geri adım atmıştır. İngilizce derslerin ağırlıklı olmasına karşın İtalyanca dersler sürdürülmektedir.

Milano Politeknik Üniversitesi Kampüsleri

Üniversite, araştırma ve öğretim faaliyetlerinin çoğunun Milano kentinde yer alan iki ana kampüste sürdürmektedir. Bu kampüsün yanı sıra; Lombardiya ve Emilia-Romagna bölgelerinde uydu kampüslere sahiptir. Üniversitenin merkez ofisleri, Milano’daki Città Studi’nin tarihi kampüsünde yer almaktadır. Üniversitenin toplamda 7 kampüsü bulunmaktadır.

Milan Leonardo Kampüsü

Milan Leonardo, üniversitenin halen kullanımda olan kampüslerinin en eskisi olarak bilinmektedir. Kampüs sınırları içerisinde yer alan ilk binalar 1927 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Bu binalar; Leonardo Da Vinci Meydanı’nda yer almaktadır. Milan Leonardo Kampüsü, üniversitenin ana kampüsüdür. Merkezi yönetim ofisleri, rektörlük ve araştırma bölümlerinin birçoğu burada bulunmaktadır. Yıllar içerisinde, kampüs alanı genişletilmiştir. Şu an bu bölge “Citta Studi” yani “Eğitim Şehri” olarak anılmaktadır. Kampüs, bu bölgede yer alan birkaç caddeye yayılmış durumdadır. Bu caddeler; Leonardo, Bonardi, Clericetti, Mancinelli, Gran Sasso ve Colombo caddeleri olarak sıralanmaktadır.

Milano Bovisa Kampüsü

Milano Politeknik Üniversitesi kampüslerinin bir diğeri; Milan Bovisa kampüsüdür. Kampüs, adından da anlaşılacağı gibi Milano’nun Bovisa semtinde bulunmaktadır. 1989 yılında faaliyete geçmiştir. Milan Bovisa kampüsü, 1994’te açılan Durando Kampüsü ve 1997’de açılan La Masa Kampüsünden oluşmaktadır. Durando Kampüsü, Tasarım Okulu’nun bulunduğu kampüs olarak bilinmektedir. La Masa Kampüsü ise Endüstri, Mekanik, Enerji, Havacılık ve Uzay Mühendisliği fakültelerine ev sahipliği yapmaktadır. Kampüs ayrıca; rüzgar tüneli de dahil olmak üzere birçok araştırma tesisine ev sahipliği yapmaktadır

Uydu Kampüsleri

Üniversitenin ilk uydu kampüsü 1987 yılında Como’da faaliyete geçmiştir. İkinci kampüs ise 1989 yılında Lecco’da açılmıştır. 1990’lı yıllarda; Cremona (1991), Mantua (1994) ve Piacenza’da (1997) kampüsleri faaliyete geçmiştir.

Eğitim Sistemi

Milano Politeknik Üniversitesi bölümleri, mühendislik, mimarlık ve tasarım alanlarında üç yıllık lisans programları sunmaktadır. Politecnico di Milano master programları bir ve iki yıllık süreleri kapsamaktadır.

Akademik yıl, iki döneme ayrılmaktadır. Güz dönemi Eylül ortasından Ocak sonuna kadar sürmektedir. Bahar dönemi ise Mart ayından Haziran ayının sonuna kadar devam etmektedir. Sınavlar; şubat, temmuz ve eylül olmak üzere 3 farklı dönemde gerçekleştirilmektedir. Öğrencilerin Lisans ve yüksek lisans dereceleri boyunca yılda 60 “üniversite kredisi” almaları gerekmektedir. Bu nedenle; 3 yıllık lisans programları 180 kredi gerektirmektedir. 2 yıllık Yüksek Lisans programları için ise öğrenciler 120 krediye ihtiyaç duymaktadır. Üniversite sistemi, İtalya’daki birçok üniversite gibi, Bologna Süreci çerçevesinde şekillendirilmiştir.

Milano Politeknik Üniversitesi yurt dışındaki üniversitelerle çeşitli ilişkiler sürdürmektedir. Bu kapsamda; öğrenci değişimi için çok çeşitli uluslararası projeler sunmaktadır. Üniversite, İngilizce, Almanca ve İspanyolca dillerinde çeşitli kurslar sunarak; uluslararası öğrencilerin kaydını teşvik etmektedir. Üniversite, ENTREE ağının ve TIME ağının üyeleri arasında yer almaktadır.

Alta Scuola Politecnica, Torino Politeknik Üniversitesi ve Milano Politeknik Üniversitesi’nin ortak olarak işlettiği bir kurumdur. İnovasyona öncülük etmek ve teşvik etmek için disiplinlerarası kurs ve programlar sunmaktadır. Aynı zamanda kurum; iki yıllık lisansüstü programlarla paralel olarak faaliyet yürütmektedir.

Italya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için üniversite tarafından pek çok uluslararası fırsat sunulmaktadır. Bu fırsatların bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • ATİNA Programı
 • ERASMUS Programı
 • Avrupa Tasarım Programı
 • Avrupa Havacılık ve Uzay Üniversiteleri Grubu İşbirlikleri
 • UNITECH
 • Tongji Üniversitesi ile Çift Diploma Programları
 • Küresel Mühendislik Eğitimi Değişim Programı

Ayrıca; doktora öğrencileri için, “Progetto Rocca MIT-PoliMi” programı mevcuttur. Bu program kapsamında; doktora öğrencileri, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde bir dönem eğitim alabilmektedirler.

