fbpx
Ana sayfa » Yurtdışında Yüksek Lisans Eğitimi » İspanya’da Yüksek Lisans

İspanya’da Yüksek Lisans

Çoğu öğrenci lisans eğitimlerini tamamladıktan sonra yüksek lisans eğitimlerine devam etmek için gözlerini Avrupa’ya çeviriyor. Burada önde gelen ülkelerden biri…

13 Ocak 2020

Çoğu öğrenci lisans eğitimlerini tamamladıktan sonra yüksek lisans eğitimlerine devam etmek için gözlerini Avrupa’ya çeviriyor. Burada önde gelen ülkelerden biri de İspanya. Hem kendine has İspanyol kültürünü yerinde yaşama fırsatı elde edip dünyanın her yanından yeni insanlarla tanışma fırsatı edinen öğrenciler eğitimlerini tamamlayana kadar İspanyolcalarını da geliştirebiliyorlar.

İspanya’daki üniversitelerin eğitim diliyse okuldan okula farklılık gösterebiliyor: Tamamen İngilizce eğitim veren okulların yanı sıra yarı İngilizce yarı İspanyolca eğitim veren okullar ve eğitim dili %100 İspanyolca olan okullar da var. Ayrıca çoğu okulda İspanyolca işlenen kültür derslerini alabilmek de mümkün. Eğer öğrenci İspanyolca eğitim almak istiyorsa en az B2 düzeyinde İspanyolca seviyesini kanıtlamak zorunda. 70’ten fazla üniversite seçeneği var İspanya’da ve bu okulların çoğu Madrid ve Barcelona gibi gözde şehirlerde. Bu üniversiteler arasında Universidad Autonoma de Madrid, Universitat de Barcelona, Universitat Autonoma de Barcelona gibi prestijini kanıtlamış okullar var.

Peki İspanya’da hangi alanlarda yüksek lisans yapılabilir? Dünya genelindeki çoğu okulda olduğu gibi İspanya da bu konuda birçok seçenek sunuyor öğrencilere. Öğrenciler Sanat, Tarih, Mühendislik, Mimarlık, Hukuk, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler gibi alanlarda yüksek standartlarda eğitim alabiliyor ve bu eğitim genellikle 2 yıl sürüyor. Peki bu okullardaki yıllık okul ücretleri ortalama ne kadar? Bu rakam krediye göre belirleniyor ve kredi başına 22 ile 36 Euro şeklinde değişiklik gösterebiliyor. Tabii bu da yıldan yıla ve okuldan okula da değişiklik gösteren bir şey; örneğin nispeten daha prestijli okulların yıllık ücretleri daha yüksek olabiliyor.

Öğrencilerin aklındaki diğer bir soruysa konaklamayla ilgili. Çoğu ülkede olduğu gibi İspanya’da da birçok konaklama seçeneği mevcut. Bazı okullar kampüs içerisinde yurtlar veya apartman daireleri sunabiliyorken okul yakınlarındaki özel bir yurtta kalmak da mümkün. Diğer bir seçenek ise okul yakınlarındaki stüdyo daireleri veya öğrenci evleri araştırmak. Bunun bir artısı da sosyalleşmeyi sağlarken kalıcı dostluklar sağlama olanağı sunması.

İspanya’daki yaşam masraflarına gelecek olursak burada aylık ortalama 750-900 Euro ile geçinmek mümkün. Ancak yine bu sayı okula ve yaşanılan şehre göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca harçlık çıkarmak için belirli gün ve saat sınırlamalarıyla öğrenci vizesi sayesinde part-time işlerde çalışabiliyor buradaki öğrenciler, bu da büyük bir avantaj haline gelebiliyor.

Avrupa’da yüksek lisans yapma hayaliniz varsa, hem İspanyolcaya hem de İspanyol kültürüne ilgiliyseniz İspanya sizin için birçok açıdan uygun bir seçenek olabilir.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

5 + 4 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest