İngiltere foundation programı nedir? Program ne kadar sürüyor ve neleri kapsıyor? Uluslararası öğrencilerin neden foundation programına katılması gerekiyor? Programdan kimler faydalanabilir?

Uluslararası öğrenciler için İngiltere’de eğitim almanın bazı koşulları bulunuyor. İngiltere üniversiteleri öğrencilerin akademik hayata hazır olmalarını bekliyor. Bu kapsamda uluslararası öğrenciler için AP ve IB gibi diploma programları devreye giriyor. Öğrencilerin bu programlar kapsamında bazı dersler alıyorlar. Programı tamamlayabilmek için ise bazı projeler sunuyor ve sınavlara tabi tutuluyorlar. Öğrencilerin bu sınavlar neticesinde elde ettikleri skorlar akademik hayata hazır olduklarının kanıtı olarak görülüyor. Aynı zamanda İngiltere’de üniversite eğitimi alabilmek için öğrencilerin belirli bir dil seviyesine sahip olmaları da isteniyor. Bunun için yine uluslararası sınavlara ihtiyaç duyuluyor.

Yurt dışı üniversitelere hazırlık süreci öğrenciler için zorlayıcı olabiliyor. Bu noktada; aba Eğitim öğrencilere birçok alanda destek veriyor. Ancak; öğrenci adaylarının çabası doğrudan kabul alabilmek için her zaman yeterli olmayabiliyor. Uluslararası öğrencilerin kabul sürecinde yeterli skorları elde edememesi durumunda foundation programı devreye giriyor. Peki; foundation programı nedir ve neleri kapsıyor?

İngiltere Foundation Programı Nedir?

Foundation programı, İngiltere başta olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde uygulanıyor. İngiltere’de üniversitelere kabul aşamasında öğrencilerin, lise mezuniyeti için gerekli koşulları yerine getirmiş olmaları bekleniyor. Ayrıca; akademik hayata uyum sağlayacak dil yeterliliğine ve akademik yeterliliğe sahip olmaları isteniyor. İngiltere’de eğitim almak isteyen öğrenciler, eğer kabul için gerekli tüm şartları taşımıyorsa bu programa alınabiliyor. Foundation programı, üniversiteye geçiş sürecinde bir hazırlık sınıfı niteliği taşıyor. Programla öğrencilerin akademik yeterliliğe ve dil yeterliliğine ulaşması amaçlanıyor. Program doğrudan üniversitelerin kendi bünyesinde ya da anlaşmalı kurumlar eliyle yürütülebiliyor.

Program çoğunlukla iki dönemde yani bir akademik yılda tamamlanabiliyor. Ancak; öğrencinin gelişim süreci göz önüne alınarak üç veya dört döneme uzaması söz konusu olabiliyor. Bu noktada özellikle, öğrencinin dil seviyesi belirleyici rol oynuyor. Aynı zamanda öğrencinin akademik yeterliliği de göz önüne alınabiliyor.

İngiltere Foundation Programı Neyi Amaçlıyor?

Foundation programı birçok farklı amaca yönelik olarak düzenleniyor. Her şeyden önce öğrencilerin yeterli İngilizce seviyesine ulaşması üzerine çalışmalar yapılıyor. Öğrenciler program süresince dil becerilerini geliştirebiliyor. Öğrencilerin, İngiltere’de üniversite eğitimi alabilmeleri için yeterli akademik seviyeye ulaşmaları isteniyor. Bu anlamda öğrencilerin gerekli nitelikleri geliştirmeleri amaçlanıyor. Program yalnızca akademik konuları kapsamıyor. Öğrencilerin farklı bir ülke ve kültüre adapte olmaları için destek sağlanıyor. İngiltere’deki eğitim sistemini tanımaları ve kültürlerarası bir eğitim ortamına uyum sağlamaları amaçlanıyor.

Foundation Programından Kimler Faydalanabilir?

Programa yalnızca uluslararası öğrenciler başvuruda bulunabiliyor. Ancak uluslararası öğrencilerin programa kabulü için bazı ek koşullardan söz etmek gerekiyor. İngiltere foundation programı öğrencilerin dil becerilerini geliştirmelerini amaçlıyor. Ancak; öğrencinin sıfırdan dil öğrenmesi söz konusu olmuyor. Belirli seviyede İngilizce bilen öğrenciler programa kabul ediliyor. Bu anlamda öğrencinin IELTS skorunun minimum 4.0 olması bekleniyor.

Öğrencilerin programa kabul edilebilmesi için 17 yaşını doldurmuş olmaları gerekiyor. Bir diğer koşul ise not ortalaması oluyor. Öğrencilerin lise başarısı önemli bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Öğrencinin akademik düzeyi kritik noktalardan birini oluşturuyor. Öğrencilerin programa kabulü için gerekli koşullar ülkelere göre farklılık gösterebiliyor. Bu anlamda program koşullarını dikkatle incelemek gerekiyor. Başvurular, UCAS üzerinden yapılabileceği gibi doğrudan üniversitelere de yapılabiliyor. Bu konu başvurulacak okula göre değişiyor.

İngiltere foundation programı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Yurt dışı eğitim hakkında daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.