Politecnico di Milano Bölümleri

Üniversite 12 farklı bölüm halinde düzenlenmiştir. Milano Politeknik Üniversitesi bölümleri şu şekilde sıralanmaktadır;

 1. DaSTU – Dipartimento di Architettura e Studi Urbani (Mimarlık ve Kentsel Çalışmalar)
 2. ABC- Architettura, Ingegneria delle Costruzioni e Ambiente Costruito (Mimarlık, Yapılı Çevre ve İnşaat Mühendisliği – ABC)
 3. DCMC – Chimica, Materiali e Ingegneria Chimica “Giulio Natta” (Kimya, Malzeme ve Kimya Mühendisliği)
 4. Tasarım
 5. DEIB – Elettronica, Informazione e Bioingegneria (Elektronik, Bilgi ve Biyomühendislik)
 6. Enerji
 7. Fizik
 8. DICA – Ingegneria Civile e Ambientale (İnşaat ve Çevre Mühendisliği)
 9. Ingegneria Gestionale (Yönetim, Ekonomi ve Endüstri Mühendisliği)
 10. Matematik
 11. Mekanik
 12. DAER – Scienze e Tecnologie Aerospaziali (Havacılık Bilimi ve Teknolojisi)

Kütüphane Sistemi ve Yayıncılık Faaliyetleri

Üniversitenin kütüphane sistemi, yaklaşık 470 bin cildi barındırmaktadır. Bu eserlerin tamamı kampüslerdeki farklı kütüphanelere dağılmış durumdadır. Sistem, öğretim kütüphaneleri (bölüm kütüphaneleri) ile birlikte dört merkez kütüphaneden oluşmaktadır. Kütüphane sisteminde kayıtlı olan kitaplara, bir çevrimiçi erişim kataloğu (OPAC) aracılığıyla ulaşılabilir. Erişimin halka açık olduğu bilinmektedir.

Milano Politeknik Üniversitesi, 2004 yılından beri;  Polipress’e sahiptir. Polipress, üniversite topluluğu tarafından yürütülen araştırmaları yayınlamak için oluşturulmuş bir yayıncılık markası olarak bilinmektedir. Polipress ayrıca ücretsiz olarak dağıtılan Politecnico dergisini de yayınlamaktadır.

Araştırma Faaliyetleri

Üniversite, Avrupa ve uluslararası bilimsel araştırma ağlarının üyeleri arasında yer almaktadır. Üniversitenin uzun bir araştırma geçmişi vardır. Üniversitede çalışan birçok bilim insanı, ödüller ve atıflar ile tanınmaktadır. Bu bilim insanları içerisinde birçok önemli isim yer almaktadır. Ancak en ünlüsü; Kimya alanında Nobel Ödülü alan tek İtalyan olma özelliği taşıyan Giulio Natta’dır. Üniversite aynı zamanda; 1979 yılına kadar “Enrico Fermi Nükleer Araştırma Enstitüsü”nün işletmesini üstlenmiştir. Günümüzce ise; Avrupa’nın en büyük rüzgar tünellerinden birine sahiptir. Aynı zamanda birçok araştırma merkezi ve laboratuvarın işletmesini üstlenmektedir.

Milano Politeknik Üniversitesi’nde Öğrenci Yaşamı

Çoğu İtalyan üniversitesi, öğrencilerine kampüste konaklama hakkı vermemektedir. Ancak Milano Politeknik Üniversitesi, öğrencilere kampüs içerisinde konaklama imkanı veren az sayıda üniversiteden biridir. Ancak; kontenjan 2 bin öğrenci ile sınırlandırılmıştır. Şehirde konaklama olanaklarının yüksek maliyetli olduğu bilinmektedir. Bu nedenle; üniversitenin konaklama imkanlarından yararlanamayan öğrenciler, çoğunlukla paylaşımlı daireleri tercih etmektedir.

Üniversite öğrencilere internet hizmeti de sunmaktadır. Tüm üniversite kampüsleri, “Eduroam” hizmetiyle bağlantılı ve birlikte çalışabilir bir Wi-Fi ağı tarafından kapsanmaktadır.

Istituto per il Diritto allo Studio Universitario veya Üniversite Eğitimi Hakkı Enstitüsü; öğrencilere çeşitli imkanlar sağlamaktadır. Enstitü, burslar, öğrenci yurtları, açık kütüphaneler, kafeterya ve çalışma alanları gibi öğrenci olanaklarını yönetmektedir. Ayrıca Milan Leonardo Kampüsü’nde öğrencilerin etkinlikler düzenlendiği bir kültür merkezi bulunmaktadır. Bu kültür merkezi “Educafe” olarak adlandırılmaktadır. Üniversite bünyesinde birçok öğrenci topluluğu yer almaktadır. Bunlar bazıları şöyle sıralanabilir;

 • BEST Milano (Avrupa Teknoloji Öğrencileri Kurulu)
 • ESN (Erasmus Öğrenci Ağı)
 • Euroavia
 • Çevre ve Bölge Mühendisleri Derneği
 • Teatro delle Biglie (Mermerler Tiyatrosu)
 • RADIO
 • BEA – Biyomedikal Mühendisliği Derneği

Milano Politeknik Üniversitesi hakkında daha detaylı bilgi edinmek için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Eğitime dair sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz.  Eğitim ve üniversitelere dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.